Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Estońska firma stworzy europejskie roboty bojowe

THeMIS UG. Fot. Maciej Szopa/Defence24
THeMIS UG. Fot. Maciej Szopa/Defence24

Konsorcjum pod kierunkiem estońskiej firmy Milrem Robotics otrzymało 32,6 miliona euro na stworzenie standardowego europejskiego bojowego pojazdu bezzałogowego. Projekt  otrzymał finansowanie przede wszystkim od Komisji Europejskiej, ale także z budżetów siedmiu państw europejskich zainteresowanych programem.

Firma Milrem Robotics jest znana ze stworzenia modularnego naziemnego systemu bezzałogowego THeMIS UGV, przetestowanego już w warunkach bojowych. To na jego podstawie ma powstać nowe rozwiązanie. Tzw. iMUGS (integrated Modular Unmanned Ground System) ma być modularny i skalowalny, tak aby można było stworzyć dzięki temu całą rodzinę systemów załogowych i bezzałogowych, które stałyby się europejskim standardem dla lądowych bezzałogowców.

Europejskim to może jednak za dużo powiedziane. Większość środków na program (30,6 mln euro) przyznała bowiem Komisja Europejska, a na pozostałe 2 miliony ma złożyć siedem zainteresowanych państw: Estonia, Finlandia, Łotwa, Niemcy, Belgia, Francja i Hiszpania. Tylko one uzgodniły wymagania techniczne dotyczące  nowego systemu i chociaż są to kraje europejskie charakteryzujące się różnymi warunkami geograficznymi, to brakuje tu ważnych graczy takich jak Włochy, Polska, Szwecja czy Holandia (nie wspominając o Wielkiej Brytanii). Możliwe, że część z nich dołączy jednak w trakcie programu.

Jak wspomniano, Milrem Robotics jest liderem programu, ale w skład prowadzonego przez tą firmę konsorcjum weszły także: GT Cyber Technologies, Safran Electronics & Defense, NEXTER Systems, Krauss-Maffei Wegmann, Diehl Defence, Bittium Wireless, Insta DefSec, (Un)Manned, dotOcean, Latvijas Mobilais Telefons, GMV Aerospace and Defence, Estońska Akademia Wojskowa i Królewska Belgijska Akademia Wojskowa.

Stworzony w wyniku programu prototyp iMUGS ma opierać się na istniejącym już THeMIS i powstać w różnych wersjach z innymi ładunkami użytecznymi, a następnie zostać przetestowany w kolejnych środowiskach, biorąc udział w ćwiczeniach wojskowych. W czasie prac ma zostać zdobyty know-how niezbędny do stworzenia docelowej maszyny i wypracowana będzie je ostateczna, opcjonalnie załogowa, forma. Pod uwagę mają być też wzięte aspekty etyczne związane z wykorzystaniem robotyki, sztucznej inteligencji i systemów autonomicznych. Część wersji iMUGS będzie przecież bojowa, a co za tym idzie, będzie podejmowała decyzje skutkujące śmiercią ludzi.

iMUGS jest elementem europejskiego programu EDIDP mającym na celu zachowanie strategicznej autonomii UE w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań obronnych jak i zwiększenie współpracy w tym zakresie pomiędzy krajami członkowskimi.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (10)

  1. Grzyb

    Dobry pomysł taki robot na gąsienicach. Fajne uzupełnienie bwp i wsparcie piechoty. Tylko potrzebuje siły ognia. Nasz WLKM 12,7 sprzeżony z granatnikiem 40mm byłby idealny.

    1. mc.

      Przecież PIAP taki opracował.

    2. Zniesmaczony

      Tylko po co, skoro jest.... jakiś obcy. To sarkazm oczywiście, ale MON nie chce nic poza "zmodyfikowanym" T72, odkurzonymi SPG7, i.... nowymi podporami do mostów składanych.

  2. gen Reinefath

    Byli nasi z Goliatem ? ...

    1. Africa Corps

      Niemiecka mysl techniczna wz 44 Bezcenna Co prawda na kabelek a nie na procesor

  3. mc.

    Ciekawe czy PIAP wystartował ?

    1. codybancks

      Nasze tez są dobre np. z Kutna , ale może jakaś kooperacja i ustanowić jakiś standard ?? Co na to PIAP ? Czy nie ma na to metodologii jak tego używać w w walce i przez kogo ?!?! Może rozpoznanie ? Może WOT na granicach ?!

  4. turbinka kowalskiego

    Eeeeee, nie ma jak WOT...

  5. Dudley

    Polska "ważny gracz", a w czym? Bo nie w robotach bojowych. PIAP od ponad dekady nie stworzył niczego innowacyjnego, ciągle klepie to samo. Mamy potężne możliwości, zdolnych studentów wygrywających międzynarodowe konkursy robotyczne , informatyków i inżynierów, a nawet możliwości technologiczne. Ale jakże łatwo przychodzi nam je marnotrawić, oddając za free młodych zdolnych, zachodnim państwom i koncernom. Nawet do europejskiego programu nie umiemy się dołączyć by skorzystać z czyjegoś doświadczenia.

    1. KroX

      Polska to 6 siła militarna w europie i tak jest ważnym graczem.

    2. x

      przed II wojną miała nawet lepsze notowania

    3. zbychu

      Dodaj, że w Europie Wschodniej to uwierzę.

  6. Cao Bang

    A po co Polska ma się pakować w taki projekt? Kiedy się zakończy, to jej już w UE nie będzie. A jeśli będzie kupować analogiczny sprzęt, to wybierze amerykański.

  7. werte

    Rheinmetall i KMW znowu w osobnych projektach. A jak tam nasz Perun?

    1. Wiem co piszę

      Perun? Cisza. Wojsko nie wie jak go wykorzystać, gdzie znajdzie zastosowanie a tymczasem przyszłość należy do bezzałogowców.

  8. Śliwka Estonka

    Chlopaki testowali pojazd w Mali yeraz KASA od KE i dystrybucja przez Patrie

  9. LMed

    A OBRUM gdzie?

  10. Meska

    Milrem to już Patria.

Reklama