Reklama

Geopolityka

120 lat od zawiązania Entente cordiale - historia dalej żywa

Autor. British Army/X

Entente cordiale albo jak kto woli serdeczne przymierze, to układ, jaki został zawiązany pomiędzy Wielką Brytanią a Francją 8 kwietnia 1904 roku. Z okazji upamiętnia 120. rocznicy zawarcia sojuszu, pod Pałacem Buckingham miała miejsce historyczna zmiana warty, w której wzięło udział francuskie wojsko.

Pakt brytyjsko-francuski nazywany Entente cordiale był na początku XX wieku jednym z fundamentów formowania równowagi na kontynencie europejskim. Rosnące w siłę Cesarstwo Niemieckie, które wcześniej zdołało rozbić takie mocarstwa, jak Austro-Węgry w wojnie o dominację w Związku Niemieckim (wtedy jeszcze jako samo Królestwo Prus), a następnie w wojnie z Francją, która pokazała, że obecnie to właśnie Berlin wyrasta na najsilniejszego gracza na starym kontynencie.

To doprowadziło do przełomowego odwrotu sojuszy w Europie. Najpierw został zawiązany układ francusko-rosyjski, który miał otaczać Cesarstwo Niemieckie ze wschodu i zachodu. Jednak przełomowym było porozumienie się Paryża i Londynu, które nastąpiło właśnie 8 kwietnia 1904 roku. Wraz z później sformułowanym sojuszem brytyjsko-rosyjskim była to podstawa Trójporozumienia i zarazem zwieńczenie wieloletniego budowania nowego układu sojuszniczego w Europie przez Francję. Miało to stanowić odpowiedź na Trójprzymierze stworzone przez Niemcy, Austro-Węgry i Włochy.

Reklama

Dzisiejsze obchody tej rocznicy mają zatem wymiar szczególny. Głównie ze względu na wojnę w Ukrainie. Tak jak ekspansywna polityka Cesarstwa Niemieckiego doprowadziła do przełomowych zmian geopolitycznych w Europie, tak obecna polityka Rosji pokazała, że współczesne państwa europejskie także muszą zrewidować swój pogląd na Moskwę, która zaburzyła pokój na kontynencie, a sojusze były (serdeczne przymierze) i są (NATO) jedną z odpowiedzi na rosnące zagrożenie.

„To historyczne wydarzenie, jakiego nigdy wcześniej nie było. To pierwszy raz, kiedy kraj spoza Wspólnoty Narodów (Francja przyp. red.) wziął udział w ceremonii zmiany warty. Książę i księżna Edynburga wraz z ambasadorem Francji przeprowadzą później inspekcję wojsk francuskich i brytyjskich” - czytamy w komunikacie na X.

Reklama

Do rocznicy zawiązania sojuszu również odnieśli się prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

Reklama

Komentarze (1)

  1. gregoz68

    Cesarzowa Eugenia. 'Gdy zaś wreszcie wyczerpał się kielich jej cierpień, u progu śmierci usłyszała chór dzwonów, głoszący od Szkocji do Sycylii zwycięstwo nad wrogiem - w przeszło pięćdziesiąt lat po Sedanie'

Reklama