Reklama

Geopolityka

Czaputowicz: Polska uzna Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli

Szef MSZ Jacek Czaputowicz. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl
Szef MSZ Jacek Czaputowicz. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl

Szef MSZ Jacek Czaputowicz poinformował w rozmowie telefonicznej szefa dyplomacji Chile, Roberto Ampuero Espinozę, że Polska wraz z innymi państwami UE uzna Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli.

Jak podaje komunikat MSZ, Polska podjęła te kroki wobec braku rozpisania przedterminowych wyborów prezydenckich przez Nicolasa Maduro. Czaputowicz podkreślił jednak , że na Juanie Guaido spoczywać będzie zadanie przeprowadzenia uczciwych, wolnych i zgodnych z demokratycznymi standardami wyborów.

Szef chilijskiego MSZ zaznaczył, że obywatele Wenezueli powinni sami decydować o swojej przyszłości. Wyraził jednak przekonanie, że Nicolas Maduro nie jest odpowiednią osobą do zorganizowania wyborów ani prowadzenia rozmów z opozycją. Chilijski szef dyplomacji zaznaczył też, że w obliczu obecnej sytuacji w Wenezueli, państwa Ameryki Łacińskiej opowiadają się za uznaniem za tymczasowego prezydenta Juana Guaido - lidera opozycji i przewodniczącego parlamentu. Roberto Ampuero Espinoza podkreślił też, że kraje regionu oczekują zorganizowania w Wenezueli demokratycznych i wolnych wyborów. 

Inicjatorem rozmowy była strona chilijska. Chile jest członkiem grupy roboczej określanej jako Grupa z Limy. Została ona powołana w celu znalezienia pokojowego rozwiązania kryzysu w Wenezueli w 2017 roku przez Kanadę i 13 państw Ameryki Łacińskiej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.