Finlandia zwróciła się do rządu estońskiego z propozycją wspólnego zakupu haubic samobieżnych. Estońskie ministerstwo obrony potwierdziło poważne rozważenie oferty.
Dziennik "Helsingin Sanomat" poinformował, iż fiński minister obrony Jussi Niinistö zaoferował Estonii dołączenie do wspólnego zakupu mającego wzmocnienie potencjału artyleryjskiego obu państw, albowiem rząd w Helsinkach od 2015 roku planuje zakupić nowe haubice samobieżne. W lipcu ministerstwo obrony Finlandii poinformowało o wybraniu typu nowych systemów artyleryjskich 155 mm, przeznaczonych dla armii fińskiej – zdeczydowano się na południowokoreańskie haubice K9 Thunder produkowane przez Samsung Techwin, znajdujące się na uzbrojeniu wojsk koreańskich. Obecnie trwają negocjacje, których szczegółów na razie nie ujawniono.
Dołączenie Estonii do przetargu pozwoliłoby zwiększyć zamówienie ilościowe, co obniżyłoby koszty zakupu.
Czytaj także: Fińska artyleria przeciwko czołgom. Precyzyjne strzelania
Rzecznik estońskiego ministerstwa obrony Andres Sang stwierdził, iż pozyskanie artylerii samobieżnej jest elementem długoterminowych planów rozwoju sił zbrojnych. Jednakże władze estońskie nie potwierdziły, czy zamierzają skorzystać z fińskiej oferty.
Należy zaznaczyć, iż oba państwa już w 2013 roku prowadziły wspólny zakup systemów radarowych Ground Master 403. Według zapewnień strony estońskiej wówczas udało się zredukować koszty o niemal 50%.
Warto pamiętać, że obecnie sprawa zakupu haubic 155 mm rozpatrywana jest także w Norwegii i Danii. W Norwegii haubica K9, wybrana przez Finów, jest uznawana za jednego z faworytów w przetargu. Spolonizowane podwozie armatohaubicy K9 jest też wykorzystywane w armatohaubicach samobieżnych Krab, budowanych przez Hutę Stalowa Wola.
Teodor
Uważam, że takie sprzętowe rozdrobnienie w trzech krajach nadbałtyckich to błąd strategiczny, osłabia je bowiem nie zaś wzmacnia. Bierze się ono natomiast z relacji historycznych tamtego regionu. Należałoby też sobie zadać pytanie dlaczego populacje tych 3 krajów są tak nieliczne!
Kiks
Dlaczego są nieliczne? Bo ruscy dokonywali eksterminacji ludności tych krajów po zakończeniu IIWŚ? Nie wspominając wywożenia ich na Syberię.
Łoś 1939
Obejrzyj łotewski dokument "Sowiecka historia - The Soviet Story" z 2008 roku, jest wersja z polskim lektorem. W filmie znajdziesz odpowiedź i wiele, wiele ciekwostek.
Marek1
Hmm ... ciekawe dlaczego od dawna NIKT już nie proponuje Polsce wspólnych zakupów uzbrojenia. Pośrednio wyjaśnił to latem br. czeski minister MON mówiąc, że to nie ma sensu, bo Polacy tylko gadać i debatować potrafią, a NIE realnie działać.
Realista33
To prawda ze powiedział co wiedział a w międzyczasie Polska kupiła Kraby, Raki, DywiJon rakietowy, modelka Leo.... a w Czechach zmienił sie minister ....