Reklama
  • WIADOMOŚCI

Brazylia "głównym" sojusznikiem USA. Decyzja Trumpa

Fot. The White House
Fot. The White House

Administracja prezydenta Donalda Trumpa nadała Brazylii status głównego pozanatowskiego sojusznika Stanów Zjednoczonych. Tym samym wypełniona została obietnica Trumpa złożona przywódcy Brazylii w marcu br.

Jak informuje Biały Dom, w środę prezydent Trump formalnie poinformował sekretarza stanu Mike’a Pompeo o nadaniu dla Brazylii specjalnego statusu głównego pozanatowskiego sojusznika (major non-NATO ally) Stanów Zjednoczonych. Status ten oznacza zacieśnienie współpracy wojskowej pomiędzy obydwoma krajami. Ponadto daje Brazylii preferencyjny dostęp do sprzętu wojskowego i amerykańskich technologii wojskowych.

Brazylia dołączyła do grona 17 państw posiadających ten status, wśród których można wymienić Koreę Południową, Australię czy Kuwejt. Jest też drugim takim krajem w Ameryce Łacińskiej, po Argentynie, która ściśle współpracuje z USA od 1998 roku.

Zacieśnienie współpracy pomiędzy USA i Brazylii poruszane było podczas wizyty prezydenta Jaira Bolsonaro w Białym Domu w marcu 2019 roku. Wtedy Trump po raz pierwszy wspomniał o możliwości otrzymania przez Brazylię statusu bliskiego sojusznika.

Zobacz również

Reklama