Geopolityka
Błaszczak jedzie do Brukseli. Polska w "przeciwlotniczych" inicjatywach NATO
Szef MON Mariusz Błaszczak w czwartek i piątek będzie uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Spotkanie dotyczyć będzie wzmacniania zdolności odstraszania i obrony oraz zaangażowania w zwalczanie terroryzmu międzynarodowego. Przy okazji spotkania Polska dołączy do dwóch inicjatyw NATO, mających na celu koordynację wysiłków w zwalczaniu zagrożeń z powietrza.
Spotkanie - jak informuje MON - rozpocznie cykl spotkań ministerialnych przygotowujących szczyt NATO w Madrycie, planowany na czerwiec 2022 roku.
W czwartek szef MON weźmie udział w dwóch sesjach Rady Północnoatlantyckiej. Pierwsza poświęcona będzie dalszemu wzmacnianiu sojuszniczych zdolności odstraszania i obrony, w tym w naszym regionie, druga – kierunkom zaangażowania Sojuszu w zwalczanie terroryzmu międzynarodowego, po zakończeniu misji w Afganistanie.
W piątek odbędzie się sesja Rady Północnoatlantyckiej z przedstawicielami Unii Europejskiej oraz partnerami Sojuszu - Szwecją i Finlandią - dotycząca wspólnych wyzwań dla bezpieczeństwa europejskiego.
Czytaj też: Zmiana na lepsze? Po szczycie NATO w Brukseli
Ponadto szef MON w czasie wizyty w Brukseli odbędzie konsultacje ze swoimi odpowiednikami z Wielkiej Brytanii i Francji. Minister Błaszczak podpisze także Deklarację Intencji przystąpienia do Funduszu Innowacyjności NATO oraz Listy Intencyjne w sprawie współpracy w dziedzinie wybranych zdolności obrony powietrznej (GBAD i C-RAM) oraz CBRN.
Inicjatywa w sprawie współpracy w zakresie naziemnej obrony powietrznej (Ground Based Air Defence, GBAD) została podjęta w październiku 2020 roku. Zakłada ona koordynację w budowie modułowych systemów obrony powietrznej bardzo krótkiego, krótkiego i średniego zasięgu, tak by mogły one współdziałać ze sobą w środowisku wielonarodowym. Na początku uczestniczyło w niej dziesięć państw, a mianowicie Belgia, Dania, Niemcy, Włochy, Łotwa, Węgry, Holandia, Hiszpania i Wielka Brytania.
Z kolei list intencyjny w zakresie obrony C-RAM (Counter Rocket, Artillery, Mortar) został podpisany w tym samym miesiącu przez Wielką Brytanię, Niemcy, Węgry i Grecję. Inicjatywa ta uwzględnia szczególnie rozwój rozwiązań korzystnych pod kątem koszt-efekt, w tym opartych na energii skierowanej.
PAP/Defence24.pl
Dr House
Tylko niech pan minister nic nie mówi Niemcom o planach polskiej obronności. To tak na przyszłość.
X
Myślisz że Niemcy nie mają poczucia humoru ?
BUBA
To tak na przyszlosc ... i to tak na sucho .... Niemcy z nami wygrali .... ale niygty nie oklamali tak jak np. Anglia czy Francja ... to tak na przyszlosc ...
hainz
tu sie z panem buba zgadzam,
Leo
Dobrze że obecny polski rząd chociaż z NATO jeszcze nie wojuje i oby tak zostało.
Xzibit
Jedzie się pochwalić naszą tarczą przeciwlotniczą której niema :)
kmdr
"Spotkanie dotyczyć będzie wzmacniania zdolności odstraszania i obrony oraz zaangażowania w zwalczanie terroryzmu międzynarodowego." Czym Panie Ministrze? "Samopowtarzalnymi ołtarzami przenośnymi ziemia niebo?"
Polish blues
Jedziemy się chwalić naszymi Su-22, Mi-2, Mi-8 - jak rozumiem
RAF
Nie na temat, zwykłe trolowanie.
Lord Godar
Drogi towarzyszu , chciałeś coś napisać tylko czy po prostu nie przeczytałeś ze zrozumieniem artykułu ? Od kiedy te wymienione "suki" i śmigłowce Mi to systemy OPL ?
Gg
Jak zwykle, nic nie rozumiesz
Tadziu
2 lata za późno