Geopolityka

Atak na koszary Syryjskich Sił Demokratycznych

Fot. YPG
Fot. YPG

Co najmniej 10 osób zginęło w sobotę w położonej na północy Syrii Ar-Rakce, gdzie doszło do eksplozji samochodu-pułapki - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Pięć ofiar stanowią cywile, a pięć pozostałych to żołnierze Syryjskich Sił Demokratycznych.

"Zamach był wymierzony w pobliskie koszary Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF)" - ocenił dyrektor Obserwatorium, Rami Abdel Rahmane. Dodał, że według służby medycznych 20 osób odniosło rany.

SDF to alians sił kurdyjskich i arabskich, którym wspólnie udało się odbić w październiku 2017 r. Ar-Rakkę, będącą wówczas stolicą samozwańczego kalifatu IS. Dżihadyści z Państwa islamskiego panowali w niej przez trzy lata.

Wybuch samochodu-pułapki miał miejsce na rondzie "al-Naim" (po arabsku "Raj"), nazywanym niekiedy "Piekłem", ponieważ Daesz przeprowadzał tam liczne i krwawe egzekucje. Eksplozję poprzedził wybuch bomby w innej części miasta. Nikt tam nie zginął, ale kilka osób odniosło rany - podał szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.

Żadna z organizacja nie przypisała sobie na razie autorstwa zamachu.

Komentarze (2)

 1. Zbigniew

  Europa jest niezdolna do realnego działania, ale USA powinny wkroczyć i dać Kurdom niepodległe państwo. Kurdowie są w sytuacji Polski pod zaborami, pomoc w uzyskaniu niepodległości niesie dozgonną wdzięczność!

  1. DPS719

   Co ty człowieku opowiadasz . Kurdowie nie są pod zaborami, bo zawsze byli nomadami, którzy występowali i obecnie występują jako zaborcy ziem arabskich. Danie Kurdom państwa byłoby głupotą. W Iraku pokazali , że nie potrafią się rządzić i gospodarować bogatymi terenami , które dostali. Dodatkowo dochodzą wewnętrzne konflikty - klanowe ( np. Irak ) i ideologiczne. Widzisz w jednym państwie syryjskich wyznawców anarcho-syndykalistycznej mrzonki Ocalana i Kurdów irackich ? Ja nie.

  2. Boruta

   Przestań kłamać. Jakich ziem arabskich? To są ziemie kurdyjskie. Arabskie masz na półwyspie arabskim. Irak to zupełnie inna para kaloszy niż Rożawa i przestań wypisywać brednie o konfliktach klanowych tam gdzie ich nie ma.

 2. Xkdkdkd

  Bo może te zamachy wykonał reżim. Swoją drogą ciekawe, że bojownicy panstwa islamskiego radzili sobie z siłami państowywmi Syrii i Iraku. To chyba świadczy że siły rządowe są zbrojną grupą tylko na papierze