"Europejski" zakup amunicji do granatników Carl-Gustaf

11 czerwca 2015, 17:07
saab carl gustaf at-4
Fot. Saab.

Spółka Saab otrzymała zamówienie od Europejskiej Agencji Obrony na amunicję do granatników Carl-Gustaf. Pociski trafią do sił zbrojnych Estonii, Łotwy, Litwy, Czech i Polski.

Europejska Agencja Obrony złożyła w spółce Saab zamówienie na dostawę amunicji do granatników Carl-Gustaf o wartości 13,6 mln EUR.  Dostawy, kierowane do pięciu państw członkowskich EDA, zostaną zrealizowane w 2016 r. Saab podkreśla, że omawiane zamówienie jest pierwszym od podpisania w 2014 r. umowy ramowej z Agencją, dotyczącej dostaw pocisków do granatników tego typu.

Dyrektor EDA ds. zdolności, uzbrojenia i technologii Peter Round stwierdził, że kraje członkowskie biorące udział w porozumieniu mają możliwość maksymalizacji efektywności prowadzonych zakupów. Zwrócił uwagę, że umowa pozwala na pozyskiwanie amunicji według potrzeb, niezależnie od cyklu budżetowego, jaki obowiązuje w konkretnym kraju. Porozumienie ramowe dotyczące dostaw amunicji zostało zawarte w 2014 roku na pięć lat, z możliwością przedłużenia na okres kolejnych dwóch lat.

Wspólne pozyskiwanie uzbrojenia to jeden z głównych obszarów działalności Europejskiej Agencji Obrony. W założeniu ma przyczyniać się do ograniczania kosztów i zwiększania efektywności wykorzystywanych środków, przeznaczanych na zakupy wyposażenia dla sił zbrojnych.

Granatniki Carl-Gustaf to odpalana z ramienia broń wielozadaniowa, znajdująca się na wyposażeniu armii ponad 40 krajów. Podlega sukcesywnym modernizacjom w celu dostosowania do wymogów współczesnego pola walki. W ubiegłym roku producent zaprezentował kolejną wersję granatnika oznaczoną jako MK 4.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
efb
czwartek, 11 czerwca 2015, 21:29

..eee przepraszam, ale jestem laikiem. Kupują nam broń?

df
piątek, 12 czerwca 2015, 18:12

Dokładnie to nastanie mamy tego sprzęty 35 sztuk... To tyle gwoli ścisłości.

eybh
piątek, 12 czerwca 2015, 12:01

Kupują amunicję do posiadanych granatników, które są na wyposażeniu WP. Obecnie te granatniki posiadają wojska specjalne i bodajże 25BKP.

bulanda
piątek, 12 czerwca 2015, 10:21

Tak. Podobno tak jest taniej i lepiej dla nas. Wiedzą co jest dla nas dobre ;)

As
piątek, 12 czerwca 2015, 09:23

1) nie kupują tylko my kupujemy, na spółkę z Estonią, Litwą, Łotwą i Czechami żeby było taniej 2) nie broń tylko amunicję do broni, która jest już na stanie

Tyberios
piątek, 12 czerwca 2015, 00:23

Wszyscy się składamy i zamiast kilku zamówień robi się jedno większe co zmniejsza koszta. To bardzo dobre rozwiązanie przy zakupie amunicji.

Sky
czwartek, 11 czerwca 2015, 20:19

Wiadomo jaką konkretnie amunicję zakupiła Polska? Swoją drogą: bardzo dobra wiadomość, że podjęto decyzję o zbiorowym zakupie sprzętu z kilkoma krajami jednocześnie.

vvv
piątek, 12 czerwca 2015, 00:23

tylko jednostki specjalne posiadaja carla gustawa. my mamy pozyskac jednorazowe granatniki a nie wielokrotnego urzytku. prawdopodobnie beda to piraty czy kopia corsarza.

Tweets Defence24