Reklama

Geopolityka

Berlin przekazuje Jordanii transportery Marder

Fot.  Heer/Wolfgang Marx
Fot. Heer/Wolfgang Marx

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen przekazała w niedzielę w Ammanie armii jordańskiej 16 transporterów opancerzonych Marder. To część szeroko zakrojonego programu dozbrajania zagrożonych terroryzmem krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. 

Do końca przyszłego roku Niemcy zamierzają przekazać Jordanii kolejne 34 egzemplarze transportera Marder, przeznaczone do ochrony granicy - pisze agencja dpa. Jordańska armia dostanie też od Bundeswehry 70 samochodów ciężarowych i 56 mikrobusów. Niemcy zainwestują w pomoc dla Jordanii 88 mln euro.

"Jeżeli nie pomożemy tym krajom w zapewnieniu bezpieczeństwa, mogą one stać się szybko łupem terrorystów" - powiedziała von der Leyen. "Jordania jest bastionem przeciwko terroryzmowi" - podkreśliła minister.

Beneficjentami programu są także Irak, Tunezja, Mali, Nigeria i Niger. Koszt całego dwuletniego programu wynosi 230 mln euro.

PAP - mini

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. GUMIŚ

    Niemcy maja zbyteczne MARDERY, które wysyłają do Indonezji i Jordanii, a Polska w dalszym ciągu używa BWP-1. Zastanawiam się nad tym , czy Polska mogłaby kupić od Niemców podwozia MARDERÓW i zainstalować na nich licencyjne wieże OTO MELARA załogowe lub bezzałogowe, produkowane w BUMARZE. Niemcy zastępują MARDERY PUMAMI i mogliby nam odstępować niepotrzebne im BWP. Zakup 100-200 MARDERÓW pozwoliłby nam przynajmniej częściowo zastąpić bezwartościowe BWP-1 w dwóch brygadach, zanim zacznie się produkcja rodzimych BWP.

    1. tkm

      Czy kolega mógłby rozwinąć temat? Jakie konkretnie skutki miałoby wprowadzenie pojazdów Marder na stan WP?

  2. Gienek Hollywood

    I nie ma ryzyka, że Jordania odda lub odsprzeda mardery isis.

  3. wilczyszaniec1

    Ciekawe czy doszła do skutku transakcja z naszymi T 72 bo tego złomu u nas sporo jeszcze zalega.

  4. s

    do tego powinny być jeszcze znaczne fundusze pomocy strukturalnej i inwestycje przemysłowe inaczej to czekanie na kolejnych emigrantów

Reklama