Estonia odbiera Javeliny

24 lipca 2020, 13:27
800684hbd7bt28
Fot. Estonian Defense Forces/mil.ee
Reklama

Jak poinformowały Estońskie Siły Samoobrony, odebrano kolejną partię dostaw amerykańskich pocisków przeciwpancernych FGM-148 Javelin. W ręce estońskich żołnierzy trafiły tym razem 92 pociski przekazane nieodpłatnie w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej.

Estonia zdecydowała się na zakup systemu Javelin w celu zwiększenia zdolności obrony przeciwpancernej w ramach programu modernizacji technicznej rodzimych sił zbrojnych na lata 2013-2022. Dodatkowym impulsem do podjęcia tych kroków była mocna destabilizacja sytuacji międzynarodowej w tym Europie Środkowo-Wschodniej na początku 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję i wybuchu wojny hybrydowej na wschodzie Ukrainy.

W czerwcu 2014 roku rozpoczęły się negocjacje estońskiego resortu obrony z amerykańskimi władzami w tej sprawie, a w październiku tego roku Departament Stanu USA zaaprobował sprzedaż Javelinów dla estońskiej armii. Łącznie estońska armia chciała pozyskać 350 przeciwpancernych pocisków kierowanych, 120 wyrzutni ze zintegrowanym celownikiem dziennym i termowizyjnym, 102 pociski ćwiczebne, 16 urządzeń treningowych Enhanced Performance Basic Skills Trainers (EPBST), części zamienne, baterie, sprzęt eksploatacyjny, dokumentację techniczną oraz pakiet szkoleń i sprzętu treningowego dla personelu. Łączna wartość tego kontraktu wyniosła ok. 55 mln USD. W listopadzie została zawarta umowa na pierwszą partię 80 wyrzutni wraz z nieokreśloną liczbą pocisków za kwotę ok. 40 mln USD, z dodatkową opcją na pozostałych 40 wyrzutni. Według harmonogramu pierwsza partia zamówionych Javelinów miała zostać przekazana w 2015 roku, a druga w 2016.

Javelin to system przeciwpancernych pocisków kierowanych, funkcjonujący na zasadzie „odpal i zapomnij” (F&F), który może zwalczać silnie opancerzone cele zarówno z przedniej, jak i z górnej półsfery. Pociski naprowadzane są z wykorzystaniem termowizyjnej głowicy samonaprowadzającej, a maksymalny ich zasięg jest zależny od wersji i wynosi od 2,5 do ponad 4 km. Obecnie systemy te znajdują się na wyposażeniu takich państw, jak m.in. USA, Francja, Tajwan, Jordania, Katar, Turcja, Litwa, Czechy, Indonezja, Irlandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Oman, Ukraina, Gruzja, Australia, Estonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wielka Brytania.

W ostatnim czasie Javeliny w najnowszej wersji FGM-148F zakupiła także Polska, a ich odbiorcą mają być Wojska Obrony Terytorialnej. Umowa, podpisana 13 maja br. opiewająca na 54,5 mln USD dotyczy dostaw 60 wyrzutni i 180 pocisków wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Według przyjętego harmonogramu ich dostawy mają być zrealizowane do listopada 2021 roku.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Reklama
Śliwka Estonka
sobota, 25 lipca 2020, 16:25

Po szkoleniach NIE TANICH CZAS NA REAL THING Na pas taktyczny NARWA PODOBNO WOT bedzie pilnował przesmyku suwalskiego Gratuluje strategii MON

Wołodyjowski
sobota, 25 lipca 2020, 14:18

WOT BŁASZCZAK A odbiera Javeliny Ale kiedy? OBIECAŁ gruszki JAK zwykle?

Pirat z Karaibów
sobota, 25 lipca 2020, 12:46

Estonia mówi nie PGZ i cud miód piratowi

Afganczyk
sobota, 25 lipca 2020, 12:44

Bez szkolenia javelinem MAŁO zrobisz Bo nie chodzo tu o rozbicie,afgańskich pickup ów ale wozów bojowych z 700,,mm Błaszczak DAŁ jaweliny FORMACJI WOT i co DALEJ? PRZECIEŻ szkoda amunicji

df
piątek, 24 lipca 2020, 21:35

Tymczasem Ukraińcy "ciepło" o Piracie. Krytykują technologię podświetlania pocisku demaskującą ich zdaniem miejsce odpalenia PPK narażając przy tym operatora. Krytyce została poddana zbyt duża masa CLU w stosunku do możliwości pocisku i niska przebijalność głowicy bez tandemu. Wg ukraińskich krytyków Pirat nie ma pełnej opcji Top Attack takiej jak np. Spike. Skądś już znamy te wszystkie argumenty :)

Stefan 1
sobota, 25 lipca 2020, 12:25

Że co? Albo nie rozumiesz tego, co piszesz, albo masz tani translator.

Troll z Polszy
sobota, 25 lipca 2020, 14:40

O ile rozumiem bukwy to bardzo dobrze przetłumaczył analizę ukraińskiego "eksperta" zapomniał tylko dodać że ów ekspert pisał też o 17 kg na LPC1

df
sobota, 25 lipca 2020, 17:35

Wg Ukraińców polscy konstruktorzy Pirata nie przewidzieli że zwalczany pojazd może być w ruchu lepiej naprowadzać pocisk w wiązce i przez cały czas lotu pocisku nie zmieniać stanowiska CLU. To jest bezpieczniejsze :)

Gnom
poniedziałek, 27 lipca 2020, 08:18

Amerykańscy jak robili pierwsze Hellfire rozumiem , ze również o tym zapomnieli - "ciekawa koncepcja, warto rozwinąć"!

df
środa, 29 lipca 2020, 01:58

a jaki zasieg ma Hellfire i czy jest podświetlany czy oswietlany bo chyba widzisz roznice miedzy Korsazem a Hellfire ? drugi moze byc naprowadzany z drona a pierwszy naprowadzany we wiazce i zanim obsluga zwine klamoty bedzie w zasiegu trzydziestek np 2A42 przeciwnika. To dlatego mimo ze czas dolotu pocisku jest krotki to sam proces naprowadzania w zasiegu dzialek przeciwnika jest smiertelnym zagrozeniem dla operatora

Pirat vs samochody i bewupy
sobota, 25 lipca 2020, 11:31

"Przeciwpancerny" nie oznacza "przeciwczołgowy" ;)

men
piątek, 24 lipca 2020, 21:02

Wszystko fajnie, ale jedyna realna w "metalu" pomoc dla "kluczowego kraju dla obrony krajów bałtyckich" to póki co stare fregaty bez ŻADNEJ wartości bojowej, i Herkulesy w wersji "przedtrumiennej". Zastanawiające jest to jak rozjeżdża się coraz bardziej : deklaracje od realnych działań. Doceniając to co USA zrobiły dla Wojsk Specjalnych (zwłaszcza Gromu), nie do końca dla mnie jest zrozumiała "oszczędność" w szczodrości US dla "najlepszego sojusznika". Co do Edmunda, wymień proszę te hiper/super technologie przekazane nam za free bo jakoś ich nie ogarniam.

odwrócona polska logika
piątek, 24 lipca 2020, 20:36

Estonia nie ma własnych technologii produkcji PPK dlatego dostaje Javeliny za darmo, Polska rozwija własne technologie pocisków kierowanych dlatego musi wprowadzać Javelina i ciężko za niego płacić. Pirat i Moskit zamiast być lewarami cenowymi są na siłę wypierane przez amerykańską drogą konkurencję

dim
sobota, 25 lipca 2020, 10:51

Pirat jest dość prymitywny i ciągle w prototypach (nie, nie twierdzę, że niepotrzebny i to w dużej ilości), a Moskita nie ma jeszcze w ogóle. Więc nie bardzo wiem o czym piszesz ? Natomiast potencjalnemu stałemu klientowi zawsze najpierw na podpuchę "wypożycza się nieodpłatnie" towar, albo i przekazuje się "nieodpłatne próbki towarowe", w małej ilości, ale mającej już swą odczuwalną wartość rynkową. Próbek nie trzeba rozliczać, nawet w urzędach skarbowych (większości krajów)... mam nadzieję, że te podarowane Javeliny będą jednak rozliczane co do sztuki :) Wobec Polski takimi "próbkami fajnej współpracy" było właśnie znakomite wyszkolenie Gromu.

Edmund
piątek, 24 lipca 2020, 17:31

Przy tego typu komunikatach pojawiają się zawsze komentarze, pisane chyba przez dzieci albo/i trolli, że Amerykanie wszystko rozdają za darmo, a nam każą płacić. Prawda jest taka, że zaangażowanie amerykańskie w Polsce kosztuje mld dolarów, z których tylko część jest pokrywana przez Polskę. Przerzut np. tysięcy żołnierzy i setek sztuk ciężkiego sprzętu do Polski z USA do Polski na ćwiczenia kosztuje setki milionów dolarów, za które Polska nie płaci. Mamy też dostęp do zastrzeżonej technologii amerykańskiej, która jest niedostępna dla innych państw, niezależnie od tego ile by za to byli skłonni zapłacić. Do tego dochodzi dostęp do poufnych informacji np. z rozpoznania, wywiadu. My w Polsce sami siebie traktujemy jako biedaków, ale nie jesteśmy tak już spostrzegani na świecie, mamy pokaźny budżet na obronność, więc, po co nam dawać, jak nas stać na F-35, Patriota itp.

Majster klepka
sobota, 25 lipca 2020, 08:09

ABW czyim to interesie jest stacjonowanie USA w Polsce? Czy robią to z dobrego serca? Nawet gdybyśmy płacili za wszystko, tj. przezut, stacjonowanie itp, to o czym by to świadczyło? Czy nadal było by to w interesie USA jako obrona swoich geostrategicznyh interesów w Europie czy już zwykłe płacenie "firmie ochroniarskiej", nie mającej poza zarabianiem żadnego interesu? Jakoś dziwnie wszystkie puzzle zazębiają się: podsłuchy w Sowie, socjalistyczne obiecanki 500 plus, wszystko byle tylko PO (trzymające kurs na UE) odeszło od władzy i zostali zastąpieni przez "patriotów" z PiS, którzy za taką niedźwiedzią przysługę muszą jakoś odpłacić. No i efekt mamy pod postacią zwiększonej ilości wojsk USA, astronomicznych cen za uzbrojenie made in USA, leżenie plackiem przez Izraelem (nowelizacja ustawy o IPN), straszenie Rosją która już niemal stoi na naszej wschodniej granicy w pełnym pogotowiu. Skutkiem tak prowadzonej polityki jest tylko większy podział społeczeństwa na "prawdziwych Polaków" i zdradzieckie mordy, na którym to podziale zyskują wszyscy tyko nie Polska. Dzień dobry.

dd
piątek, 24 lipca 2020, 20:32

skoro stać Polskę ma miliardowe zakupy amerykańskiego uzbrojenia po paskarskich cenach, bez offsetu i transferu technologii to tym bardziej powinniśmy brać Javelina mimo rozwijania własnych technologii. Ciekawa logika. Efektem bedzie niszczenie krajowego przemyslu poprzed drenaż środków tymczasem koszt rozwoju Pirata to 10x mniej środków niż suma wydana na zakup tej śmiesznej ilości Javelinów a korzyści dla przemysłu i kraju powielokroć większe

LLd
sobota, 25 lipca 2020, 00:42

Napisz może co zostało kupione po paskarskich cenach. Postaraj się to przynajmniej uprawdopodobnić porównując z zakupami innych krajów, które kupują po cenach nie-paskarskich.

Troll z Polszy
sobota, 25 lipca 2020, 14:48

F35 dla Belgii, wsparcie eksploatacji przez 30 lat ( my mamy do 2030), i zakupy w przemyśle Belgijskim na circa 4 mld euro.

BUBA
piątek, 24 lipca 2020, 16:45

Amerykanie to prawdziwi przyjaciele Polski.Rozaja wszyskim wszystko na prawo i lewo a nam karza placic.

Prawa fizyki
sobota, 25 lipca 2020, 10:35

To, że Estonia dostała 92 Javeliniy to też nie powód do płaczu. Pozamiatane. Czołgiści ruscy już śpiewają na ćwiczeniach piosenkę "Przyleciał Javelin pod kopułkę hej" Więcej tych Javelinów niż całego natarcia ruskiego

spoko
sobota, 25 lipca 2020, 06:17

BUBA Go home wiesz gdzie

BUBA
sobota, 25 lipca 2020, 10:45

No tak prawda w oczy kole

a co to za różnica, nie?
piątek, 24 lipca 2020, 19:13

A komu rozdali Javeliny w najnowszej wersji FGM-148F za darmo?

gregoz68
piątek, 24 lipca 2020, 17:04

? Rozumiem, że ten wpis pogłębiony intelektualnie...

Pulkownik
piątek, 24 lipca 2020, 16:19

Ay 60 i odplatmie! Super Rzad. Nrawo MON

y
piątek, 24 lipca 2020, 19:33

Poproś, by Ci polską klawiaturę zainstalowali. I napisz to raz jeszcze. Po polsku.

piątek, 24 lipca 2020, 19:11

Szto?

Tweets Defence24