Reklama

Geopolityka

Rosyjskie Kindżały nad Morzem Śródziemnym [WIDEO]

MiG-31 podczas nocnego startu
Samolot MiG-31 startuje używając dopalaczy.
Autor. mil.ru

Samoloty MiG-31K uzbrojone w pociski hipersoniczne Kindżał oraz naddźwiękowe bombowce Tu-22M3 zostały rozmieszczone w rosyjskiej bazie lotniczej Chmejmin w Syrii. Oficjalnie wzięły one udział w ćwiczeniach na Morzu Śródziemnym które obserwował minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Reklama

Jak poinformował szefa rosyjskiego ministerstwa obrony admirał Nikołaj Jewmienow, dowódca marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej, w ćwiczeniach wzięło udział 15 okrętów należących do Floty Czarnomorskiej, Północnej i Pacyfiku oraz 30 samolotów Sił Powietrzno-Kosmicznych. Oprócz części maszyn biorących udział w syryjskiej misji w ćwiczeniach wzięły udział maszyny bombowe o zmiennej geometrii skrzydeł Tu-22M3 oraz ciężkie myśliwce MiG-31K dostosowane do przenoszenia pocisków Kindżał. Samoloty ze swych baz stałego stacjonowania przebyły ponad 1500 km, działając przez cały czas w trybie szkolenia bojowego.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

YouTube cover video

Z oczywistych przyczyn to właśnie te ostatnie maszyny i pociski wzbudziły największe zainteresowanie. Ch-47M2 Kindżał został ujawniony w 2018 roku podczas orędzia Władimira Putina. Obecnie jedynymi nosicielami Kindżałów są zmodyfikowane specjalnie maszyny MiG-31K. ale docelowo będą nimi dysponować również zmodernizowane bombowce Tu-22M3M oraz wielozadaniowe samoloty 5. generacji Su-57.

Reklama

Czytaj też

Rakieta Ch-47M2 Kindżał mierzy ok. 7 metrów długości i ma masę blisko 4 ton. Według oficjalnych danych osiąga prędkość nawet 10 Ma (ok 12. tys km/h) i zasięg do 2000 km. Jej głowica o maksymalnej masie ok. 500 kg może być konwencjonalna lub atomowa (o mocy rażenia do 500 kiloton). Jako systemu naprowadzania Kindżał używa INS/GLONASS podczas dolotu i układu optycznego do naprowadzania na właściwy cel.

W przypadku ćwiczeń na Morzu Śródziemnym takim celem jest oczywiście jeden z trzech obecnie operujących na tym akwenie lotniskowców państw NATO, lub nawet wszystkie trzy. W związku ze wzrostem napięcia w Europie działania na Morzy Śródziemnym prowadzi grupa amerykańska, skoncentrowana wokół USS Harry Truman, francuska z lotniskowcem Charles de Gaulle oraz formacja włoska eskortująca lotniskowiec Conte di Cavour.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (9)

 1. Bryxx

  Jakby ludzie potrafili czytać ze zrozumieniem to by wiedzieli że ja pisałem po prostu o szczepionkach wektorowych., nie jakiś konkretnych. Zapewne oczerniając jakąkolwiek szczepionkę, oczerniający ma jakieś dane na potwierdzenie swych tez, tym bardziej że te szczepionki są nadzorowane choćby przez WHO. O ile i owszem jedną Chińska szczepionkę zdyskwalifikowano to jakoś co do Sputnika nie ma obiekcji na świecie. i posiada on skuteczność taka samą jak choćby brytyjski odpowiednik. Po trzecie to faktem niezaprzeczalnym jest to że najwięcej ludzi na świecie jak do tej pory zaszczepiło się Chińskimi szczepionkami .Sputnikiem zaszczepiło się także dużo ludzi, więcej niż szczepionkami jakimi szczepimy się my. Jakoś Niemcy szczepiący się hurtowymi ilościami Sputnikiem nie uważali tej szczepionki za syf. Szczepionki są na świecie pod zbyt dużą kontrolą aby jakieś Valdorki opowiadały bajki. Co innego walka o rynek a co innego fakty medyczne.

 2. x95

  Na potrzeby różnych krajów zostało wyprodukowanych setki milinów dawek szczepionki Sputnik - w Rosji lub na licencji. Główni odbiorcy to np. Indie, Argentyna, Turcja. Sputnik został zarejestrowany w okolo 70 krajach. W Europie bardzo dobrze sprawdził się na Węgrzech i w takim małym ale bogatym kraju jak San Marino. Własnie podpisali kontrakt z Turcja na dziesiątki milionów dawek Sputnika Light takiej jednodawkowej szczepionki - bufora. Wprowadzają na rynek własne innowacyjne lekarstwa od koronowirusa - z dużymi szansami na eksport. Mają naprawdę niezłych naukowców w tym obszarze, ale też pojawiło się dużo prywatnych firm specjalizujących się w opracowaniu innowacyjnych lekarstw.

  1. Valdore

   z95 Europa, a dokładniejUE wykopała z hukiem Sputnik V, tam gdzie jest uzywany nie chroni praktycznie przed powtórnymi zakażeniami, więc panie x95 kondoencje jak sie pan nim szczepił:) Jak na Słowacji przebadali ten wyrób szczepionkopodobny to okazało się że z tym co Rosjanei wysłali do przebadania w UE by uzyskać zgoidę ma wspólną jedynie nazwę. A juz w Europie istotnie znalazłęś sobie tych uzytkowników... Węgry czyli sojusznika Putina i San Marino majace mniej ludnosci niż male miasteczko:0 Aha Rosja ma dobrych naukowców, to akurat fakt, tylko znacznie gorzej z przełożeniem na realny wyrób tego co oni wymyślą.

  2. x95

   Valdore: Npisałem Ci - Swiat to nie tylko Europa, gdzie dominuje polityka. Chociaż w Europie sprawdził się Sputnik znakomicie na Wegrzech lub w bogatym San Marino. A na świecie kupiono Sputnika za kilka miliardow dolarów, setki milonów dawek Około 70 krajów zarejestrowało tę szczepionkę. I wciąż importują lub produkują tę szczepionkę.

 3. Anty 50 C-cali

  i ZNOWU PIERWSZE CHRZANIENIE - NAWET BAZ ZMANIY NICKA!! ROZUMIEM, DLATGO RUSCY UGODZILI SWOJEGO "KUZNIECOWA" - W PORCIE....BO TO ILUZJA. ---------A FRANCUZI, JAK TYLKO, ZOOCHOTOWALI NA SKOK NA M.ORZE CZARNE - TO OD RAZU RUSCY POKAZOWO WYCOFALI Z KRYMU. PRZEZ TEN MOST W VALENTYNKOWYCH " BARWACH

 4. RifRaf

  Jedna ważna rzecz Davien, zapomnialeś dodać, że te całe wywody to wg. Ciebie sa, kolejne eksperckie wypowiedzi warte zero, następnym razem daruj sobie, szkoda marnować miejsca na serwerze.

 5. polski chrzan

  Jankesy myślą że lotniskowcami postraszą Rosję, a tu dwa Kindżały i nie ma lotniskowca. USA jest o 2-3 dekady zacofane w stosunku do Rosji jeżeli idzie o broń rakietową. W razie konfliktu, Rosja wam potopi te wszystkie 15 lotniskowców w ciągu godziny (bo dojdą jeszcze cyrkony odpalane z okrętów podwodnych) I jankes stanie się taką wyspą, bez floty i bez znaczenia militarnego jak Australia. Tylko te łajby-lotniska jeszcze im dają jakąś iluzję potęgi, ale coraz bardziej śmieszną :)

  1. Patrzący z boku

   Prawdziwą potęgą jest zapewne Rosja, w której 40% społeczeństwa nie ma własnej toalety, oczekiwana długość życia daje jej 105 miejsce w światowym rankingu WHO, a poza przedmiotami służącym do zabijania nie produkuje niczego godnego uwagi. Macie się naprawdę z czego cieszyć, towarzysze.

  2. Valdore

   Chrzanik, te Kinżały nawet nei zbliza się do LGU, dawno zostyana zwyczajnie zestrzelone, zakładając ze w ogole te wielkie krowy MiG-31K zdarza je odpalić przy zasięgu tego pocisku maks 600km:) No ale tacy jak ty moga dostac orgazmu czytając te bajki co wypisujesz:)

  3. x95

   I jeszcze jeden przykład - eksport w dziedzinie szczepionek przyniósł Rosji sporo miliardów dolarów - pomimo przeciwdziałania wielkich form farmaceutycznych. A jeszcze niedawno było tyle co nic. W Polsce praktycznie swoich oryginalnych leków prawie nie ma. Mamy ponoć wybitnych naukowców w tej dziedzinie z super-publikacjami, ale efektów praktycznych z tego jest mało.

 6. x95

  W ostatnim rankingu ONZ dotyczącym największych metropolii Moskwa zajęła 3 miejsce - po Singapurze i Toronto. Tam nbyło sklasyfikowanych 30 największych metropolii świata. A w kategorii jakości zycia była nawet na pierwszym miejscu. Generalnie Rosja w różnych rankingach związanych z rozwojem kraju pnie się do góry w ostatnich latach - lądując tak w granicach średnio biorać 30 do 50 miejsca. W rankingach związanych z realnym wykształceniem obywateli jest w czołowce - o czym zresztą świadczą czołowe pozycje w ogólnoświatowych olimpiadach z matematyki, fizyki, chemii, programowania itd. - tam Rosjanie walczą o pierwsze-drugie-trzecie miejsca z Chinami, Koreą i niekiedy USA - USA nie wypada aż tak dobrze, a do tego USA reprezentują zwykle obywatele azjatyckiego pochodzenia - Chinczycy, Koreanczycy.

 7. Chyżwar

  Najpierw wasze leciwe migoszroty muszą dolecieć tam, skąd mogą strzelać. Później jeszcze musicie tymi Kindżałami trafić.

  1. Valdore

   Chyżwar, najpierw neich wykryja tem lotniskowiec bo nie maja za bardzo czym:)

 8. tuningrepliki

  Na czas ćwiczeń amerykanie zakotwiczyli lotniskowiec w Splicie. jest o tym info na def24. Sprytnie, "schowali" się nie, dając Rosjanom możliwości ćwiczenia na rzeczywistym celu, a więc załogi mig-31 nie mogły na swoich radarach/systemach celowniczych zobaczyć sygnatury Harrego. Albo i nie :)

  1. Valdore

   @tuningrepubliki.Jedyne co by rosyjskei Mig-i mogły poćwiczyc to jak zwiwać przed pokładowymi mysliwcami Trumana bo zanim by się zblizyli juz by mieli towarzystwo F-18E i F-35. A biorąc pod uwage ze nie maja jak wykryć tego lotniskowca.....

 9. Rewq12

  Co jest takiego niezwykłego w tych Kindżałach?Toż to pocisk wolniejszy od amerykańskiego Skybolta sprzed 60 lat

Reklama