Reklama

Geopolityka

Ćwiczenia łączności NATO w Bydgoszczy

Fot. Frank Schiller/YouTube, CWIX
Fot. Frank Schiller/YouTube, CWIX

Państwa NATO rozpoczęły ćwiczenia CWIX, które mają na celu udoskonalenie współdziałania w zakresie stosowanych systemów łączności między członkami Sojuszu, ich siłami i krajami partnerskimi. Wśród organizujących ćwiczenia miejsc jest znajdujące się w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC).

Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy jest jednym z 13 miejsc na świecie, gdzie jednocześnie odbywają się ćwiczenia CWIX. Celem ćwiczeń jest doskonalenie tzw. interoperacyjności, czyli współpracy jednostek wielonarodowych we wspólnym działaniu, co jest podstawą wszystkich operacji Sojuszu. W tym przypadku przeprowadzane są testy rozwiązań informatycznych stosowanych przez poszczególne kraje pod kątem możliwości wymiany danych i przekazywania rozkazów dowództw.

Uczestnicy takich ćwiczeń, jak CWIX mają możliwość sprawdzenia systemów i ich wydajności, a także niepowtarzalną okazję, aby określić słabe punkty tych systemów, i w jaki sposób je pokonać. Międzynarodowe siły również uczą się, w jaki sposób współpracować w wydajny i efektywny sposób. To pozwala państwom Sojuszu i jego partnerom lepiej zmierzyć się z zagrożeniami, które niesie współczesny świat i dynamicznie zmieniająca się sytuacja w zakresie bezpieczeństwa. Chodzi o takie zagrożenia, jak np. terroryzm.

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO gen. Peter Pavel

Przewodniczący Komitetu Wojskowego podkreślił, że pomimo rosnących zagrożeń NATO jest w stanie dostosować się do sytuacji, żeby chronić wszystkich członków przed jakimikolwiek zagrożeniami.

NATO dysponuje wszystkimi niezbędnymi narzędziami, które zagwarantują bezpieczeństwo. Niestety nie znajduje się w tej komfortowej sytuacji, w której zmagałoby się tylko z jednym wyzwaniem i jednym zagrożeniem, ponieważ wypełnia trzy kluczowe zadania jednocześnie: wspólna obrona, wspólna odpowiedź na sytuacje kryzysowe i wspólne bezpieczeństwo. Te trzy zadania zasadniczo się nie zmieniły, ale zmieniła się sytuacja pod względem bezpieczeństwa, więc NATO zdecydowało dostosować się do zaistniałej sytuacji i na odstraszanie potencjalnych napastników.

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO gen. Peter Pavel

Zaznaczył, że na szczycie w Walii zdecydowano o zwiększeniu potencjału sił sojuszniczych i przyspieszeniu procesu podejmowania decyzji oraz przyjęto strategię zapobiegania wyzwaniom. "Na szczycie w Warszawie planujemy podjęcie kolejnych kroków. Pierwszą decyzją będzie rozmieszczenie czterech wielonarodowych batalionów w Polsce i w krajach bałtyckich. Obecność tych batalionów będzie rotacyjna, będą się skupiały szczególnie na wspólnym ćwiczeniu i będą w pełnej gotowości bojowej, zdolne do działania, jeśli zajdzie taka konieczność" - dodał generał.

Z przewodniczącym Komitetu Wojskowego ćwiczenia wizytowali naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji gen. Denis Mercier i zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. bryg. Jan Dziedzic.

Naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji również zwrócił uwagę na znaczenie ćwiczeń CWIX dla współdziałania w czasie operacji sojuszniczych.

Kiedy angażujemy siły wielonarodowe bardzo ważna rzeczą jest, aby istniała pomiędzy nimi bezproblemowa łączność, która w umożliwia przekazywanie informacji i rozkazów. Jeżeli mamy do czynienia z różnymi siłami, które współpracują ze sobą, nie jest to łatwe, bo państwa często dysponują odrębnymi systemami. CWIX służy temu, aby systemy, którymi dysponują poszczególne armie były ze sobą w pełni kompatybilne. Testujemy rozwiązania, które przywieźli uczestnicy i wdrażamy pewne standardy.

Naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji gen. Denis Mercier

Gen. bryg Dziedzic mówił, że "tego typu ćwiczenia służą też weryfikacji rozwiązań, które mają być implementowane do polskich sił zbrojnych, jak również stanowią odpowiedź w odniesieniu do przyszłych zagrożeń". Pokreślił, że w ćwiczeniu bierze udział osiem polskich firm, które testują 13 nowych rozwiązań. Wśród nich znajduje się Teldat, z systemem dowodzenia typu Jaśmin.

W ćwiczeniach CWIX w Bydgoszczy bierze udział 21 państw NATO i państw partnerskich. Około 900 specjalistów sprawdzi 200 różnych rozwiązań i przeprowadzi 10 tys. testów technicznych. 

PAP - mini

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. TowariszczJacho

    Fajnie, że są ćwiczone pewne elementy ale czy nie należałoby zadać pytania organizatorom ćwiczeń: Czy te ćwiczenia nie są przez przypadek sposobnością dania "przeciwnikowi" możliwości sprawdzenia się .... i przygotowania na skuteczne działania .... ? Czy są pewni anonimowości miejsca i czasu tych ćwiczeń ...? Bo jeśli nie mają takiej pewności to .... po prostu wystawiają się .... i jaki będzie efekt ... ?

Reklama