Katastrofa rosyjskiego śmigłowca bojowego na Krymie

8 maja 2020, 09:15
Mi-35M milru78
Fot. mil.ru
Reklama

Rosyjski śmigłowiec szturmowy Mi-35M rozbił się na anektowanym przez Rosję półwyspie krymskim w rejonie miasta Dżankoj. Maszyna odbywała rutynowy lot treningowy. Strona rosyjska określiła zdarzenie jako „twarde lądowanie”, jednak bardziej adekwatne określenie to „rozbił się podczas próby awaryjnego lądowania”. W wyniku tego zdarzenia zginął jeden członek załogi a dwóch jest w stanie ciężkim.

Katastrofa miała miejsce 7 maja 2020 w godzinach popołudniowych. Jak wynika z informacji lokalnej telewizji Krym24, maszyna prawdopodobnie już wcześniej problemy techniczne. Mieszkańcy 40 tys. miasta Dżankoj przesłali telewizji nagrania maszyny Mi-35M, która miała wyraźne trudności ze sterowaniem i utrzymaniem wysokości. Śmigłowiec wykonywał nietypowe manewry lecąc na wysokości kilkudziesięciu metrów w pobliżu budynków mieszkalnych na obrzeżach miasta.

Oficjalny komunikat ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej mówi, że podczas „twardego lądowania” maszyna uległa uszkodzeniu a jeden z członków załogi zginął. Był to prawdopodobnie „szturman”, czyli strzelec pokładowy. Dwóch pozostałych członków załogi zostało poważnie rannych i trafiło do szpitala wojskowego.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, cytowanych przez rosyjskie agencje informacyjne, uszkodzenia śmigłowca Mi-35M w wyniku wypadku są tak poważne, że uniemożliwiają jego remont i przywrócenie do służby. Wskazuje to na znaczą siłę uderzenia w ziemię. Prawdopodobnie przyczyną była awaria układu sterowania lub przeniesienia mocy na śmigło ogonowe, na co wskazują uwiecznione na nagraniach gwałtowne i słabo kontrolowane przez pilota obroty maszyny w osi pionowej.

Śmigłowce Mi-35M trafiły do rosyjskich sił zbrojnych w 2012 roku i stanowią głęboką modernizację dobrze znanych maszyn Mi-24. Maszyny te nie powstają z przebudowy starszych śmigłowców ale są budowane od podstaw. Pierwszym użytkownikiem Mi-35M była Wenezuela, gdyż model ten powstał z myślą o eksporcie.

Maszyna posiada silniki, wirnik i tylne śmigło oraz przekładnie główną pochodzące z Mi-28N. Składane podwozie zastąpiono stałym a skrzydła zostały skrócone. Zastosowano również nowoczesną awionikę i systemy optoelektroniczne, które zastąpiły analogowy celownik typowy dla Mi-24. Pod skróconymi skrzydłami, na czterech pylonach mogą być podwieszane bomby i rakiety niekierowane, przeciwpancerne pociski kierowane Ataka-W oraz przeciwlotnicze Igła-W. W przedniej wieżyczce zamiast karabinu 12,7mm znalazło się dwulufowe działko GSz-23W kalibru 23 mm. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
twój stary
sobota, 9 maja 2020, 05:01

rosyjskim złom jak zawzse sie rozbija nie to co konstrukcje amerykanskie albo europejskie :)))))))

Gnom
poniedziałek, 11 maja 2020, 09:51

Ostatnio (2 maja) rozwalił się F-15C - jakoś nie widać wielkich nagłówków. Chwilę wcześniej CH-148, poprzednio UH-60 itd. Masz rację należy to wyśmiać, ale chyba nie wszyscy się połapią.

wolnyy
sobota, 9 maja 2020, 13:37

Masz racę. Np takie polskie nigdy ale to na prawdę nigdy nie spadają. Zarówno śmigłowce, samoloty a nawet samochody się nie rozbijają.

pilot Mi-8/17
piątek, 8 maja 2020, 15:02

Gdzie na tych filmach widac jakiekolwiek problemy techniczne czy trudnosci ze sterowaniem!? Ludzie! Przestancie wypisywac bzdury! "Очевидцы сняли маневры военного вертолета над Джанкоем в день крушения" prosze to wpisac na Youtube - goscie na tym Mi-35 wykonuja najzwyklejsze manewry a co potem sie stalo to juz zupelnie inna sprawa!

janusz
piątek, 8 maja 2020, 14:07

Nie dawno rozbi sie smiglowiec NATO i nikt tak nie ubolewal,jak teraz .wypadki byly sa i beda .

y
sobota, 9 maja 2020, 08:02

A taki ładny był, rosyjski, niezawodny, bez "analogów w mirie". I spadł. Szkoda. Szkoda.

Fanklub Fanklubika
piątek, 8 maja 2020, 15:11

A co powiesz o już kilkunastu lekarzach którzy w Rosji popełnili samobójstwo poprzez wyskoczenie z okien?

Fanklub Daviena
sobota, 9 maja 2020, 09:40

A co powiesz o "Liście Clintonów" ("The List of Clinton Associates Who Allegedly Died Mysteriously" aka "Clinton Body Count")? Min. 50 pozycji i ciągle rośnie! Rodzina Clintonów zawstydziła rodzinę Dona Corleone... :)

Towarzysz Polak
piątek, 8 maja 2020, 11:46

Im bardziej Rosja chce pokazać swoje zabawki w dobrym świetle, z myślą o eksporcie tym większa robi sobie anty reklamę, najpierw bezradne pancyry w Syrii, katastrofy su 57, przepraszam miałem na myśli twarde lądowania a teraz Mi 35 poszerzył grono wdów w mstuszce Rosji. Chyba lepiej by im wyszło pokazywanie plakatów kosmicznych MiG 41, przynajmniej ludzi by nie ginęli no i sam plakat ulec katastrofie by nie mógł.

Gnom
piątek, 8 maja 2020, 14:04

Zbędne szyderstwo ze śmierci człowieka który służył swojemu krajowi - jaki ten kraj by nie był. Spójrz rok czy dwa do tyłu i ile śmigłowców AH-64 się rozwaliło i to np. z powodu odejścia łopat. Poczekaj na powody katastrofy.

Fox Mulder
piątek, 8 maja 2020, 15:55

Gnomie, prawda jest taka, że służba w siłach zbrojnych państwa rosyjskiego to wyjątkowa ujma na honorze.

Gnom
piątek, 8 maja 2020, 21:30

Dla Rosjan - ciekawa koncepcja.

Świat
sobota, 9 maja 2020, 08:15

Szczególnie gdy muszą udawać ichtamnietów bez kraju.

Gnom
poniedziałek, 11 maja 2020, 09:55

Jak wszyscy najemnicy na interwencjach - kraj z którego się wywodzą nie ma znaczenia. Jednak ci na Krymie to oficjalna regularna armia. Nie dziwisz się chyba że w armii Niemiec służą Niemcy? Choć i ich, i Amerykanów, i Brytyjczyków, i Francuzów, a nie tylko Rosjan czy Ukraińców spotkasz pośród najemników i innych "zielonych beretów", o przepraszam ludzików.

Davien
piątek, 8 maja 2020, 15:32

Panei Gnom, a ile spada rosyjskich smigłowców?? Do tego amerykanskie lataja znacznie intensywniej ale juz zaczynasz swoje żałosne manipulacje.

Fanklub Daviena
sobota, 9 maja 2020, 09:42

Davienku, a jak tam śruby łopat w wirnikach AH-64? Dalej piloci odmawiają lotów? :)

Davien
środa, 13 maja 2020, 00:43

Jak na razie to odmawiaja na rosyjskich bo te spadaja jeden po drugim a Apache sobie lataja bez przeszkód:")

Gnom
piątek, 8 maja 2020, 21:32

Ostatnio spadł kanadyjski, choć amerykański CH-148 - też manipulacja? Żałosne. Amerykanie nie potrzebują twojej obrony.

Hmmm
piątek, 8 maja 2020, 15:10

W Rosji zdejmują tablice upamiętniające pomordowanych przez NKWD Polaków, a ci NKWDzisci jak by nie patrzeć służyli swojejmu kraju, więc twoim tokiem myślenia powinniśmy im też oddawać szacunek?

bodzio
piątek, 8 maja 2020, 23:54

Za to na cmentarzu Orląt Lwowskich ,Ukraińcom nie spodobały się pomniki lwów i zabrali się za ich likwidację...

Towarzysz Polak
sobota, 9 maja 2020, 12:10

Naprawdę chcesz się licytować kto wyrządził naszemu państwu więcej szkód? Jeśli tak to muszę się zmartwić z Ruskimi nawet Niemcy nie mogą się równać.

FR technologiczne imperium
piątek, 8 maja 2020, 11:39

Czyli według Rosyjskich przekazów to nie wypadek tylko "twarde lądowanie" no przecież to już ociera się o komedię, jakaś nowomowa rodem z czasów słusznie minionych, ale jakiej bzdury by nie napisali fanklub Daviena i tak przypomni że my nie możemy się wypowiadać bo nawet takich super helikopterów nie mamy, z innej beczki Rosja awansowała do pierwszej 5 krajów z największą liczbą zarażonych, do USA dużo im brakuje ale w Europie niebawem przejmą liderowanie.

Sarmata
sobota, 9 maja 2020, 09:06

Twarde lądowanie to normalne okreslenie dla awaryjnego lądowania, jak się nie zna to może lepiej nie ośmieszać się. Co do wirusa to z racji liczby ludności Rosja prawdopodobnie będzie liderem wsród panstw europejskich w liczbie zarażonych. No chyba ze Luksemburg wyjdzie na czoło.

Fak sejk
sobota, 9 maja 2020, 16:48

Widziałem zdjęcie tego heli. Jak chcesz czegoś dowieść, to możesz powiedzieć, że płaty miał całe, więc jest ok. Reszta nieźle zmielona, to była katastrofa lotnicza.

M.B.
piątek, 8 maja 2020, 23:06

I trzeba kibicować aby pięli się w górę ;) Ja codziennie sprawdzam ich statystyki.

Orthodox
sobota, 9 maja 2020, 15:27

To bardzo nie ładnie z twojej strony. Życzysz śmierci zwykłym obywatelom, którzy nie mieli żadnego wpływu, że przyszło im żyć w takim a nie innym kraju.

Tweets Defence24