W Armenii i Azji Centralnej zachodzą istotne przemiany, które jeszcze kilka lat temu wydawały się nierealne, a teraz są kluczowe dla rywalizacji mocarstw. Rosnąca obecność Zachodu, spadający prestiż Rosji oraz otwarte deklaracje Armenii dotyczące przyszłości w ODKB prowokują do dyskusji o przyszłości regionu.
Armenia stoi przed wieloma wyzwaniami i szansami, które zdefiniują jej politykę bezpieczeństwa. Obecność Zachodu w regionie powoli, ale systematycznie rośnie, podczas gdy prestiż Rosji ulega erozji. Otwarte deklaracje Armenii na temat jej przyszłości w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) dodatkowo pobudzają dyskusje na temat przyszłości Kaukazu Południowego. Nierozwiązany konflikt z Azerbejdżanem nadal stanowi tło tych dynamicznych zmian.
Po drugiej stronie Morza Kaspijskiego, w Azji Centralnej, trwająca wojna na Ukrainie i niestabilna sytuacja w Afganistanie wywołują obawy o nadchodzące istotne zmiany. W regionie coraz głośniej mówi się o nadchodzących procesach geopolitycznych, wyzwaniach związanych z dostępem do wody oraz problemach migracyjnych. Te czynniki sprawiają, że zarówno Kaukaz Południowy, jak i Azja Centralna znajdują się w centrum uwagi społeczności międzynarodowej.
Czytaj też
O tym, czy Rosja traci swoje wpływy na Kaukazie Południowym i w Azji Centralnej, jakie wyzwania stoją przed Armenią oraz jakie możliwości ma Zachód, zwłaszcza Francja, w wypieraniu Moskwy, a także o kluczowych problemach, z którymi musi się zmierzyć Azja Centralna, rozmawia dr Aleksander Olech (Defence24), Kacper Ochman (Kierunek Kaukaz) oraz Adam Świerkowski (Defence24). Wnikliwa analiza tych zagadnień pozwala lepiej zrozumieć dynamikę zmian w tym strategicznie ważnym regionie świata, gdzie swoją rolę może mieć również Polska.
Zbyszek
Bardzo ciekawy wywiad. Pozwala też pogłębić zrozumienie relacji międzynarodowych i to nie tylko w Azji Centralnej. Więcej takich nagrań