Seria odpaleń precyzyjnych kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powierzchnia Brimstone z głowicami bojowymi, przenoszonych przez Eurofightera Typhoona, zakończyła się sukcesem - informuje koncern produkujący europejski myśliwiec. Celem prób było uzyskanie zezwolenia na integrację uzbrojenia w celu użycia operacyjnego.
Próby prowadzone przez dział Military Air & Information BAE Systems w Warton, w hrabstwie Lancashire, w Wielkiej Brytanii, stanowią część programu ulepszeń, które zostaną wprowadzone przez Royal Air Force, zapewniając Typhoonowi większe zdolności bojowe.
Brimstone jest bronią do punktowego niszczenia celów powierzchniowych, gwarantującą małe zniszczenia poboczne. Obecnie planowane są kolejne etapy prac nad pociskiem Brimstone – w tym ocena przez RAF w połowie 2018 r. – przed wprowadzeniem go do służby. Pierwsze odpalenie pocisku z głowicą bojową przez Typhoona zostało pomyślnie przeprowadzone w lipcu br.
Brimstone umożliwi Typhoonowi wykonywanie precyzyjnych uderzeń przy małych zniszczeniach pobocznych i pozwoli sprostać zagrożeniom w nadchodzących dziesięcioleciach.
Brimstone to część pakietu Phase 3 Enhancement (P3E), który obejmuje także system planowania misji i modernizację czujników. P3E to ostatnia część Projektu Centurion – programu zapewniającego RAF płynne przejęcie zdolności samolotów uderzeniowych Tornado przez Typhoona. W sumie przeprowadzono dziewięć próbnych odpaleń i dziewięć prób zrzutu, które rozpoczęły się w lipcu, przy wsparciu Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, MBDA, QinetiQ, Eurofighter GmbH i spółek partnerskich Eurofightera – Airbusa i Leonardo.
Czytaj też: Baldwin: czujemy się zobowiązani dbać o obronność i bezpieczeństwo w Europie [WYWIAD]
Celem prób było uzyskanie zezwolenia na integrację uzbrojenia w celu użycia operacyjnego. Obejmowały one szereg konkretnych scenariuszy zrzutu, testowanych na różnych wysokościach, przy różnych prędkościach i przeciążeniach. Pociski odpalano z belek uzbrojeniowych umieszczonych w różnych miejscach pod skrzydłem samolotu i z różnych pozycji na belce wielozamkowej. Dziewięć odpaleń wykorzystano również do przeprowadzenia analizy danych i modeli działania uzbrojenia. Dalsze próby w locie odbędą się na początku 2018 r. Po nich nastąpi ocena operacyjna RAF.
Producent kontynuuje ocenę operacyjną zestawu ulepszeń Phase 2 Enhancement (P2E) z 41 eskadrą (R) RAF – eskadrą doświadczalna – w bazie RAF Coningsby, w hrabstwie Lincolnshire, w Wielkiej Brytanii. Będzie ona obejmować odpalenia pocisków z głowicami bojowymi przed wprowadzeniem ich na wyposażenie brytyjskich sił powietrznych. Zestaw P2E obejmuje też pocisk powietrze-powietrze MBDA Meteor zdolny do zwalczania celów powietrznych poza zasięgiem wzroku pilota oraz pocisk manewrujący powietrze-ziemia Storm Shadow.
Zobacz też: "Myśliwiec przewagi powietrznej". Eurofighter na MSPO [Defence24.pl TV]