Gen. Parylak zastępcą dowódcy 11 LDKPanc., płk Pikoń dowódcą 10 BKPanc.

6 sierpnia 2018, 12:52
Parylak
Zastępca dowódcy 11 LDKPanc. gen. bryg. Dariusz Parylak. Fot. st.chor. Rafał Mniedło

Gen. bryg. Dariusz Parylak awansował na stanowisko zastępcy dowódcy i szefa sztabu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Jego miejsce na stanowisku dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej zajął płk dypl. Artur Pikoń.

Gen. Parylak w sztabie 11 LDKPanc. zameldował się w poniedziałek. – Podczas uroczystej zbiórki, w obecności sztandaru wojskowego oficerowie, podoficerowie oraz pracownicy resortu obrony narodowej Dowództwa Czarnej Dywizji przywitali gen. bryg. Dariusza Parylaka, który decyzją Ministra Obrony Narodowej został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy dywizji – szefa sztabu dywizji – poinformowała dywizja w komunikacie.

Stanowisko zastępcy dowódcy-szefa sztabu 11 LDKPanc. było nieobsadzone od lutego 2017 r. Wówczas na dowódcę Czarnej Dywizji awansował gen. dyw. Stanisław Czosnek, poprzedni zastępca dowódcy i szef sztabu (wyznaczony na to stanowisko zaledwie dwa miesiące wcześniej, w grudniu 2016 r.). Zmiana ta wynikała z faktu, że poprzedni dowódca dywizji gen. broni Jarosław Mika awansował na stanowisko dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

Gen. Parylak dowodził 10 BKPanc od listopada 2016 r. W marcu 2018 r. odebrał awans do stopnia generała brygady. W przeszłości służył m.in. jako szef szkolenia 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie oraz zastępca szefa zarządu planowania w Dowództwie Wojsk Lądowych. Na przełomie lat 2008/09 służył w Afganistanie jako szef zespołu oficerów łącznikowych, zaś podczas VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku był szefem zespołu doradczo-szkoleniowego i zastępcą szefa grupy ds. szkolenia irackich sił bezpieczeństwa.

Od lewej: płk Artur Pikoń i gen. bryg. Dariusz Parylak. Fot. kpt. Katarzyna Sawicka/szer. Natalia Wawrzyniak/10 BKPanc.
Od lewej: płk Artur Pikoń i gen. bryg. Dariusz Parylak. Fot. kpt. Katarzyna Sawicka/szer. Natalia Wawrzyniak/10 BKPanc.

W związku z awansem gen. Parylaka w piątek nowym dowódcą 10 BKPanc. został płk dypl. Artur Pikoń. To oficer, który od 2014 r. dowodził 2 Brygadą Zmechanizowaną w Złocieńcu. Wcześniej służył m.in. jako szef szkolenia i zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych w 12 Dywizji Zmechanizowanej, zastępca dowódcy 2 BZ, a także szef szkolenia oraz szef sztabu-zastępca dowódcy w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
andys
sobota, 18 sierpnia 2018, 13:31

Nie sledzę dokładnie awansów i zmian kadrowych, ale to cguba dziwne, że ..... \"Zmiana ta wynikała z faktu, że poprzedni dowódca dywizji gen. broni Jarosław Mika awansował na stanowisko dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.\" Generał broni dowodzi dywizją?

Tomek z Cold Lake
poniedziałek, 6 sierpnia 2018, 22:44

W SZRP nie ma standardów. Dwa różne mundury dwa różne saluty.

Kris
poniedziałek, 6 sierpnia 2018, 21:22

Może w 10 bkpanc będą teraz kontrakty dłużej niż 2 lata .

Tweets Defence24