Geopolityka
120 lat od zawiązania Entente cordiale - historia dalej żywa
Entente cordiale albo jak kto woli serdeczne przymierze, to układ, jaki został zawiązany pomiędzy Wielką Brytanią a Francją 8 kwietnia 1904 roku. Z okazji upamiętnia 120. rocznicy zawarcia sojuszu, pod Pałacem Buckingham miała miejsce historyczna zmiana warty, w której wzięło udział francuskie wojsko.
Pakt brytyjsko-francuski nazywany Entente cordiale był na początku XX wieku jednym z fundamentów formowania równowagi na kontynencie europejskim. Rosnące w siłę Cesarstwo Niemieckie, które wcześniej zdołało rozbić takie mocarstwa, jak Austro-Węgry w wojnie o dominację w Związku Niemieckim (wtedy jeszcze jako samo Królestwo Prus), a następnie w wojnie z Francją, która pokazała, że obecnie to właśnie Berlin wyrasta na najsilniejszego gracza na starym kontynencie.
Today marks 120 years from the signing of the Entente Cordiale 🇬🇧 🤝 🇫🇷
— British Army 🇬🇧 (@BritishArmy) April 8, 2024
The agreement saw an improvement in our relationship and led the way for the Anglo-French military alliance which formed after the outbreak of World War One.#EntenteCordiale120 #StrongerTogether pic.twitter.com/KY0z5MzvZi
To doprowadziło do przełomowego odwrotu sojuszy w Europie. Najpierw został zawiązany układ francusko-rosyjski, który miał otaczać Cesarstwo Niemieckie ze wschodu i zachodu. Jednak przełomowym było porozumienie się Paryża i Londynu, które nastąpiło właśnie 8 kwietnia 1904 roku. Wraz z później sformułowanym sojuszem brytyjsko-rosyjskim była to podstawa Trójporozumienia i zarazem zwieńczenie wieloletniego budowania nowego układu sojuszniczego w Europie przez Francję. Miało to stanowić odpowiedź na Trójprzymierze stworzone przez Niemcy, Austro-Węgry i Włochy.
Dzisiejsze obchody tej rocznicy mają zatem wymiar szczególny. Głównie ze względu na wojnę w Ukrainie. Tak jak ekspansywna polityka Cesarstwa Niemieckiego doprowadziła do przełomowych zmian geopolitycznych w Europie, tak obecna polityka Rosji pokazała, że współczesne państwa europejskie także muszą zrewidować swój pogląd na Moskwę, która zaburzyła pokój na kontynencie, a sojusze były (serdeczne przymierze) i są (NATO) jedną z odpowiedzi na rosnące zagrożenie.
„To historyczne wydarzenie, jakiego nigdy wcześniej nie było. To pierwszy raz, kiedy kraj spoza Wspólnoty Narodów (Francja przyp. red.) wziął udział w ceremonii zmiany warty. Książę i księżna Edynburga wraz z ambasadorem Francji przeprowadzą później inspekcję wojsk francuskich i brytyjskich” - czytamy w komunikacie na X.
It’s historic as it has never happened before.
— Forces News (@ForcesNews) April 8, 2024
This is the first time a non-commonwealth country 🇫🇷 has taken part in the Changing of the Guard ceremony. 💂♀️
The Duke and Duchess of Edinburgh, alongside the French Ambassador will later inspect the French and British troops. pic.twitter.com/Pei34hGsj8
Do rocznicy zawiązania sojuszu również odnieśli się prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.
Thank you @EmmanuelMacron. The relationship between our nations is as important today as it was in 1904.
— Rishi Sunak (@RishiSunak) April 8, 2024
Vive l'amitié franco-britannique 🇬🇧🇫🇷
gregoz68
Cesarzowa Eugenia. 'Gdy zaś wreszcie wyczerpał się kielich jej cierpień, u progu śmierci usłyszała chór dzwonów, głoszący od Szkocji do Sycylii zwycięstwo nad wrogiem - w przeszło pięćdziesiąt lat po Sedanie'