Reklama

Geopolityka

Czy amerykańskie wybory prezydenckie to koniec pomocy wojskowej dla Ukrainy?

trump biden
Fot. Gage Skidmore/Wikimedia Commons/CC2.0 / The White House/Wikimedia Commons/CC3.0

Czy Ukraina musi wygrać wojnę w 2023 r. na wszelkie sposoby, gdyż w kolejnym roku USA nie będą chciały już pomagać zaatakowanemu przez Rosję państwu? Takie pytanie pojawia się coraz częściej, im bliżej wyborów prezydenckich w USA, a także elekcji do Kongresu. Lecz próbując odpowiedzieć na to pytanie, nie warto spoglądać na proste połączenie wypowiedzi Donalda Trumpa i jego wyników w sondażach ogólnokrajowych. Przede wszystkim trzeba dostrzec szereg innych rzeczy warunkujących efekt końcowy zbliżającej się wielkimi krokami (lub trwającej de facto) amerykańskiej kampanii wyborczej. Kilka wybranych zostanie zaprezentowanych w poniższym komentarzu, stanowiącym próbę schłodzenia emocji w przestrzeni debaty publicznej, również w Polsce.

Reklama

Wybory prezydenckie oraz kongresowe w USA, które mają mieć miejsce w 2024 r., już teraz budzą wiele wątpliwości, przede wszystkim co do przyszłości całego spektrum amerykańskiej polityki zagranicznej oraz obronnej. Najwięcej pytań odnosi się oczywiście do możliwego zwycięstwa wyborczego Donalda Trumpa, szczególnie w kontekście jego obecnych zapowiedzi, odnoszących się chociażby do postawy względem wojny w Ukrainie. Jednak, nie powinno się zapominać, że zwolennicy Trumpa w Kongresie USA od dłuższego czasu odgrzewają również wątki uderzeń na kartele narkotykowe w Meksyku z udziałem sił zbrojnych. Ich zdaniem to miałoby stanowić element walki z epidemią fentanylu, albo szerzej, rosnącym użyciem narkotyków przez Amerykanów. Do tego dochodzi sprawa możliwych relacji amerykańsko-chińskich, gdzie trumpistowska część Republikanów i sam Trump chcieliby narzucić ostrzejszą formę rywalizacji. Przypominają m.in. straty, jakie poniosły Stany Zjednoczone w wyniku długofalowych skutków pandemii COVID-19 (używa się określenia „chiński wirus").

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.