Reklama

Geopolityka

Atak moździerzowy na wojska ONZ w Mali

Fot. Ministerstwo Obrony Holandii, www.defensie.nl
Fot. Ministerstwo Obrony Holandii, www.defensie.nl

W dniu 28 listopada br. doszło do ataku moździerzowego na bazę wojsk ONZ w mieście Kidal na północy Mali. W wyniku zdarzenia śmierć poniosły trzy osoby: dwóch żołnierzy z Gwinei i cywilny pracownik misji MINUSMA. 

W dniu 28 listopada br., około godziny 4 rano czasu lokalnego, doszło do ataku moździerzowego na bazę wojsk ONZ w mieście Kidal na północy Mali. Niezidentyfikowana grupa odpaliła kilka pocisków w miejsce stacjonowania międzynarodowych sił stabilizacyjnych. W wyniku zdarzenia śmierć poniosły trzy osoby: dwóch żołnierzy z Gwinei oraz cywilny pracownik misji MINUSMA. Rannych zostało, co najmniej 20 osób.  Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon potępił atak i w wydanym oświadczeniu podkreślił, że ONZ jest dalej zdeterminowana we wspieraniu działań na rzecz pokoju w Mali.

Na razie żadna grupa nie wzięła na siebie odpowiedzialności za ostrzał bazy błękitnych hełmów. Do ataku doszło jednak zaledwie 8 dni po tym jak terroryści zaatakowali hotel amerykańskiej sieci Radisson Blu w stolicy Mali Bamako. W wyniku zamachu zginęło wtedy 20 spośród 170 zakładników przetrzymywanych w hotelu, a także dwóch terrorystów zabitych przez malijskie siły bezpieczeństwa. Wśród ofiar znalazło się m.in. 6 członków załogi samolotu An-124-100 rosyjskich linii lotniczych Volga-Dnepr, który dzień przed atakiem przywiózł do Mali maszyny z Norwegii.   Odpowiedzialność za ten zamach wzięła na siebie salafistyczna organizacja dżihadystyczna Al-Murabitun, powiązana z Al-Kaidą. 

Misja MINUSMA (United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali) została utworzona na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 25 kwietnia 2013 roku. Jej celem jest ustabilizowanie kraju po rebelii Tuaregów z 2012 roku i przejęcie odpowiedzialności za północne Mali od wojsk francuskich, które w ramach operacji Serwal prowadziły regularne działania zbrojne przeciwko fundamentalistom islamskim w tym rejonie. Obecnie w skład misji MINUSMA wchodzi ponad 9000 żołnierzy i ponad 1000 policjantów z blisko 50 krajów. Jej główną siłą bojową są wojska krajów afrykańskich m.in. z Czadu, Togo, Nigru, Senegalu i Burkina Faso. Do tej pory podczas działań w Mali zginęło 56 żołnierzy ONZ, najwięcej od czasu operacji w Somalii w latach 1993-1995. 

Czytaj więcej: Niemcy zamierzają wysłać do Mali ponad 650 żołnierzy

Reklama
Reklama

Komentarze