Siły zbrojne

Estonia: Niemcy przechwycili rosyjski samolot. Podczas wizyty ministra

Fot. Luftwaffe/Marcel Muth
Fot. Luftwaffe/Marcel Muth

Estoński minister obrony Margus Tsahkna mógł podczas wizyty w bazie lotniczej Amari zobaczył alarmowy start pary niemieckich Eurofighterów. Maszyny przechwyciły rosyjski samolot lecący nad Bałtykiem z wyłączonym transponderem. Od 5 stycznia służbę w ramach Baltic Air Policing pełni słynna 71. eskadra Luftwaffe „Richthofen“.

Wizytę estońskiego ministra obrony Margusa Tsahkny i dowódcy sił zbrojnych tego kraju gen. Riho Terrasa w niemieckim kontyngencie Baltic Air Policing w bazie Amari 6 lutego 2017 roku przerwał komunikat dobiegający z głośników kounikat: „Alpha-Scramble, Alpha-Scramble, Alpha Scramble!“. Oznacza on procedurę Quick Reaction Alert (QRA), czyli alarmowy start pary dyżurnej w celu przechwycenia niezidentyfikowanego samolotu.

Amarii Niemcy
Intruzem okazał się rosyjski An-26 - fot. Luftwaffe/Marcel Muth

Estońska delegacja mogła zobaczyć w prawdziwej akcji personel 71. eskadry Luftwaffe „Richthofen“, który w ciągu kilku minut wytoczył z hangaru dwa myśliwce Eurofighter Typhoon i wysłał je w powietrze. Minister Tsahkny mógł ciąg dalszy procedury QRA obserwować ze stanowiska dowodzenia.

Czytaj też: Mniej rosyjskich samolotów nad Bałtykiem?

Intruzem, który pojawił się w pobliżu przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich był tym razem rosyjski samolot transportowy An-26, należący do Floty Bałtyckiej. Maszyna, co jest rosyjskim schematem postępowania, miała wyłączone transpondery i nie reagowała na próby nawiązania komunikacji radiowej. Piloci niemieckich myśliwców towarzyszyli jej w locie przez kilka minut, po czym powrócili do bazy.

Amarii Niemcy
Minister obrony Estonii Margus Tsahkna z niemieckim pilotem Eurofightera - fot. Luftwaffe/Marcel Muth

Obecnie służbę w ramach misji NATO pełni w estońskiej bazie lotniczej Amari sześć niemieckich myśliwców Eurofighter Typhoon. W dalszej części wizyty minister Tsahkny miał możliwość zasiąść w kabinie maszyny oraz spotkał się z pilotami i personelem naziemnym.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.