Reklama

Siły zbrojne

Finlandia szuka następcy F-18 Hornet

Fot. Fińskie Siły Powietrzne
Fot. Fińskie Siły Powietrzne

Finlandia oficjalnie uruchomiła program „HX Fighter”, w którym do końca dekady ma zostać wyłoniony następca eksploatowanych obecnie myśliwców F-18 Hornet. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniane są F/A-18 Super Hornet, Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, Lockheed Martin F-35 Lightning II Joint Strike Fighter oraz Saab JAS-39 Gripen.

Minister obrony Finlandii Jussi Niinistö zaaprobował rozpoczęcie przez siły zbrojne procedury pozyskiwania nowych samolotów, które mają zastąpić mocno już wyeksploatowane myśliwce F-18C/D Hornet. Sprawa jest o tyle pilna, że Finowie wykorzystują je od 1995 r. i za dziesięć lat zużycie płatowców oraz wyczerpywanie się zapasów części zamiennych zmusi siły zbrojne do sukcesywnego wycofywania tych maszyn.

W 2014 roku fińskie siły zbrojne rozpoczęły proces analizy, mający określić zarówno wymagania, jak i potencjalnych następców Hornetów. W wyniku badań ustalono, że bezpieczeństwo kraju wymaga nie tylko pozyskania nowych samolotów, ale też wzmocnienia obrony powietrznej nowoczesnym komponentem ziemia-powietrze. Jedną z wymienianych opcji jest system obrony powietrznej MEADS, wybrany w bieżącym roku jako baza dla niemieckiego systemu TLVS. W przypadku samolotów sytuacja strategiczna Finlandii wymaga posiadania samolotów wielozadaniowych, zdolnych zarówno do  zwalczania celów powietrznych, jak i powierzchniowych. Na wynik badań duży wpływ miała zarówno decyzja Norwegii o pozyskaniu samolotów F-35, jak i duża aktywność rosyjskiego lotnictwa, które z łatwością penetrowało fińską przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem.

Lista potencjalnych kandydatów na nowy fiński myśliwiec obejmuje F/A-18E/F Super Hornet, Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, Lockheed Martin F-35 Lightning II Joint Strike Fighter oraz Saab JAS-39 Gripen NG. Zapytania ofertowe mają być rozesłane do lutego 2016 roku, a przyjęcie ofert ma mieć miejsce najpóźniej w lutym 2019 roku. Podpisanie kontraktu zaplanowano na 2021 roku, aby samoloty osiągnęły wstępną gotowość operacyjną w 2025 roku.

Relatywnie długi plan, obejmujący dziesięcioletnie działania, związany jest nie tylko ze skomplikowana procedurą i wagą decyzji, ale też potrzebą zaplanowania wydatków i ujęcia ich w budżecie obronnym, który już obecnie ma problemy z pokryciem wszystkich potrzebnych wydatków.


Czytaj więcej: Fińska armia pod presją. Napływ imigrantów wymusi cięcia?

Reklama

Komentarze (8)

  1. Xystos

    Jeden platowiec mozemu juz teraz wykluczyc,zbyt maly udzwig i maly zasieg juz poprzednio SAAB Jas 39 Gripen przegral z F18 Finlandia niemoze posiadac artyleri rakietowej,dot.rowniez lotnictwa niemoze tez posiadac u-botów.

    1. Fanklub Daviena

      Rosja i Chiny niedawno przedstawiły RB ONZ dowody, że latem tego roku amerykańskie zwiadowcze RC-135 szpiegując w pobliżu rosyjskiego wybrzeża Pacyfiku i na Morzu Południowochińskim wysyłały z transponderów fałszywe sygnały udające malezyjskie samoloty pasażerskie! Oczywiście USA i Wielka Brytania zawetowały potępiającą rezolucję. Cenzura w naszych mediach oczywiście te fakty przemilczała.

    2. dim

      He he... A pozdrów tam te wasze "przedstawicielstwa dyplomatyczne" tudzież "biura handlowe". Ambasada rosyjska w Atenach większa jest chyba od Makro czy Ikei, oddzielnego dużego biurowca "Konsulatu Federacji Rosyjskiej" nie licząc, w tym samym mieście. Czy może to są tylko jakieś biura konsulatu, specjalnie dla "wydarzeń kulturalnych" ? W każdym razie w zupełnie innej dzielnicy i właśnie bynajmniej nie w dyplomatycznej, a takiej nadmorskiej, gdzie tysiące ludzi przechodzi non-stop. Taaaa... pewnie też malezyjskie. I to w przyjaznej Grecji. A co musi dziać się w innych krajach, mniej przyjaznych Rosji ?

    3. Davien

      Taak, i oczywiście jak widac RB ONZ w rosyjsko-chińskie zmyslenia nie uwierzyła:) A funek histerii dostał:)) Ale, ale czyzby sie okazało że Rosjanie zestzrelili kolejnego pasażera czyli MH370?

  2. Qba

    Nie trudno się domyślić że wybiorą Super Hornety http://4.bp.blogspot.com/-7PaJnp_ELlg/UN5MGY2IUsI/AAAAAAAAAYE/shQNBgrF-cY/s1600/cost_janes.jpg

    1. Ares

      Jeżeli cena F-35A spadnie do poziomu ceny Gripena E to wybór przez Finlandię jest prosty. Mówił o tym minister obrony Finlandii Carl Haglund. http://www.helsinkitimes.fi/finland/finland-news/politics/10310-haglund-advises-against-jas-fighter-acquisition.html

    2. tut

      Widzę, że posiada Pan głęboką wiedzę dotyczącą nowoczesnego uzbrojenia w tym dronów wojskowych ich przeżywalności, odporności na zakłócenia oraz autonomii. Również doktryny użycia strategicznej i taktycznej broni nuklearnej nie są Panu obce. Jednym zdaniem. Nie znam się, ale się wypowiem.

    3. dim

      Istotą prawidłowo użytego roju będzie to, że cel zaatakowany zostanie ze wszystkich stron naraz i w jednym momencie. A wtedy, nawet jeśli będą to naprawde taniuteńkie środki napadu - "plastikowe jednorazówki" - to i tak wykonają zadanie zniszczenia, czy obezwładnienia celu, a po pierwsze oczywiście jego obrony przeciwlotniczej. Rój może zostać zdesantowany z rakiety, co oczywiście kosztuje, czy z samolotu - samolot wtedy ryzykuje, ale może też wystartować z pułapek lądowych, stałych lub ruchomych - np. z "cywilnych ciężarówek", które w moment po tym znów prezentują się jak cywilne auta. Może Pan taki rój nazwac sobie "aktywnym kinetycznie polem minowym, z wbudowaną inteligencją" czy jak pan chce. Wszystko... tylko nie lot w ciasnej grupie, jak Pan to sobie wyobraził. Poza tym takie grupy byłyby dobrze widoczne na radarach, gdy pojedyncze małe drony mogą wcale nie odróżniać się od ptactwa.

  3. Simplus

    Wybiorą F18. Zresztą obok Eurofightera byłaby to najlepsza maszyna i dla nas.

    1. Qba

      Najgorszą bo dużo droższa od F-16 a ma mniejsze możliwości bojowe

  4. tomek

    Szukają F-35, przecież JASSMy trzeba z czegoś wystrzeliwać.

    1. hg

      JASSM nie wchodzi w wewnętrzne komory F 35 dlatego będzie potrzebował on dodatkowych pylonów prawoskrzydłowych co w konsekwencji zmniejszy w znaczący sposób jego wykrywalność.

  5. lechu

    A nie mogą ich tylko odmalować? U nas to zawsze działa!

  6. OnetowaPisanina

    Jak zdecyduje polityczny rozsądek i ekonomia to Szwedzi razem z Finami uzbroją się w lokalny samolot. Jakieś specjalistyczne eskadry posiądą F35. Nie wiem na ile nowoczesny jest SAAB, ale jeśli Polacy zamierzają wycofać MiG29, to chyba sensowne byłoby zaopatrzyć się w Saab'a, szczególnie że Węgrzy już je mają i samoloty mogą operować z innych lotnisk niż baza główna. W przyszłości F16 zastąpią F35 w podobnej liczbie czyli 48sztuk.

    1. Qba

      Ni byłoby to zbyt rozsądne, bo Gripen ma niewielkie możliwości bojowe

  7. antek

    Biorąc pod uwagę modernizację rosyjskiego lotnictwa to Finom potrzebny jest Raptor albo minimum F 15 Silent Eagle. Zresztą tak jak i nam.

    1. Thomas

      a rosja ma mysliwce 5tej generacji?

    2. Qba

      W praktyce po redukcji budżetu muszą liczyć koszty eksploatcji

  8. Bartek

    A tam, że zużycie płatowców, u nas nie tak się resusy przedłuża. Powinni brać przykład z Polski i trzynać je w linii jeszcze minimum 20 lat! :-D

Reklama