Reklama

Geopolityka

François Hollande z wizytą w Mali

Fot. blogs.blouinnews.com
Fot. blogs.blouinnews.com

2 lutego br. do Mali przybył prezydent Francji François Hollande. Oficjalnym celem wizyty jest mentalne wsparcie dla francuskich żołnierzy.  W planach są także rozmowy z prezydentem tymczasowym Mali Dioncoundą Traore.Hollande odwiedzi francuskich żołnierzy w Sevare i Timbuktu (kontrolę nad miastem przejmują właśnie oddziały czadyjskie)  oraz zje roboczy lunch z prezydentem Traore.

Rozmowy z prezydentem Mali będą dotyczyć nie tylko przebiegu operacji i współpracy wojsk francuskich z afrykańskimi partnerami, ale również możliwości zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie.

Hollande będzie dążył do jak najszybszego wycofania sił francuskich z kraju, które mają zostać zastąpione przez Malijczyków i kontyngent państw afrykańskich z ECOWAS, który może liczyć nawet 10 tys. żołnierzy. Szkoleniem sił malijskich zajmie się najprawdopodobniej 20 polskich instruktorów wojskowych, w ramach misji wysyłanej przez UE.

Mimo szybko osiągniętych sukcesów, siły walczące z islamistami może teraz czekać mozolna, długa walka z przeciwnikiem stosującym taktykę walki partyzanckiej.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama