Reklama

Geopolityka

Brygada śmigłowców US Army przyleci do Europy. W tym do Polski

Fot. 10thCAB (US Army)
Fot. 10thCAB (US Army)

W ramach operacji Atlantic Resolve do Europy zostanie przerzuconych ponad tysiąc żołnierzy z 10. Brygady Lotnictwa Bojowego, wchodzącej w skład 10. Dywizji Górskiej US Army.

US Army poinformowało, iż jeszcze tej zimy do Europy zostanie przetransportowanych około 1750 żołnierzy z 10. Brygady Lotnictwa Bojowego 10. Dywizji Górskiej US Army (10th Combat Aviation Brigade, 10th Mountain Division). Obecnie jednostka ta stacjonuje w Fort Drum w stanie Nowy Jork.

Generał dywizji Jeffrey L. Bannister, dowódca 10. Dywizji Górskiej, stwierdził, że nie mógłby "być bardziej dumny z 10. Brygady Lotnictwa Bojowego i wsparcia, które zapewniała przez ostatnie półtora roku na całym świecie".

Jestem całkowicie pewien, że szkolenie, które przeszli wraz z doświadczeniem, zapewni pełną gotowość do spełnienia wymagań dla wsparcia operacji „Atlantic Resolve” i teatru europejskiego.

Generał dywizji Jeffrey L. Bannister

Pododdziały 10. Brygady Lotnictwa mają przebywać w Europie w ramach dziewięciomiesięcznej rotacji. Jej główną bazą ma być miejscowość Illesheim we wschodnich Niemczech (Bawaria). Śmigłowce mają uczestniczyć we wzmocnieniu wschodniej flanki NATO, mają być rozmieszczane m.in. Łotwie, Rumunii i Polsce.

Czytaj także: Amerykańska brygada pancerna w Europie Środkowej. „Żagań, Świętoszów, Skwierzyna, Bolesławiec”

Wyposażenie rozmieszczanych w Europie pododdziałów brygady będą prawdopodobnie stanowić śmigłowce Apache, Black Hawk, być może Chinook. 10thCAB będzie stanowiło duże wzmocnienie lotnictwa amerykańskich wojsk lądowych w Europie obecnie opartego na 12. Brygadzie stacjonującej w Niemczech.

Reklama

Komentarze (6)

 1. ekonomista

  Moim zdaniem Amerykanie zauważyli, że w Polsce przy wyborze sprzętu liczy zdanie opinii publicznej. Dlatego przyślą Apache, Black Hawki i być może Chinooki, by pokazać je Polakom. Ja uważam, że brygady powietrzno-desantowe powinny dostać Chinooki i pojazdy z programu Pegaz (7-10t), BvS 10, coś typu Wiesel 2 itd. Kontrakty z Australią i Turcją sugerują około $70 mln za sztukę, około 270 mln plus VAT.

  1. Edi

   Zauważyli że jeszcze długo nie kupimy śmigłowców więc przysylaja swoje

 2. naprawdę rozbawiony

  Mieszkańcy Krzęcina, miejscowości w województwie zachodniopomorskim, byli w dniu 21,11.2014 roku świadkami niecodziennego wydarzenia. Z bazy wojskowej w Lipsku w tym dniu wystartowały amerykańskie śmigłowce bojowe, w tym cztery szturmowe AH-64 Apache i jeden wielozadaniowy UH -60 Black Hawk z 122. Brygady Bojowej US Army. Po trzech godzinach lotu amerykańscy piloci zmuszeni byli wylądować w przysłowiowym szczerym polu. Przyczyną tego zdarzenia były złe warunki atmosferyczne, gdyż gęsta mgła uniemożliwiała dalszy lot śmigłowców. W chwili obecnej czekamy na nasz ulubiony ciąg dalszy...

  1. foka

   Tak cię to bawi że w warunkach działa pokojowych cywilizowane kraje nie narażają niepotrzebnie ludzi i sprzętu? No faktycznie powód do śmiechu, chyba tylko dla spadkobiercy myśli wojennej Żukowa...

  2. c.d.n.

   (AP 04 listopad) Rosja potwierdziła stratę śmigłowca w Syrii, zapewniając że dwuosobowa załoga przeżyła. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać trafienie maszyny pociskiem, a następnie eksplozję. Powiązana z ISIS agencja informacyjna Amaq twierdzi, że śmigłowiec zniszczono rakietą. Według rosyjskiej agencji TASS śmigłowiec dostarczał pomoc humanitarną do miejscowości Homs leżącej na płn zach od Palmiry. Na nagraniu widoczna jest eksplozja rosyjskiego śmigłowca szturmowego Mi-35. Jest to druga maszyna tego typu utracona w w tym rejonie w ostatnich 4 miesiącach".

 3. yapo

  Mieszkam na ścianie wschodniej ale wolę być napadnięty przez Amerykanów niż wyzwolony przez Rosjan.

 4. Lukasz

  Jedyna okazja jaką będziemy mieli żeby zobaczyc prawdziwe śmigłowce w Polsce, bo z zakupami idziem MON-owi raczej kiepsko:)

  1. Polanski

   Już mieliśmy taką okazję. Z 10 lat temu były ćwiczenia w których udział brała ta brygada które stacjonuje w Niemczech. Miałem tą niewątpliwa przyjemność widzieć przelot tak ze 100 Apache + chinook + te małe rozpoznawcze. Może razem ze 150 maszyn. Piękny widok. Na prawdę robią wrażenie.

 5. polo

  piekna sprawa

 6. nowar

  Tylko naiwni sądzą że te alokacje wojsk to nie jest przygotowanie do konfliktu. Tylko nie wiadomo kto go wywoła? Zbyt dużo się dzieje - takie ruchy wojsk nie byly widziane od ok 40 lat. Ja mieszkam w jednym z miast na wschodzie i ostatnie takie transporty wojska widziałem jak wycofywała sie Armia Czerwona z Poski w 1990 r. A teraz nie ma tygodnia w którym przez miasto nie jedzie platforma z czołgiem lub cieżkim sprzętem i to w kierunku wschodnim. To naprawdę przestaje być zabawne. Był spokój - to polityczne elity sprobowały namieszać, spróbowaly pokazać siłę - no i pokazują - bezsilność. Spokój był zły, równowaga była zła - trzeba było nowych zadym - i jaki jest ich efekt końcowy? same plusy - Majdan okazał się teatrem, Ukrania Państwem Upadłym - już w każdym wiekszym sklepie pracują Ukraińcy, którzy pracując za niajniższe stawki na najgorszych umowach nie pracują na dobrobyt Polski tylko większość pieniedzy wysyłaja na Ukrainę. I nie ma to nic wspólnego z pracą Polaków na emigracji - gdzie każdy pracujacy w UK czy Niemczech Polak pracowal na umowie z której składkę emerytalną czy zdrowotną odprowadzał do budżetu Państwa - więc pracował na emerytury Anglika czy Niemca - u nas nieoskładkowane umowy zostawiają grosze w budżecie. Polska musi histerycznie wydawać pieniądze na zbrojenia , cale NATO okazalo się ułudą i tylko prosi o pomoc USA - bez USA cale NATO to wydmuszka, bez jakiejkowlwiek siły. I jeżeli ktoś myśli że USA chroni innych za darmo to jest w wielkim błędzie - wystawi rachunek w odpowiednim czasie, a walczyć będzie nie na swojej ziemi - i ginąć będą ewentualnie obywatele innych Państw. Było za dobrze, zbyt wielką siłę gospodarczą czy militarną osiągały inne kraje - i zaczęły zagrażać hegemonowi. I co po tych Oddzialach USA w Polsce - ja wolę żyć bez nich i w spokoju niż z Nimi jak w Iraku - tam też od 20 lat są sily USA i NATO - i naprawdę nie mam ochoty oglądać takich scen w Polsce. Ale jak widać niektórzy tego nie rozumieją i myślą żę wojna to takie fajne COD na żywo.

  1. olo

   Powiedz to Putinowi :)

  2. Piotr34

   W Polsce nie ma umow nieoskladkowanych.A o tych ruchach wojsk na wschodzie to ciagle slysze tak od dwoch lat-i co?-i nic.

  3. cij

   od razu się poddaj swoim towarzyszom. W innym artykule na tej stronie już pisano, że tzw. ściana wschodnia to pełno prorosyjskich, zsowietyzowanych ludzi, czy Polaków to nie wiem, ale widać też po twoim wpisie, że pałasz sympatią do Rosji. Stwierdzasz wręcz, że to wina Zachodu że nie chce oddać Rosji swoich terenów bez walki. Jak widać, także z twojego wpisu, wy tam lubicie dyktaturę, a że Putina to już cię nie obchodzi. Doprawdy żałosne.

Reklama