Reklama

Siły zbrojne

Francuskie haubice Caesar walczą w Iraku

fot. M.Dura
fot. M.Dura

Prezydent Francji François Hollande poinformował, że bateria artylerii oparta o samobieżne haubice Caesar została przekazana irackiej armii i weźmie udział w walkach o Mosul, ważny bastion islamistów z Daesh.

Według informacji przekazanych przez Francuzów, Irakijczycy są już gotowi do wykorzystywania bojowego tego skomplikowanego systemu artyleryjskiego. Bateria została rozlokowana na północ od miasta Mosul i ma być po raz pierwszy zastosowana bojowo podczas operacji wyzwolenia miasta.

Razem z haubicami do Iraku została wysłana grupa instruktorów francuskich, którzy mają służyć pomocą Irakijczykom podczas działań bojowych kończąc w ten sposób proces szkolenia obsługi. Na uwagę zasługuje fakt przekazania wojskom irackim tak nowoczesnego uzbrojenia, łącznie w strukturach francuskiej armii ma się znajdować 77 tego typu haubic.

Plany przekazania baterii Caesar do Iraku były ujawnione przez Hollanda w lipcu 2016 r. Teraz okazało się, że zostały one już zrealizowane, a armia iracka otrzymała mobilny system artyleryjski, który precyzyjnie może zwalczać cele naziemne w odległości około 40 km. W Iraku obecna jest też amerykańska artyleria - zarówno lufowa (ciągnione haubice 155 mm M777) jak i rakietowa - wyrzutnie HIMARS. Te ostatnie służą też do ostrzału celów Daesh w Syrii z terytorium Turcji. Wymienione systemy są jednak obsługiwane przez Amerykanów.

Reklama

Komentarze (2)

 1. say69mat

  @def24.pl: Prezydent Francji François Hollande poinformował, że bateria artylerii oparta o samobieżne haubice Ceasar została przekazana irackiej armii i weźmie udział w walkach o Mosul, ważny bastion islamistów z Daesh. say69mat: W tern oto banalnie prosty sposób widzimy w jaki to sposób decyzja stricte polityczna. Ma swoje przełożenie na ostateczny efekt ekonomiczny, dla kraju producenta systemu uzbrojenia;))) Czysty, nieskażony ... 'all truism' ;)))

  1. matbosman

   jakoś nie wierzę by po 3 miesięcznym przeszkoleniu tubylcy byli w stanie takiego sprzętu skutecznie użyć

 2. franca

  Prawdą jest, że Caesary są już w Iraku. Tylko, że obsługiwane i osłaniane przez żołnierzy francuskich.  Ciekaw jestem gdzie autor zaczerpnął informację o przekazaniu ich Irakowi i szkoleniu obsługi? One zostały udostępnione - razem z obsługą, osłoną,  pewnie elementami DLOC. Irakijczycy mogą ewentualnie je zobaczyć ..... z daleka...

Reklama