Turcja: Ateny wyjdą przegrane konfrontacji z Ankarą

2 września 2020, 09:22
1024px-TCG_Oruç_Reis_(F245)
Fot. Brian Burnell/CC BY-SA 3.0
Reklama

Turcja jest otwarta na dialog z Grecją ws. sporu o wschodnie wody Morza Śródziemnego — powiedział we wtorek szef MSZ Mevlut Cavusoglu. Dodał jednak, że Grecja próbuje prowokować Turcję, i ostrzegł, że Ateny wyjdą z konfrontacji z Ankarą przegrane.

"Jeśli jesteście gotowi na rozwiązanie obecnych sporów poprzez dialog, to my zawsze byliśmy na to otwarci (...). Niestety, ponieważ nie posłuchaliście naszych wezwań, podjęliśmy konieczne kroki na polu (walki) i na stole (negocjacyjnym)" - oznajmił Cavusoglu, zwracając się do władz greckich.

"Chcemy ponownie zaapelować do Grecji: nie podejmujcie negatywnych kroków przeciw Turcji, będąc prowokowanymi przez innych (...) Wyjdziecie z tego przegrani" - dodał.

W piątek Cavusoglu oznajmił, że Francja powinna powstrzymać się od kroków eskalujących napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego; była to jego odpowiedź na wspólne ćwiczenia francuskiej marynarki wojennej z siłami greckimi w pobliżu Krety.

Przemawiając na konferencji prasowej w Bernie, Cavusoglu powiedział, że Szwajcaria zaoferowała mediację w sporze we wschodniej części Morza Śródziemnego, a Turcja wstępnie zgodziła się na tę propozycję.

W czwartek francuska marynarka wojenna odbyła wspólne ćwiczenia z siłami greckimi nieopodal Krety. Francuzi na potrzeby ćwiczeń wysłali dwa myśliwce Rafale i fregatę Lafayette. Był to kolejny już francuski gest wsparcia dla Grecji w jej sporze z Turcją.

Do wzrostu napięć między Turcją i Grecją doszło, gdy turecki statek badawczy Oruc Reis wypłynął na wody między Kretą i Cyprem, które oba kraje uznają za swoje. Statek miał prowadzić badania pod kątem eksploatacji podmorskich złóż naftowych na tym obszarze.

Turcja wysłała statek niedługo po zawarciu przez Grecję i Egipt umowy w sprawie podziału wyłącznych stref ekonomicznych we wschodniej części Morza Śródziemnego.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 152
Reklama
Oto
sobota, 5 września 2020, 18:10

Zarzuty o ludobójstwo są wykorzystywane przez Zachód jako groźbę wobec Turcji. Od 1880r. do 1914r. roku na całym terenie Imperium Osmańskiego miały miejsce zamieszki ormiańskie. W latach 1914-1921 zginęło także ponad 500 tys. muzułmanów. Ofiarami byli Turcy, Kurdowie i Czerkiesi. Np. w mieście Dir w Hakkari ormiańskie gangi zamordowali muzułmańskich mężczyzn i miażdżyli mieczami i klinami ponad 1000 dzieci, wśród których najstarsze miało 3 lata. Zrobili także okopy ze zwłok tych dzieci. Wszystko zostało udokumentowane w archiwach państwowych Turcji. Francuski historyk Maxime Gauin - "Zbrojne organizacje założone przez Ormian brały udział w krwawych buntach w wielu tureckich miastach, takich jak Van, Zeytun, Urfa i Sivas. Linie kolejowe łączące miasta arabskie z Anatolią, które dostarczały wojsku osmańskim zaopatrzenia także były ich celem. Działania te potwierdzają także dokumenty rosyjskie, brytyjskie i francuskie."

Czech
poniedziałek, 7 września 2020, 10:49

I jeszcze jedno. Muzulmanie podczas I ws umierali jako wojskowi w okopach, na frontach na Kaukazie, w Mesopotamii, Lewancie i Canakkale. Nie byli brutalnie zabijani przez wlasne panstwo, jako bezbronne ofiary. Tureckie panstwo zabijalo swoich obywateli, ktorzy nie byli muzulmanami, i wlasnie z tego powodu. Kobiety, dzieci, staruszkow. Laskawie nie pluj tutaj swoimi propagandystycznymi klamstwami, ktore sobie wynioslesz z tureckiej podstawowki i z tych waszych "naukowych opracowan". Ci osmanscy wojskowi umierali za ojczyzne z bronia w reku jako przeciwnicy i mieli szanse. Obywatele osmanscy, etniczni Ormianie (i inni chrzescijanie) zadnych szans nie mieli. Wiec oszczedz nam tych tureckich faszystowskich glupot.

Czech
poniedziałek, 7 września 2020, 10:00

Bzdury!!! W tych latach (a raczej do lat 20 minionego wieku) trwalo w Imperium Osmanskim ludobojstwo Ormian i innych chrzescijan. Masakry w latach 1894-1896 (200.000-300.000 ormianskich ofiar), Adana w 1909 (30.000 ormianskich ofiar) i 1914-1923 (1.500.000 ormianskich ofiar i setki tysiecy zamordowanych Grekow i Asyryjczykow). I grubo ponad milion wygnanych Grekow. Francuzski "historyk" Maxime Gauin to znany "genocide denier", juz widze skad z Milutkim czerpiecie swoja "wiedze". Czytalem jego dwa artykuly, kilka lat temu na Hurriyet Daily News, to byly rzygowiny, to socjopata oplacany przez panstwo tureckie, to na pewno nie historyk, tylko specjalista od wylewania gnoju na Ormian. Jak ty i Milutki. Te tak zwane powstania, to byly proby marnego stawiania oporu wlasnemu brutalnemu krajowi, ktory sie zabieral do mordowania wlasnych obywateli. Podam kilku nazwisk tureckich autorow, ktorzy pisza o ludobojstwie Ormian, zebyscie sobie z Milutkim mogli poczytac. Lerna Ekmekcioglu, Ugur Umit Ungor, Mehmet Polatel, Aydin Cubukcu, Erdogan Aydin, Taner Akcam, itp, itp. Znam tez imiona znanych "genocide deniers" starszej generacji i mlodych, takich jak izraelski "historyk" Tal Buenos. Wasze archiwa nie sa otwarte, naprzyklad archiwa sztabu generalnego z czasow I ws. U was sa nawet utajnione dawne kadastry, zeby sie nie wydalo, ile ziemi nalezalo do Ormian lub Grekow. Zadne rosyjskie, brytyjskie lub francuzskie dokumenty nie potwierdzaja tych bzdur na temat ludobojstwa Ormian i innych chrzescijan z Anatolii, ktore tutaj z Milutkim wypisujecie. To podle klamstwa.

Milutki
poniedziałek, 7 września 2020, 22:31

Podajesz masę informacji bez znaczenia a nie odnosisz się do meritum sprawy. Rosjanie , Francuzi i Brytyjczycy byli wtedy stroną konfliktu i wspierali Ormian, dokumenty są małej wartości tym bardziej że Turcy powstrzymując Ormian powstrzymali też te państwa od dojścia do miejsca konfliktu. Ormianie dali z siebie zrobić narzędzie w ręku tym państw do zniszczenia Imperium Osmańskiego od środka i przegrali a Turcy się obronili.

Czech
wtorek, 8 września 2020, 02:50

A ty milutki tutaj bez przerwy podle klamiesz. Ja sadze, ze sie bardzo odnosze do sprawy i przedewszystkim obalam te glupoty, kture tutaj z kolega Oto piszecie. Sam tutaj podajesz tylko na pamiec nauczone frazesy bez sensu i znaczenia. Wiesz, ten wasz ultranacjonalizm i faszyzm, to choroba.

Oto
czwartek, 3 września 2020, 14:43

Oto grecka demokracja - Tureccy dziennikarze pracujący dla agencji Anadolu (AA), którzy niedawno udali się na sporną wyspę Meis (gr. Kastellorizo) w celu relacjonowania ostatnich wydarzeń, otrzymali groźby z pro-greckiej strony internetowej, która także uzyskała od władz Grecji informacje o ich paszporcie i opublikowała publicznie.

Davien
piątek, 4 września 2020, 12:16

Kastellorizo jest wyspą grecką a nei zadna sporną wiec daruj sobie te brednie z centrali AKP:)

czwartek, 3 września 2020, 23:57

Kastellorizo to grecka wyspa, a nie terytorium sporne

dim
czwartek, 3 września 2020, 21:45

jeszcze szczegół techniczny: Dokumenty tożsamości w Grecji nie są objęte ochroną. Kseruje je kto chce. Np. dziś skanowano mi dowód osobisty, nim wypłacono 49 Euro wyrównania, z prywatnej firmy telekom. Turcy napewno używali tak paszportów, choćby aby nabyć i także aby okazać bilety na prom, czy zameldować się w hotelu. Zapewne nabyli też miejscowe karty SIM, by nie płacić roamingu po 15 euro za minutę, ani gór pieniędzy za każdy kilobajt. Twierdzenie, że to akurat władze musiały przekazać ich dane jakiejś stronie internetowej, w Grecji jest bezzasadne.

dim
czwartek, 3 września 2020, 21:27

Zresztą w samej Turcji 169 dziennikarzy odsiaduje aktualnie wyroki więzienia, za pracę, niezgodną z oczekiwaniami władz.

Milutki
sobota, 5 września 2020, 11:40

Wykonywały ją zgodnie z oczekiwaniami władz innych krajów

dim
czwartek, 3 września 2020, 12:48

News: Turcy ogłosili właśnie NAVTEX (ostrzeżenia nawigacyjne - nakazy omijania akwenów), na roszczone wody greckie i cypryjskie, ale uwaga ! na ćwiczenia wojskowe marynarki rosyjskiej.

Oto
czwartek, 3 września 2020, 11:02

Paryski traktat pokojowy podpisany 10 lutego 1947 r. określa jasno, że Meis (gr. Kastellorizo) i inne 12 wyspy zostały przypisane Grecji pod warunkiem "rozbrajania określonych w porozumieniu wysp". Grecji nie wolno rozmieszczać żołnierzy na tych wyspach. A dziś robi odwrotnie. Gdzie Ci krytykujący Turcję za każdym razem?

Davien
piątek, 4 września 2020, 12:20

Nic takiego tam nie ma, zwyczajnie wyspy Dodekanezu będace własnościa Włoch przekazano Grecji, Turcja nie była strona tego traktatu i nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie.

Oto
sobota, 5 września 2020, 10:44

Znasz angielski to poszukaj do sobie Paris Peace Treaty w PDF I zobacz art. 14 p.2 - Islands shall be demilitarised.

Davien
sobota, 5 września 2020, 13:22

No to musze cię dobic: W punkcie trzecim pisza ze dotyczy to wycofania oddziałów zagranicznych na podstawie porozumienia między UK a grecją. Do tego Turcja nigdy nie była stroną w tym traktacie:)

Oto
sobota, 5 września 2020, 16:33

Islands shall be and shall remain demilitarised. To znaczy wyspy mają pozostawać zdemilitaryzowane. Znowu Ci nie wyszło Davien, to Polska nie była stroną i nie ma granicy z Grecją zatem to ty nie masz prawa komentować na ten temat. Turcja ma granicę z Grecją i ta umowa bezpośrednio dotyczy jej bezpieczeństwa.

Davien
poniedziałek, 7 września 2020, 12:25

Oto Turcja nie ma prawa głowsu w sprawie traktatu paryskiego a Polska nalezy do UE jak Grecja wiec jak najbardziej mamy prawo głosu w sprawie bandyckiego zachowania Turcji. Aha, przeczytaj sobie punkt trzeci zamiast płakać.

Czech
czwartek, 3 września 2020, 14:45

Juz jestem Oto. Przypomne tylko, ze jest taky Traktat Karski, z roku 1921, ktory okresla granice Turcji z Gruzja, Armenia, Azerbejdzanem (i tak naprawde zmienil tez granice Turcji z Iranem, chociaz Iran nie jest strona tej umowy miedzynarodowej). Wedle artykulu XVII tejze umowy macie umozliwic swobodny tranzyt ludzi i towarow (na przyklad do portu w Trabzon). Wy z powodow politycznych zamkneliscie granice z Armenia. OK, zrobiliscie, jak chcieliscie, tylko to jest pogwalcenie tej umowy przez co jest watpliwe, czy chcecie, zeby ta umowa byla nadal wazna. Nagminnie naruszacie prawo miedzynarodowe, wiec nie jest honorowe wskazywac palcem na Grecje. Po doswiadczeniu cypryjskym wiedza, ze moga oczekiwac inwazje na te wyspe. Lubicie fakty dokonane i okupowac obce tereny (nie myle sie, jestescie nielegalnie na Cyprze, w Syrii i w Iraku, prawda?) I waszy wiceprezydenci juz mowia na spotkaniach AKP w parlamencie, ze wcale nie jest pewne, czy Wlochy przekazaly Dodekanes Grecji, wiec rowniez Kastellorizo. Nastepny szary obszar, ktory nalezy prawowicie Turcji???? Chcecie tylko chronic prawoslawnych Turkow mowiacych dialektem greckiego?? Niedawno napisalesz pod adresem Daviena lub mnie, zebysmy uwazali, zeby nasz kraj nie znowu zniknal z mapy (nie dalo sie poznac, do kogo jest to skierowane). Chce sie zapytac, z nami tez macie granice? Cos szykujecie? Zebysmy wiedzieli, ze nie mamy potem eskalowac, jak juz nam bedziecie pukac z bronia w reku do okien, ze wy tylko idziecie po to, co wasze.

Oto
piątek, 4 września 2020, 08:53

3 dni temu Wieżę Galata w Stambule oświetlono flagą Polski w ramach 40-lecia Solidarności. Także nie widziałem ani jednego Turka, który non-stop przeklina do Polaków i do Polski. Ale u Was brak szacunku wobec Turcji to codzienność. Nawet w twoim komentarzu widać nienawiść i chamstwo. Skąd się bierze w Polakach tyle nienawiści. To nie Turcja doprowadziła do rozbiorów Polski w historii. Mówiłem to po to, abyście zadbali lepiej o sprawy waszego kraju niż ingerować w sprawy innych krajów na których się nie znacie. Człowiek ani razu nie był w Turcji czy na Cyprze, tylko myśli po swojemu i atakuje od razu tych co myślą inaczej.

Jabadabadu
sobota, 5 września 2020, 22:18

Szanuję Turków i cenię ich. Prowadziliśmy przecież wojny przez kilkaset lat - ze zmiennym szczęściem. Nie trawię imperializmu. A to różnica.

Czech
piątek, 4 września 2020, 15:23

Z mojego nick widac, ze nie jestem Polakiem. Narodem pelnym nienawisci jestescie niestety wy Turcy, nienawidzicie Ormian, Grekow, Zydow, chrzescijan, ogolnie zachod, przedewszystkim USA, rowniez Arabow (to dla was ciemne brudasy) i Rosje, naturalnie Kurdow, zwlaszcza Jezydow. I oczywiscie waszych Alevi. Wy w sobie pielegnujecie nienawiscisc do wszystkich, jest we was pelno nienawisci. Niestety. Bez wzgledu na to waszy mlodzi po uczelniach emigruja masowo na zachod bo w domu perspektyw niema. Nie mowilesz, zeby zadbac o swoj kraj, napisalesz, zeby uwazac, zeby nie zniknal z mapy. To chamskie i to grozba. Sam uzywasz czesto bardzo chamskiego jezyka pod adresem innych tutaj na tym portale (jakis czas temu napisalesz pod adresem Dima cytuje "bol ty.ka Greka wciaz swiezy po 1453"). W jaki sposob ocenic taki komentarz? To chamskie i obrazliwe. U was w Turcji uzywacie bardzo agresywnego jezyka, obrazliwego, chamskiego, pod adresem oponentow, lub krajow z ktorymi macie toksyczne relacje. I czesto mowe nienawisci. O tym Turcy pisza....I sami sie obrazacie, jak ktos uzywa ironii pod waszym adresem. Waszym problemem to hipokryzja. Sami nagminnie robicie, co u innych krytykujecie. Dzis nie jest problem obserwowac sprawy obcego kraju, jest tyle zrodel na temat Turcji w jezyku angielskim, ja sam czytam codziennie o Turcji od 2004 (Hurriyet Daily News, Todays Zaman - niestety Ergogan zamknal, Daily Sabah, Al Monitor, Ahval, Bianet itp, itp). Tam tez widzialem w jaki sposob Turcy komunikuja z Grekami i Ormianami. Same oszczerstwa. My szanujemy, ze jestescie patriotami i kochacie swoj kraj, ale nie szanujemy propagandystyczne bezczelne wypociny i wasza irredentystyczna, imperialistyczna agresje wobec sasiadow... Stwarzacie problemy i szkodzicie innym i sami sobie. Wszyscy wam dobrze zycza, tylko juz dajcie innym zyc. Bylem w Turcji trzy razy....

Oto
sobota, 5 września 2020, 10:43

Jak zawsze pomijasz komentarze innych (Dim i Davien) wobec mnie. To oni pierwsi zaczęli atakować mnie słowami typu "Barbarzyńcy" czy "Mongołowie". A ja nie milczeć nie będę wobec tych chamów co mnie i mój kraj obrażają. Poza tym wśród znajomych mam przyjaciela Ormianina, Kurda i Alevi mieszkających w Turcji. Z nikim nie mamy problemu. Problem polega na tym, myślisz że znasz fakty bo czytasz, jednak antytureckiej propagandy jest mnóstwo w sieci. Mieszkać i zobaczyć na własne oczy to coś innego niż czytanie bzdur w sieci. 2 lata mieszkalem na Cyprze Północnym i odwiedziłem każde miejsce w którym dokanono rzeź ludności tureckiej przez Greków. W tym także Muzeum Barbarzynstwa. Pewnie tego nie chciałeś się dowiedzieć bo twoim zdaniem jak to biedni Grecy mogli tego dokonać. Umiesz tylko wrzucać się na Turcję daj boże nie na inne.

Czech
niedziela, 6 września 2020, 12:25

Macie, macie duuuzo problemow. Niestety wasze komentarze z kolega Milutkim sa swiadectwem tego, ze macie wiele problemow, cale wasze spoleczenstwo. Mowic o tym, ze macie znajomych, to wasza typowa taktyka udawania, ze wszystko jest w porzadku. Nawet nie dawno sie ludzie z miejszosci sie nabijali na twitterze (zwlaszcza Kurdowie i tureckie kobiety - generalnie ci, co cierpia w Turcji przemoca panstwa i szowinistycznych macho) - "ja mam kolege Turka, nie mamy zadnych problemow", albo "mnie nie przeszkadza jak Turek mowi po turecku", albo "mlody mezczyzna nie powinien ubierac krotkie spodnie na ulicy i gloszno sie smiac", albo "ja pomagam swemu mezowi z myciem garow". Macie niezmiernie duzo problemow jako spoleczenstwo i tez przezbardzo zle kiepskie elity polityczne, ktore sobie wybieracie. Naprawde nie trzeba mieszkac w kraju, zeby cos o tym kraju wiedziec. To nie sa bzdury w sieci, my to nazywamy dziennikarstwem i analyzami. Dla was zadne argumenty drugiej strony nigdy nie sa dost dobre. I specami od przepraszam ale brudnej propagandy jestescie wy, Oto i Milutki i oficjalna Turcja. I te podle klamstwa, co waszy przedstawiciele opowiadaja. I manipulacje. Krytykujecie, ze Grecy sciagneli wojskowych na Kastellorizo i sami sciagacie czolgi na granice grecka pod Edirne i robicie manewry z tym waszym polnocnym Cyprem. Ja juz mam naprawde serdecznie dosyc tych waszych klamstw, nieprawd, manipulacji, oszczerstw i tej waszej propagandy. Tego waszego rewanszyzmu, irredenty i imperializmu. I szowinizmu i klamstw historycznych. Zwyczajnie sie z Davienem i Dimem zgadzam w opiniach, to proste. Niszczycie wasze relacje z zachodem i Rosja sie patrzy i czeka. Na wschodzie bazenu Morza Srodzemnego juz przegraliscie, to widac golym okiem. I straciliscie twarz.

Davien
sobota, 5 września 2020, 13:25

Oto, jakos nie przypominam sobie bym nazwał cię barbarzyńca:)) A co do Turcji, to tak zachowujecie sie jak barbarzyńcy co pokazało ludobójstwo Ormian, masakry i czystki etniczne na Cyprze, mordowanie cywlilów w Syrii itp

Oto
sobota, 5 września 2020, 16:44

Nie plec bzdur i nie powtarzaj mi zachodniej propagandy. Ile uchodźców na siebie wzieliscie jako kraj? Turcja gości u siebie ponad 3 mln. Syryjczyków. Z tego co pamiętam Polska przyjmowała tylko ok. tysiąc. I była wielka afera w społeczeństwie. Większość i tak później uciekła z Polski do Niemiec. Także nie udawaj tutaj że dbasz o życie tych ludzi. Poza tym Turcja cywilów nie zabija. Gdyby to zrobiła jak USA, Rosja czy Izrael, dawno by ubezpieczyla swoją granicę od terrorystów bez straty.

Czech
niedziela, 6 września 2020, 13:50

Niestety Turcja, jako kazdy kraj prowadzacy wojny zabija cywilow. Zabijacie czasami wlasnych etnicznie kurdyjskich cywilow, palicie im wioski, zeby uciekali do miast na zachodzie i turkifikowali sie i zeby zmienic etniczny sklad tam, gdzie tradycyjnie mieszkaja, macie wieki tradycji w tej sprawie, zabijaliscie cywilow w Syrii i w Iraku. Bardzo nie lubicie uchodzcow z Syrii, to dla wielu z was baranek ofiarny. A ci przy pierwszej lepszej okazji uciekaja z Turcji. Taki Liban ma u siebie milion uchodzcow z Syrii, tak samo chyba Jordan. Na glowe wlasnego mieszkanca maja statystycznie o wiele wiecej uchodzcow niz Turcja i ciagle o tym tak nie gadaja. Sorry Oto, ty nam tutaj nie powtarzaj tureckiej propagandy.

Oto
niedziela, 6 września 2020, 19:21

Powiedz nam kolego ile uchodzcow z Syrii macie w Czechach. Z Wietnamu czy Chiny macie dużo ale daj boże tylko nie Sryjczycy. Kolega Włoch mieszkający w Czechach przyznał mi kiedyś że Czesi to dziwny i wrogo nastawiony wobec obcokrajowców naród. Mówił to Włoch, Europejczyk. Aż musiał w końcu przeprowadzić się do Polski. Także nie będę słuchał twoich dziwnych słów i kłamstw. Nie powtarzaj nam czeskiej głupoty

Czech
poniedziałek, 7 września 2020, 10:12

Slabeuszem jestes Oto! Bez honoru. Uchylasz sie do atakow personalnych, bo sie z toba tutaj nie zgadzamy. Oczywiscie, jestesmy bardzo dziwny narod, tez mam kolegow obcokrajowcow, ale przynajmniej nie jestesmy falszywymi brutalami jako szowinistyczni Turcy. I falszywymi kolegami. Syryjczycy do nas nie chcieli, uciekali do Niemiec. Jest normalna sprawa, ze uchodzcy sa w krajach osciennych, jak Afganczycy w Iranie i Pakistanie, podczas inwazji ZSSR. Ja tez nie chce czytac twoich tureckich faszystowskich bzdur. Ale nie pozwole, zebys tutaj wylewal gnoj na Grekow i Ormian. Bede dalej polowac na te bzdury i tureckie propagandystyczne wypociny, ktore tutaj z twoim kolega Milutkim wypisujecie.

Milutki
niedziela, 6 września 2020, 16:28

Turcja jest na świecie chyba pierwszym krajem pod względem ilości przyjętych uchodźców. Chwała Jordanii i Libanowi za to że te kraje też tak dużo pomagają uchodźcom. Polska i Czechy nie mają problemów uchodźców, wolą z daleka komentować i wymądrzać się na temat Turcji samemu rozkoszując sie że są jednolicie etnicznymi krajami. A jak to się stało że te kraje są takie jednolite choć kiedyś nie były, z czego tak te kraje się cieszą? Zarzut palenia kurdyjskich wiosek nie warte komentowania.

Czech
poniedziałek, 7 września 2020, 10:27

Zarzut palenia kurdyjskich wiosek sie wiele razy potwierdzil w Strassbourg, w ECHR, Kurdowie z Turcji sie tam domagali sprawiedliwosci, bo w Turcji sie sprawiedliwosci domoc nie mogli. Powiedz nam tez, czemu w Turcji macie "Saturday mothers", matki, ktore ztracily najblizszych, w podejrzanych okolicznosciach, naprzyklad, ze syna zabrala jandarma i juz go nigdy nikt nie zobaczyl. Nie wiem, czemu tutaj podsuwasz, ze jestesmy kraje etnicznie jednolite? Mielismy Zydow, Niemcy ich zabrali do niemieckich obozow zaglady na terenie Polski (Kulmhof, Auschwitz, itp.), wiadomo, co z nimi stalo, po wojnie wygnalismy Niemcow, tez byly morderstwa i gwalty (najbardziej przez tych, co z nazistami podczas wojny kolaborowali), ale wiekszosc przezyla. I teraz nasi historycy, politycy i nie raz ministrowie jezdza na spotkania sudeckich Niemcow do Monachium. Waszy ministrowie jezdza odwiedzac potomkow waszych dawnych obywateli do Kalifornii?

Milutki
piątek, 4 września 2020, 19:26

Mylisz się, to Ormianie i Grecy nienawidzą i atakują Turcję. Są wśród Turków naiwniacy którzy wierzą że to Turcja powinna się zmienić a wtedy druga strona to doceni i też się zmieni, ale to ułuda, każde ustępstwo dokonane przez Turcję będzie traktowane jako jej słabość i okazja do ataku

Czech
niedziela, 6 września 2020, 12:38

Ej kochany, tutaj nie wiem, co powiedziedziec. Chyba tylko, ze to, co piszesz, to chore. Przypomne jeszcze, ze kiedy Turcja i Armenia staraly sie nawiazac stosunki dyplomatyczne, prezydent Sargsyan jezdil po diasporze (Moskwa, Paryz, New York, Los Angeles, Krasnodar) i tlumaczyl, dlaczego dobrze, zeby to zrobic. Wy zupelnie olaliscie przygotowanie Azerbejdzanu i potem Alijew zwyczajnie przekupil Erdogana inwestycjami (do mediow blizkich Erdoganowi, rafineria Petkim itp.) i Erdogan ten proces zniszczyl i jeszcze sie staral zrzucic wine na Ormian, podly, besczelny klamca bez skrupulow.

Milutki
niedziela, 6 września 2020, 16:37

Turcja próbowała nawiązać stosunki dyplomatyczne z Armenią i zaproponowała wspólną komisję historyczną do spraw konfliktu z 1915 roku w tym wspólne badanie archiwów w Turcji. Ormianie odrzucili propozycję komisji i próbę nawiązania stosunków dyplomatycznych w związku z tym. Ormianie boją się rzetelnych badań i uczciwych relacji, wiedzą że wyniki takich badań i relacji pójdą nie po ich myśli i stawianych oskarżeń

Czech
poniedziałek, 7 września 2020, 10:32

Klamstwa!! To Armenia wysla z inicjatywa, Sargsyan wyslal do A. Gula list we wrzesniu 2008. I Armenia sie zgodzila na komisje, to byl armenski kompromis. Tylko tureckiego kompromisu nie bylo i jeszcze Erdogan rozwalil ten proces. Po podpisaniu obu protokolow postawil warunek rozwiazania konfliktu w Karabachu. Milutki, wy jestescie taki narod i panstwo, co nigdy, przenigdy nie popelnia bledow. To zawsze ktos inny, prawda...

Milutki
czwartek, 3 września 2020, 23:32

Życie Turków atakowanych przez Ormian i Greków jest najbardziej legalne i stoi ponad każdym innym prawem i poczuciem legalnosci. Dlatego działania Turcji są w pełni legalne. Tak samo legalne jest życie Syryjczyków uciekających przed Asadem i Turcja tej legalności broni

Czech
piątek, 4 września 2020, 14:44

Poczucie legalnosci???? Prosze nam tutaj wyjasnic, co to za termin... O co chodzi???

Milutki
piątek, 4 września 2020, 19:20

Poczucie legalności czyli to co akurat Grecy uważają za legalne, np. tam gdzie im pasuje to powołują się na jakieś prawne zapiski nawet już martwe np. istnienie Republiki Cypru ktora obejmuje całą wyspę, tam gdzie nie ma kruczków prawnych powołują się na mity historyczne np że Anatolia należy do nich. To wszystko to poczucie legalności nie związane z logiką czy faktami

Czech
niedziela, 6 września 2020, 12:28

To, co opowiadasz i tak naprawde sugerujesz, my nazywami bezprawiem. Prawo, wraz z prawem miedzynarodowym, to nie stol szwedzki, z ktorego sobie wybieracie tylko to, co chcecie. I tez to nie wasze widzimisie.

Davien
sobota, 5 września 2020, 13:27

Milutki, kłamco Republika Cypru jest uznana przez wszystkie państwa swiata , a nikt nie uznaje tego marionetkowego Cypru Północnego poza Turcją.

Milutki
poniedziałek, 7 września 2020, 23:10

Republika Cypru uznana jest przez wszystkich za wyjątkiem osób najważniejszych w tej sprawie czyli mieszkańców Cypru

Davien
wtorek, 8 września 2020, 13:13

Nie kłamco Republika Cypru uznana jest przez mieszkańców Cypru. Tureccy okupanci i bandyci prawa głosu tu nie maja.

Oto
sobota, 5 września 2020, 16:49

Muszę Ci dobić. Grecka Administracja Cypru Południowego nie jest uznawana przez Turcję

Davien
poniedziałek, 7 września 2020, 12:29

Widzisz Oto ale nie istnieje twoja urojona "Grecka Administracja Cypru Południowego" Jest jedynie Republika Cypru obejmująca CAŁY Cypr.

Oto
poniedziałek, 7 września 2020, 22:32

Realnie są dwa różne państwa na Cyprze. Grecka część nie ma nic wspólnego z północną częścią.

dim
czwartek, 3 września 2020, 12:18

A ile razy już wy odcinaliście całkowicie mieszkańców Kastelorizo od świata, ogłaszając wszędzie wokół ich wyspy strefę ćwiczeń wojskowych i nie przepuszczając nikogo ? Ile razy cięliście greckim rybakom sieci ? Gdybyście, jak czynią to inne kraje, oddali sprawy szelfu Międzynarodowemu Trybunałowi Sprawiedliwości, to sądząc po poprzednich decyzjach tego sądu, sporo byście otrzymali w podziale dna, z szelfu tej wysepki. I Grecja zgadza się respektować orzeczenia MTS. Ale tak, jak wy to robicie, "zdobywacie" tylko odium barbarzyńskich najeźdźców.

dim
czwartek, 3 września 2020, 10:06

Ze strony NBP: W grudniu 2019 rezerwy RP wynosiły 487.644zł. Z dzisiejszej informacji greckiego ministra finansów: rezerwa wynosi 37,5 mld Euro. Czyli nieco lepiej niż Polska, per capita. I to pomimo strat, wywołanych przez sytuację z wirusem. Ależ jasne, że nikt nie chce wojny ! Ale też zapomnijcie i o "kraju zbankrutowanym".

dim
czwartek, 3 września 2020, 10:18

errata: oczywiście 487 mld zł :)

Nikki
środa, 2 września 2020, 22:38

Ciekawy temat . Na Francuzów nie liczył bym za bardzo bo wiadomo jak z sojuszami ale ... Francja nie życzy sobie konkurencji na Śródziemnym , Niemcy czują się zobowiązani w stosunku do Gr, Hiszpanie zobowiązani do De i Fr , Włochy do Gr. Nikt nie chce ryzykować konfliktu zbrojnego ale figury na szachownicy rozstawione są niekorzystnie dla Tułów . Potencjalny koszt rozwiązania siłowego dla Turków raczej będzie skutkowało załamaniem ich gospodarki . Grecy naturalnie poniosą również wielkie straty , w przypadku konfliktu, ale oni mają "sponsorow" w Europie . Turcy mogą liczyć na Rosjan ale ich zasoby są znikome, a Rosjanie za darmo niczego nie dają ..... W przypadku konfliktu Gr .mimo wielkich strat będzie góra .... A ponadto Wójek Sam oraz ChRL będą "bronić" swych interesikow w regionie , a te interesiki nie znajdują się u "Wielkiego" Erdogana. Jak widać każdy naród może mieć "wielkiego Führera " za którego później trzeba płacić rachunki .

mobilny
czwartek, 3 września 2020, 09:57

No tak bo twarda polityka zgodna z narodowym interesem i zdecydowany polityk na czele to już Furher. Myślenie godne oswiecnego europejczyka. Widać to na ulicach EU

czwartek, 3 września 2020, 12:19

Raczej widać to w waszych więzieniach.

comet
czwartek, 3 września 2020, 08:14

"Turcy mogą liczyć na Rosjan" bzdura. Rosja nie może zaangażować się po stronie Turcji. Najwyżej co może to zachować neutralność. Wpływy Rosji na bałkanach opierają się m. in. na tym,że postrzegana jest jako obrońca słowiańszczyzny i nie tylko przed Turkami. Stąd taka przychylność do Rosji w Serbbii czy Gracji. Pomagając Turcji spaliłaby za sobą mosty w tych krajach. Co więcej pomoc Turcji prowadziłaby do konfliktu z Francją co jest sprzeczne z interesami Moskwy.

Nikki
piątek, 4 września 2020, 11:50

W geopolityce nie ma czegoś takiego jak pomoc , jest realizacja własnych interesów. Co do CCCP to obszerny temat. Wpis "pomoc" to skrót myślowy ...."pomogą " ale nie za free . Coś zyskają , a w przypadku konfliktu , nie ich "rączkami" , mogą wiele zyskać .

dim
czwartek, 3 września 2020, 10:07

Właśnie przychylność wobec Rosji, w Grecji skończyła się. Widzę to na forach.

Fanklub Daviena
czwartek, 3 września 2020, 09:31

To Grecy są Słowianami, komiku? :)

comet
czwartek, 3 września 2020, 10:06

Umiesz czytać ze zrozumieniem? "słowiańszczyzny i nie tylko" Owo nie tylko to właśnie Grepy.

Jabadabadu
środa, 2 września 2020, 21:24

Imperium Osmańskie bis zaczyna prężyć muskuły. Po obiciu zadka w Syrii i Libii teraz Grecja na celowniku. A jest się o co bić. Gaz, ropa + panowanie na Morzu Śródziemnym, a przynajmniej wschodnią jego częścią (na razie). Grecja sama nie zatrzyma tego pochodu. Włochy mogą wystawić ze dwie eskadry admirałów zamiast floty. Pozostaje Francja, która albo rozegra to po swojemu (czyli we współpracy z Rosją, ale po cichu), albo będzie udawać, że nic się nie dzieje i w rezultacie zostanie wyeliminowana z tej rozgrywki. Na nowe Lepanto raczej nie należy liczyć. Na nową Wojnę Krymską też. Będzie ciekawie, ponieważ w Turcji od pewnego czasu usiłuje się spuścić ze smyczy i / lub reaktywować (jak kto woli) starego demona islamizmu (nie mylić z Islamem), a Sofia jest tego najlepszym przykładem. Nikt nie zareagował (bo cóż warte są ciche i bezradne popiskiwania), więc droga wolna do dalszych działań. Podobnie było w przypadku Nocy Długich Noży, Nocy Kryształowej i pożaru Reichstagu. Co było potem wiemy wszyscy. "Obyś żył w ciekawych czasach". Tylko kto wyhodował tę nową bestię? W jakim celu? I - jak zwykle - nie przewidział, że jego twór poczuje się silny i zechce urwać się z łańcucha.

Observer
czwartek, 3 września 2020, 07:12

Turcy to nie Niemcy. Niemcy to potężny naród żyjący u na swoich ziemiach od tysięcy lat. Turcy to naród azjatyckich najeźdźców żyjący w Anatolii kilka wieków i korzystający z pracy ludów podbitych.. Niemcy szybko po wojnie wstały, turcy nie wiadomo czy w ogóle wstaną. Wszystkie nacje sąsiadujące z Turcją to nacje miejscowe.

Milutki
piątek, 4 września 2020, 14:54

Turcy są potomkami dawnych Anatolijczyków mieszkających w Turcji od tysięcy lat wyzwolonych od Cesarstwa Bizantyjskiego . Grecy są dumni z Aleksandra Wielkiego który podbijał inne kraje to niech osiągnięcia Turków i ich zwycięstwa nad Grekami przyjmą z pokorą. Btw. zobacz co znaczy nazwa bułgaria

dim
czwartek, 3 września 2020, 10:09

Wstają. PKB Turcji, jeszcze po II wojnie światowej sumarycznie niższy od greckiego, dziś jest od niego 4-krotnie wyższy (sumarycznie, na 90 mln ludności).

nic nowego
środa, 2 września 2020, 21:01

Dyktatorzy tacy jak Erdogan muszą wskazać społeczeństwu jakiegoś wroga. Bez wroga w dyktaturze ani rusz. Teraz padło na Grecję. Jest na tyle bezczelna, że w ogóle istnieje.

Milutki
piątek, 4 września 2020, 14:55

Erdogan jest demokratycznie wybranym prezydentem zgodnie z demokratycznie ustanowioną konstytucją

dim
środa, 2 września 2020, 16:58

Licytacja rozstrzygnięta: Greckie ministerstwo finansów nabyło właśnie 2,5 mld Euro, na 10 lat, w zamian za odsetki po 1,23% rocznie. Oferty pożyczki złożono łącznie na 18 mld Euro, a gdyby grecki rząd wziął wszystko, odsetki wyniosłyby 1,33%. A sprawdźmy koszt pieniędzy pożyczanych na ten samo okres Turcji ? Dziś w południe: 13,615 % rocznie

proste
środa, 2 września 2020, 15:05

Turcja jest silna slaboscia Grecji a Grecja z kilkudziesiecioletnimi okretami jest slaba. Alarmowe zakupy we Francji na wzor Indii nie sa dowodem na sile Grecji. Francja pomoze ale nie za darmo a Total juz zaciera rece aby eksploatowac zloza. Najpierw jednak Grecja kupi na kredyt francuskie uzbrojenie a Francja pozbedzie sie uzywanych Rafaeli. Wygra silniejszy a slabszy moze cos zyska a moze przynajmniej nie straci.

dim
piątek, 4 września 2020, 09:45

"kilkudziesięcioletnie" to są te duże okręty. Małe bywają skrajnie nowoczesne. Duże wciąż MUSZĄ być użytkowane na pierwszej linii, gdyż na razie turecka zaczepność wyraża się w wielu corocznie próbach taranowania Greków. Niemniej i te małe okręty rakietowe świetnie potrafią użądlić, a sprawy dzieją się z bliska.

dim
środa, 2 września 2020, 14:25

Grecki MON zrobił właśnie coś, czego wcześniej nie robił. Zdecydował się udostępnić szczegóły z dość częstego zdaje się płoszenia tureckich op. Że oto "kilka dni temu" z baz wyszło (znów) 8, spośród 12, tureckich okrętów podwodnych. Uzbrojone skierowały się głównie na Morze Egejskie, w tym na wody ściśle terytorialne. Wobec jednego z nich, ukrytego przy południowej części wyspy Evia (pl oficjalnie: Eubea), czyli tuż obok portu w Lavrio i przylądka Sounio - trasy do Pireusu - Salaminy, zastosowano więc symulację ataku. Turek został obrzucony głębinowymi bombami hukowymi, przez załogę słyszalnymi/odczuwanymi podobnie, jak prawdziwe bomby głębinowe. Pościg za uciekającym kontynuowano jeszcze na otwartym morzu. Ten sam komunikat podaje, że przy lokalizacji owych 8 tureckich op. ukrytych na greckich wodach, znacząca rola przypada 4 nowym greckim op, projektu 214. Tu przypominają mi się komunikaty z wiosny, gdy to w tych samych dniach, gdy w Evros następowały uparte szturmy "uchodźców" na płot graniczny, wtedy na pozycjach bojowych, koło Grecji, także przebywały chyba wszystkie tureckie okręty podwodne. Grecy podali wtedy tylko, że "wskazali im, że ich pozycja jest dokładnie znana". Po czym tureckie op opuściły greckie wody.

Wojak
środa, 2 września 2020, 13:55

Ale Grecja ma za sobą całą UE. Ktoś o tym zapomina.

Czech
środa, 2 września 2020, 16:14

No i cale NATO minus Turcja.

środa, 2 września 2020, 16:06

Ile dywizji ma UE?

rED
środa, 2 września 2020, 19:35

Dywizji? Widzę że jesteś totalnym lajkonikiem. UE ewentualnie wyśle samoloty, opl i może okręty. Nikomu nie jest w smak arogancja i ekspansja Turcji.

dim
środa, 2 września 2020, 21:41

UE wprowadzi co najwyżej pewne sankcje. Takie, na jakie zgodzą się Niemcy. Na razie za ostrymi sankcjami są tylko Grecja, Cypr, Francja i Austria, jedynie Niemcy są przeciw, ale reszta państw jest wstrzemięźliwa. Formalnie "Obawiają się, że sankcje nie powstrzymają Turcji". Skończy się jak zwykle - wielkie zakupy zbrojeniowe, za każde pozyskane pieniądze, a ze złóż skorzystają firmy państw trzecich. I to tych dostarczających broń. Myślę, że Grecja nie ma wyboru. A Turcja jest tym głupim, liczącym na cuda. Zrodzone w starym, znanym do znudzenia mechanizmie.

Boczek
czwartek, 3 września 2020, 17:22

Niemcy tańczą bez przytupu. Kto pamięta jak wycofano z Turcji Patrioty i Tornado bo Turcy próbowali się boczyć?

Fircyk w zalotach
środa, 2 września 2020, 13:54

Makaron wysłał całą flotę wspierana przez, 2 Rafale w konfiguracji 2.1 czytaj graty Chce zastraszyc Turków przy Krecie Dawaj na Cypr cwaniaku

orzyc
środa, 2 września 2020, 13:25

Turcja ma więcej wrogów i fałszywych przyjaciół niż im sie wydaje. Wszystko przed nimi i będzie im bardzo ciężko.

Milutki
środa, 2 września 2020, 18:09

Turcja jest do tego przyzwyczajona, tak było zawsze. Turcja jest dobra gdy niczego nie chce i na wszystko się godzi, gdy Turcja chce respektowania swoich praw na Morzu Śródziemnym i obrony przed terroryzmem to raptem okazuje się że Turcja przyjaciela staje się wrogiem. To nic nowego

Niutek
środa, 2 września 2020, 14:20

Turcja ma ósmą armię świata i potężny przemysł zbrojeniowy. Kto ruszy palcem z pomocą słabieńkiej Grecji?

Faszysta
środa, 2 września 2020, 21:11

Xerxes mial najwieksza armie swiata oraz przemysl i co z tego?

Czech
środa, 2 września 2020, 16:13

Grecja nie jest slabienka. Ma potezna, sprawdzona armie, z lotnictwem i marynarka zdecydowanie silniejsza od Polskiej. I spoleczenstwo gotowe na obrone przed niewyprowokowana agresja.

kj1981
środa, 2 września 2020, 21:22

Akurat "lotnictwo i marynarka zdecydowanie silniejsze od polskich" to nie jest żadne osiągnięcie, niestety.

Czech
czwartek, 3 września 2020, 09:56

Uzylem to tylko dla porownania, co moze potrafic kraj, ktory ma 10 milionow obywateli. My mamy tyle samo ludnosci, i mamy 14 gripenow. I nie potrzebujemy drogiej marynarki. A oni tam maja ile, cca 150 samolotow lotnictwa taktycznego...i calkiem przyzwoita marynarke...

Czech
czwartek, 3 września 2020, 05:51

OK, zgadzam sie, moglem napisac "lotnictwo prawie na poziomie Niemiec", ale to tez nic takiego nie znaczy, oni tam maja ile maszyn nie zdolnych do lotu....

Kiks
środa, 2 września 2020, 15:43

Niektórzy geniusze twierdzą tutaj, że Białorus również. Oni maja liczna armię. Ale gospodarczo to tak niespecjalnie. Na garnuszku UE. UE nie kupi, Niemiec na wakacje nie wyjedzie. Turek kwili. I tylke z tej potegi.

Observer
środa, 2 września 2020, 14:40

Np Francja która ma większą armię i większy przemysł zbrojeniowy, np USA które mają największą armię, np Egipt. A turcy zawsze przegrywają wojny...chyba , że Anglia zadecyduje inaczej a tym razem raczej turków zostawi

Milutki
środa, 2 września 2020, 17:59

Turcja ostatnio wygrała wojnę o Cypr z Grecją i mimo początkowych perturbacji, deklaracji politycznych i sankcji nikomu nie chciało się pomagać Grecji

Davien
środa, 2 września 2020, 21:08

Udała sie wam napaść na Cypr wyłacznie dlatego ze USA było wtedy po waszej stronie. Tym razem juz nie bedą więc skończyło się "rumakowanie" Turcji:)

Milutki
środa, 2 września 2020, 23:21

To Grecja na napadła na Cypr a Turcja Cypr obroniła. Turcja wtedy została objŕta amerykańskim embargiem na broń co wyszło Turkom na dobre , wtedy zaczęli rozwijać swój przemysł zbrojeniowy

Davien
piątek, 4 września 2020, 00:33

Dobre, bandyci napadający na Cypr , mordujacy jego mieszkańców i okupujacy ponad 30% wyspy, twierdzą ze bronili Cypru:)))

Filipidos
środa, 2 września 2020, 13:21

Chytry Grek już się wziął za glupka i majstruje przy Egipcie Palcem po mapie bo nic innego Nie będzie

Max
środa, 2 września 2020, 14:14

Całym sercem i umysłem za Grekami. Nie zdziwiło mnie to, że Turcja "zaprzyjaźniła się" z Rosjanami, oba te narody pasują do siebie mentalnie, a ich obywatele to średniowieczni niewolnicy.

środa, 2 września 2020, 14:38

Ale mają niestety premysł zbrojeniowy i potencjał demograficzny, a to silne argumenty

dim
środa, 2 września 2020, 13:14

Godz 14:01, pula ofert wynosi już 16 mld Euro... dalej nie relacjonuję, ale trend już Państwo widzicie.

środa, 2 września 2020, 15:02

Cały normalny świat Rzuca a się na greckie papiery dłużne Taniej nie będzie Taka grecka sztuczka bo spłat kapitału też nie będzie Bo skąd , 600 mld euro jeszcze WISI

PEPE
środa, 2 września 2020, 13:07

To właśnie Turcja swoimi działaniami prowokuje Grecję, ile razy tureckie samoloty "namierzały" greckie maszyny, w tym ministra obrony Grecji i próbowały sprowokować Ateny.

Milutki
środa, 2 września 2020, 18:02

Grecja prowokuje Turcję . Grecja chce wyrugować Turcję z Morza Śródziemnego , ignoruje istnienie Turków Cypryjskich i ich prawa do zasobów wyspy

Czech
czwartek, 3 września 2020, 08:30

Grecja nie prowokuje Turcji, Turcja prowokuje cale swe otoczenie swoimi ekspansjonistycznymi politykami. To wazny kraj, tylko sie musi wziac w garsc i prowadzic cywilizowana polityke zagraniczna.... Z realistycznymi celami. Nie z celami tylko na uzytek wewnetrzny....

Milutki
niedziela, 6 września 2020, 12:46

Obrona swoich wód terytorialnych i rodaków na Cyprze oraz ich praw są bardzo cywilizowanym i celami

Czech
poniedziałek, 7 września 2020, 15:25

Turcy nie bronia wod teritorialnych, tylko plyna gleboko w greckiej i cypryjskiej EEZ (Oruc Reis z jednej strony i o ile sie nie myle Fatih we wodach Cypru). Znasz roznice miedzy wodami teritorialnymi, szelfem kontynentalnym i EEZ? Tureckim Cypryjczykom sie w ich ojczyznie, w Republice Cypru, nic zlego nie stanie, bardziej obawialbym sie do czego ich wciagnie pocisk niekierowany RTE.

Milutki
poniedziałek, 7 września 2020, 23:15

Turkom Cypryjskich już się stało w 1974 roku i wcześniej, teraz obronili się aby to się więcej nie powtórzyło, TmusiTurczą jeszcze obronić zasoby wyspy które się im należą. Turcja ma to wszystko czyli wody terytorialne , szelf i EEZ

Davien
wtorek, 8 września 2020, 13:15

Turcja koło Cypru nie ma nic i do niczego nie am prawa wiec skończ juz z tymi kłamstwami i pluciem jadem.

Czech
wtorek, 8 września 2020, 11:35

Turkom cypryjskim lepiej bedzie w ich prawdziwej ojczyznie Republice Cypru, niz we falszywej ojczyznie Republice Tureckiej. Wszystkim cos sie stalo, kazdy zostal przez kogos zkrzywdzony, inni przez was wiecej niz wy przez innych, tylko wy sobie ciagle musicie dmuchac na kuku. Mineralne zasoby wyspy sie naleza Republice Cypru.

Ket
środa, 2 września 2020, 20:07

Większość tych tzw Turków cypryjskich została tam osiedlona już po zajęciu płn. Cypru przez Turcję..

Milutki
środa, 2 września 2020, 23:22

Trudno powiedzieć czy większość. Cypr Północny jak każde państwo prowadzi swoją politykę migracyjną i osiedla kogo chce

Davien
czwartek, 3 września 2020, 08:55

Nie ma takiego państwa jak Cypr Północny, obojetnie ile byś zaklinał. Sa jedynie tureccy okupanci i bandyci.

Milutki
czwartek, 3 września 2020, 23:34

Jest, pojedź i zobacz

Davien
piątek, 4 września 2020, 12:24

Nie ma jest Republika Cypru, której 37% okupuja bandyci z Turcji.

Milutki
niedziela, 6 września 2020, 12:47

Turcja chroni Cypr przed bandytami z Grecji

dim
środa, 2 września 2020, 23:51

Cypr Północny ? swoją politykę ? Przecież on nawet zgody nie dostał z Turcji na odsalarnię wody morskiej, jak mają je wyspy greckie. Ankara zarządziła, że ma to być rurociąg z kontynentu. By łatwo było przykręcać kurek.

Milutki
czwartek, 3 września 2020, 23:35

Turcja jest gwarantem bezpieczeństwa Cypru Północnego przed Grecją i w sprawach bezpieczeństwa ma decydujące zdanie

Observer
środa, 2 września 2020, 12:39

Krowa która dużo ryczy...zabolało, że kilka krajów regiony jest przeciw tureckiemu barbarzyństwu?

dim
środa, 2 września 2020, 12:34

uzupełnienie, news "jeszcze ciepły" - ledwie kilka godzin temu ogłoszono emisję "ponadplanowych", 10 letnich obligacji, a JUŻ wpłynęły oferty na ponad 12,5 mld euro ! - czy Państwu nie przypomina to dawnej, polskiej pożyczki na FON ?

Filipidos
środa, 2 września 2020, 13:56

Chytry Grek daje kosmiczne oprocentowanie za papier kategorii DD Przypomina Argentyne

dim
środa, 2 września 2020, 14:33

Nonsens. Oferty są w tej chwili przy poziomie 1,23% i będzie to spadać (odwrócona licytacja). Dla porównania, polskie 10-letnie obligacje chodziły wczoraj, na zamknięciu giełd, bodaj po 1,362%.

Saracen
środa, 2 września 2020, 16:52

Grecja należy do strefy euro, to jest jej najsilniejsza polisa ubezpieczeniowa. Kto pamięta słynne "negocjacje" greckiego ministra finansów w skórzanej kurtce z wierzycielami ze strefy euro, ten wie o czym piszę.

dim
środa, 2 września 2020, 21:08

Ale zobacz: Na Cyprze Turcy rozgościli się już w tych badaniach szelfu od kilku miesięcy, przy czym dość daleeeeko od północnej, okupowanej i kolonizowanej dotychczas części wyspy. Niedawno D24 przedstawił nawet artykuł, wsparty wyrazistymi mapami. A Cypr też jest przecież w Eurostrefie... i co ? I nic ? Więc może to jednak nie Euro broni przed agresjami, a dopiero fakt posiadania własnej, liczącej się siły wojskowej pomaga w zdobywaniu wsparcia europejskich partnerów ? Szkoda, że polski parlament wydaje się tylko bardzo mizernie brać to pod uwagę.

dim
środa, 2 września 2020, 19:38

taaa... działa to w dwie strony, ale teraz sprawdzimy czy równie mocno ?

maniek
środa, 2 września 2020, 12:15

uwaga na Turcje

Macho
środa, 2 września 2020, 12:08

Turcy są realistami i mają rację. Chociaż zdecydowanie bardziej lubię Greków i ich piękny kraj.

dim
środa, 2 września 2020, 13:44

Artykuł cytuje z natury dyplomatycznie wypowiadającego się szefa MSZ. Gdy nam, teraz co dnia już, greckie media przytaczają (często puszczając w tle oryginał, dla osób rozumiejących turecki) wypowiedzi zupełnie niedyplomatyczne, niemal identyczne z hitlerowskimi, tuż sprzed najazdu na Polskę. W tym prezydenta Erdogana. Ale raczej nic z tego nie będzie. Jak mawiało się w moim dzieciństwie, za chuda w uszach jest ta ich gospodarka, by znieść narastające sankcje ekono z Unii, ze skasowaniem odwiedzin turystycznych włącznie. A takie będą. I to już nie jest z greckiej strony udział w wojnie nerwów. To jest "No to czekamy !".

Milutki
środa, 2 września 2020, 18:13

Ale to Turcja czeka a nie Grecja, to Grecja chce atakować Turcję. Turcja prowadzi zgodnie z planem badania sejsmiczne na Morzu Śródziemnym i jeżeli nikt Turcji nie bedzie atakował to Turcja nikomu nic nie będzie robił

Observer
czwartek, 3 września 2020, 18:23

Prowadzi badania na nieswojej ziemi? Tylko przypomnę - wasza ziemia za Kaukazem

Milutki
czwartek, 3 września 2020, 23:36

Za Kaukazie też może być

Czech
czwartek, 3 września 2020, 08:08

Turcja nie ma prawa prowadzic badania seismiczne w greckiej EEZ, to zabronione. Niema prawa prowadzic badania seismiczne (odwierty) rowniez na terenach spornych. Formulujesz tutaj wiele niezlych nieprawd. Grecja na pewno nie chce atakowac Turcje. Wiele ludzi tutaj jest naprawde niezle wyczulona na takie bzdury i wypociny, ktore tutaj piszesz...

Milutki
czwartek, 3 września 2020, 23:39

Grecy najlepiej zabroniony samego istnienia Turcji, ich poczucie prawa nie jest wiążące. Grecja tak jak Armenia chce zaatakować Turcję , czeka na okazję, na razie chce odebrać Turcji dostęp do Morza a Turcja sie broni

Oto
czwartek, 3 września 2020, 10:41

Adwokat Greków się znalazł po raz kolejny pod kolejnym artykułem, obroni każde państwo byle wróg Turcji.

Czech
czwartek, 3 września 2020, 14:04

Ciebie Oto musi niezle wkurzac, ze o was tyle wiem, prawda. Po prostu jestem po studium prawa, wiem tez to i tamto na temat prawa miedzynarodowego i nie znosie te wasze propagandystyczne wypociny. Jak juz pisalem, ja lubie Turcje, co nie znaczy, ze Turcje bezwarunkowo kocham, jak wy chcecie od swoich sojusznikow, zeby tolerowali wasze byle chore wybryki, ktore sobie ubzduracie. Kiedys mialem nadzieje, ze bedziecie demokratycznym panstwem prawa (to, ze u was sa wybory, to nie starczy, zeby was uznac za panstwo prawa). Niestety szybko idziecie w strone faszysmu. Tutaj wiele Polakow, bez watpienia patriotow, kochajacych swoj kraj, bez przerwy to i tamto we wlasnym kraju krytykuje. U was krytyka ojczyzny to teroryzm. Bo u was jest panstwo nietykalne i przeswiete. Tabu. Za krytyke kraju do pudla. W tym sie nigdy nie zrozumiemy. Wy oczekujecie od sojusznikow bezwarunkowa akceptacje wszystkiego, co wymyslicie i zrobicie. Tego sie nigdy nie doczekacie. Oj, i zapomnialesz, ze jestem tez adwokatem Ormian. To wasza nastepna ofiara. Dawna i rowniez potencjalna.

Milutki
czwartek, 3 września 2020, 23:45

Masz wiedzę wybiórczą i a tę co masz źle wykorzystujesz. Nie akceptujesz prostych i łatwo weryfikowalnych faktów, głównie tego że to Ormianie zaatakowali Turcję w czasie I WŚ, że to Grecja zaatakowała Turcję w latach 20tych XX wieku i w 1974 zaatakowała Cypr. Turcy się obronili wtedy i teraz obronią swój dostęp do morza

Czech
piątek, 4 września 2020, 14:38

Osmanska Turcja zprowokowana przez Niemcy zaatakowala carska Rosje. Enwer pasza i inni mlodoturcy chcieli wojny, bo chcieli zdobyc i anektowac Kaukaz i Asie Srodkowa i inne tereny zamieszkale przez narody turkickie w carskiej Rosji. Dwa niemieckie krazowniki pod osmanska flaga zaatakowali Sewastopol i Odesse, o ile pamietam. Mlodoturcy sie rowniez zdecydowali podczas I ws pozbyc chrzescijan z Anatolii, zaczeli wlasciwie z Grekami z wybrzeza egejskiego, wysiedlali, juz wtedy mordowali, dlugie marsze smierci itp. Potem Ormianie, tam posliscie na calosc, Assyryjczycy z nimi i znowu Grecy. Ormianie mieszkali i w Osmanskiej Turcji i w Carskiej Rosji i byli w wojskach po obu stronach. Mlodoturcy chcieli, zeby Ormianie wywolali powstanie w Rosji. Ormianie odparli, my obywatele Imperium Osmanskiego bedziemy walczyc za Turcje, ci w Rosji beda walczyc w wojsku carskim. Inaczej sie nie da. Wy wymordowaliscie i wygnaliscie prawie wszystkich chrzescijan z Anatolii, Ormian, Grekow i Assyryjczykow. I natychmiast zagarneliscie ich dobra. I ty masz te czelnosc tutaj klamac? Jestes zwyczajnym podlym klamcom z nikla wiedza na temat historii wlasnego kraju.

Davien
sobota, 5 września 2020, 13:35

Co do Goebena i Breslau to akurat to była decyzja adm. Souchona o zaatakowaniu Rosji by wciagnac Turcje do wojny.

Milutki
piątek, 4 września 2020, 19:11

Tworzysz alternatywną rzeczywistość. Ormianie w czasie I WŚ na wschodzie Turcji (ale nie na zachodzie) wypowiedzieli posłuszeństwo swojemu państwu i stanęli przeciwko niemu wspierając carską Rosję i przegrali. Ormianie chcieli całkowitego zniszczenia Turcji. Sami Ormianie nie wypierają się swojej zdrady i agresji, oni tylko chcą przekonać świat że postąpił słusznie.

Czech
wtorek, 8 września 2020, 11:40

Z alternatywnej rzeczywistosci to ty chyba przyjechalesz. Ormianie maksymalnie chcieli przezyc te katastrofe ludobojstwa, ktora im zaserwowaliscie. Bzdury i klamstwa opowiadasz.

Davien
środa, 2 września 2020, 21:11

Prowadzicie badania na swoich wodach terytorialnyc maks 12 mil od brzegów Turcji?? Bo do wód wokół Cypru nie macie ŻADNYCH praw

Milutki
środa, 2 września 2020, 23:24

Turcy cypryjscy mają te prawa i przekazali je Turcji aby szukała gazu w ich imieniu

Davien
czwartek, 3 września 2020, 08:57

Turcy Cypryjscy nie maja ŻADNYH praw poza tym co im nada Republika Cypru. Więc skończ pluc jadem milutki.

Milutki
czwartek, 3 września 2020, 23:47

Republika Cypru im tylko odbiera prawa i Turcy się przed tymi agresorami bronią

Davien
sobota, 5 września 2020, 13:36

Czyli wg twojej retoryki Kurdowie w Turcji jedynie bronia sie przed Turkami odbierającymi im ich prawa.

Milutki
sobota, 5 września 2020, 16:10

Nie, to Turcy bronią Kurdów przed komunistami którzy odbierają im prawa

Czech
czwartek, 3 września 2020, 06:40

Turcy cypryjscy maja te prawa tylko jako de iure obywatele Republiki Cypru. Nie mogli je przekazac Turcji, to bez zgody Republiki Cypru nie jest mozliwe. Turecka polnoc istnieje de facto, nie istnieje natomiast de iure. Wszystko, co sie polnoc stara zrobic w sferze prawa, jest od poczatku prawnie niewazne.

Milutki
czwartek, 3 września 2020, 23:47

To prawo o których piszesz jest martwe. Grecy zniszczyli Cypr i Turcy cypryjscy muszą dbać o swoje sprawy bez formalnej republiki Cypru

Davien
piątek, 4 września 2020, 12:30

Cypr to zniszczyli Turcy napadając go w 1974, mordujac ludność cypryjska i okupujac ponad 30% wyspy.

hahahahahahaha
środa, 2 września 2020, 20:16

Turcy prężą muskuły a ich gospodarka leży -jeszcze 5 lat i będą żebrać

Milutki
środa, 2 września 2020, 23:25

To samo Turcja słyszy od dziesiątek lat

piątek, 4 września 2020, 08:29

@Milutki weź i sprawdź sobie, rok po roku, wasz PKB. Z drobnym wyjątkiem co rok silnie kurczący się i tak już od 2014. I to bez żadnego kryzysu gospodarczego, w Turcji i na świecie. To na samym obciążeniu gospodarki zbrojeniami armii i pałacami władzy. Teraz odejmij jeszcze ten PKB wytworzony w sferze obronności, jako nieproduktywny ekonomicznie. Podziel to jeszcze przez szybko rosnącą liczbę ludności. A otrzymasz obraz zbliżającej się nieubłaganie katastrofy poziomu życia, jeśli obliczane per capita. No to jeszcze wam tylko potrzeba wojny z Grecją i sankcji za nią. Myślicie, że Grecja to pustynne plemiona...

Milutki
piątek, 4 września 2020, 15:02

PKB Turcji się kurczy w przeliczeniu na pieniądz który można dodrukować. Strukturalnie gospodarka się rozwija

Davien
sobota, 5 września 2020, 13:39

Dodrukowywanie pieniędzy napędza inflację i obniża ich wartośc, istotnie kapitalny pomysł.

newsy z okolic MON Grecji
środa, 2 września 2020, 12:03

2 września, południe. Rząd przedstawia jako postanowione: (1) Zakup nowych typów pocisków, torped, części zamiennych plus modernizacja sprzętu do nich tam, gdzie się to wiąże razem. – najbliższe miesiące. (2) upgrade dla 4 freat MEKO HN200. – Zauważę, pracowite są w Grecji te fregaty, a ich załogi bardzo mocno wyszkolone. (3) trwa upgrade 84 F-16, do wersji V. Antidotum na S-400. (4) coś tam dosłane zostanie i dla Mirage 2000, i dla Apaczy. (5) zostanie dodatkowo zatrudnionych 6.000 żołnierzy zawodowych. Armia ma się profesjonalizować, ale bez rezygnacji z poboru. ______________________________________________ W fazie [dopiero] bieżącego projektu jest zakup nowych systemów broni. Główne kandydatury to 2 x Bell@hara i 18 Rafale. Nowe systemy kosztować mają extra 10 mld Euro, „w perspektywie 10 lat" ______________________________________________ Oogłoszono dziś przyjmowanie ofert na 10-letnie obligacje, ponad zwyczajny program. Rząd pozyska tą drogą i szybko 1,5 do 2 mld Euro. Ale celu nie podano, a wirus też kosztuje. _______________________________________________ Nastąpi wyjście w morze grupy francuskich okrętów z lotniskowcem, ale że to w kierunku wschodniego Śródziemnego ? - tylko spekulacje. /dim/ ______________________________________________ W kwestii tureckiej, wczoraj przedstawiciele rządu tureckiego dowodzili, że Grecja już dała, nie że da, a że już dała casus beli do wojny. I że tego nie można ot tak, przepuścić. Ale im bardziej wściekłe stają się codzienne już i wielokrotne oświadczenia tureckie, tym grecki rząd wydaje się bardziej spokojny. "Broń niech milczy, głos mają sankcje". Zdaniem Aten, zaczynają uciszać się już nawet zawsze ochraniający Turków Niemcy.

Wojciech
środa, 2 września 2020, 12:02

Tak się składa, że Turcja już traci na podgrzewaniu konfrontacyjnej sytuacji. Jak widać więcej państw jest zainteresowanych współpraca z Grecja niż z agresywną Turcją.

say69mat
środa, 2 września 2020, 11:40

@Turcja: Ateny wyjdą przegrane konfrontacji z Ankarą ... tak się dziwnie składa w naszym jedynym ze znanych światów, że do zarania ludzkości konfrontacja nigdy nie opłacała się żadnej ze stron konfliktu. Niezależnie czy patrzymy na historiozofię świata antycznego. Czy też odwołujemy się do historiozofii biblijnej. Czy też analizujemy konflikty militarne z perspektywy historii nowożytnej i współczesnej. Gdzie jak widzimy konflikt militarny generuje skalę ofiar na pograniczu biologicznego przetrwania narodów.

Pitek1
środa, 2 września 2020, 14:41

USA i ZSRR zyskały najwięcej na największej wojnie w historii, więc konflikty coś dają, jedyny warunek to zwycięstwo

Szept
środa, 2 września 2020, 13:20

Nie obraź się przyjacielu ale większych bzdetów dawno nie czytałem. "Tak się dziwnie składa w naszym jedynym ze znanych światów, że do zarania ludzkości konfrontacja nigdy nie opłacała się żadnej ze stron konfliktu", i jeszcze te dowody z czasów antycznych i biblijnych, skoro tak to mały przykład konfliktu z biblii. Dawid i Goliat, korzyści z konfliktu dla jednostki Dawid z pastucha zostaje królem, korzyści geopolityczne Izrael rozciąga się od Eufratu po Egipt, do tego korzyści dla kultury, sztuki itp itd Przykład drugi antyczny bitwa pod Cheroneą, nawet mi się nie chce opisywać ogromu korzyści z niej płynących właściwie we wszystkich dziedzinach życia (oczywiście nie dla Persów). Nasza historia przyjacielu to nieustanne pasmo konfrontacji w których niektórzy giną i przepadają w niebycie a inni trafiają na szczyty i do podręczników historii. Bez konfrontacji nie było by rozwoju za to na bank zapanowała by stagnacja.

say69mat
środa, 2 września 2020, 18:22

Mylisz się, dlaczego zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej nie stało się zwycięstwem politycznym, na miarę bezsprzecznego sukcesu militarnego??? Dalej, dlaczego zwycięstwa militarne Napoleona nie przyniosły stabilizacji w Europie, tylko serię krwawych konfliktów i restytucję dynastii Burbonów na tronie Francji??? Dlaczego zwycięstwa militarne Domu Dawida nie przyniosły supremacji Izraela w regionie??? Tylko wycisnęły piętno miecza na sposobie przejmowania władzy królewskiej w domenie królewskich rodów Izraela??? Tak na marginesie, przeanalizuj sobie Psalm 144, dlaczego Dawid zwycięski Król Izraela, błaga JHWH o wsparcie i utrzymanie władzy królewskiej w chwili poważnego przesilenia militarnego??? Skoro Izrael osiągną sukces i stabilizację ekonomiczną, skąd zagrożenie wymagające - zdaniem psalmisty - Bożej interwencji???

Kot nr 398
piątek, 4 września 2020, 09:19

Nie można wszystkich konfliktów wrzucić do jednego wora. Wojna 1920 roku była szybkim konfliktem obliczonym na załamanie się przeciwnika, małym kosztem ze strony agresora. To się nie udało, obu stronom. Ani Kijów ani Warszawa, wynikiem był remis. Ale już na przykład w innych tego typu wojnach po I Światowej bywało inaczej, na przykład Rumunia szybciej się ogarnęła niż Węgry i zdobyła ogromne korzyści terytorialne.

Davien
piątek, 4 września 2020, 12:32

Kocie, wojnę zaczeli Rosjanie w 1919r w styczniu atakujac Wilno wiec daruj sobie te bajki.

Marek
środa, 2 września 2020, 12:18

Powiedz to Rzymianom, którzy zaczynając od posiadania niewielkiego miasta stworzyli imperium.

Zagłoba
środa, 2 września 2020, 11:49

Historia uczy że historia niczego nie uczy

Tweets Defence24