Technologie
Eksportowa „rakieta dla FSB” z głowicą odłamkowo-kumulacyjną?
Ujawniony podczas tegorocznej wystawy przemysłu zbrojeniowego Armia-2021 w Moskwie kierowany pocisk rakietowy „Produkt 305” (ros. Изделие 305), opracowany pierwotnie dla śmigłowców FSB, ma trafić na eksport. Będzie on stanowił uzbrojenie eksportowych wariantów śmigłowców maszyn szturmowych Mi-28NM i Ka-52M, zapewniając im możliwość zwalczania celów na dystansie niemal 15 km. Ma to zwiększyć atrakcyjność nowych rosyjskich konstrukcji.
Wersja eksportowa zgodnie z rosyjską nomenklaturą otrzymała oznaczenie Produkt 305E i obecnie brak jej bardziej atrakcyjnej nazwy handlowej. Pocisk nosi też oznaczenie LMPU od akronimu rosyjskie nazwy (ЛМУР - легкая многоцелевая управляемая ракета), czyli dosłownie „lekki wielozadaniowy pocisk kierowany”. Dotąd wielozadaniowość była raczej umowna, gdyż rakieta ma co prawda budowę modułową, ale dostępna była jedynie z 25 kg głowicą odłamkowo-burzącą.
Obecna konfiguracja to spuścizna historii powstania tego systemu uzbrojenia i jego użycia bojowego. Produkt 305 powstał pierwotnie na zamówienie FSB w celu uzbrojenia śmigłowców tej służby w pociski kierowane, których głównym celem z pewnością nie miały być czołgi. Rakiety LMPU trafiły też w ramach testów na uzbrojenie maszyn wojskowych wykorzystywanych w Syrii, gdzie służyły do ataków na umocnione cele z dużego dystansu. Ocena była na tyle dobra, że podczas moskiewskiej wystawy przemysłu obronnego Armia-2021 w sierpniu b.r. nie tylko zaprezentowano pocisk i jego osiągi, ale też poinformowano, iż trafi on na uzbrojenie zmodernizowanych śmigłowców Ka-52M i Mi-28NM.
Podczas wystawy EDEX-2021 w Kairze jak informuje agencja TASS Siergiej Michajłow, zastępca dyrektora generalnego holdingu Wysokotocznyje Komplieksy” który jest producentem m. in. pocisków Produkt 305 poinformował, że znalazły się one w ofercie rosyjskiej dostępnej dla klientów zagranicznych jako uzbrojenie maszyn Ka-52M i Mi-28NM w wariantach eksportowych. Rakieta w tej wersji nosi oznaczenie Produkt 305E i jak wyjaśnia Michaiłow – „Wcześniej powstały dwie modyfikacje pocisków do niszczenia celów opancerzonych i innych – na przykład tak jest w rodzinie rakiet Ataka. Teraz śmigłowce będą mogły atakować dowolne cele na polu bitwy za pomocą jednego typu amunicji.”
Czytaj też: Pancyr-S1M centralnym elementem rosyjskiego systemu antydronowego. Walka o rynki eksportowe
Z wypowiedzi tej wynika, że w odróżnieniu od prezentowanej latem wersji Produkt 305, wariant eksportowy Produkt 305E posiada głowicę odłamkowo-kumulacyjną, która może służyć do zwalczania zarówno celów opancerzonych jak i powierzchniowych. Brak jest jednak szczegółowych informacji na ten temat.
Zgodnie z dostępnymi danymi rakieta ma masę całkowitą 105 kg z czego 25 kg stanowi głowica bojowa. Długość pocisku to 1945 mm a średnica korpusu 200 mm. Silnik na paliwo stałe zapewnia zasięg do 14,5 km przy prędkości maksymalnej około 900 km/h. System naprowadzania w pierwszej fazie lotu wykorzystuje układ nawigacji INS/GLONASS a w końcowej fazie pocisk jest naprowadzany na cel dzięki głowicy termowizyjnej, a operator korzystając z radiolinii ma w terminalnej fazie lotu możliwości wskazania lub zmiany obiektu ataku. Jednak standardowa procedura zakłada odpalenie rakiety LMPU w stronę wykrytego i widocznego dla operatora celu, który zostaje wyznaczony dla danego pocisku.
Podczas forum Armia-2021 pocisk Produkt 305 został zaprezentowane na ekspozycji zmodernizowanego śmigłowca Ka-52M. Maszyna miała też pod skrzydłami wyrzutnie APU-305 przeznaczonych do odpalania rakiet Produkt 305, które mogą być podwieszane na pylonach pojedynczo lub po dwie.
as
Z ulotki reklamowej: "Pocisk zwalcza wszystko w co trafi".
Valdore
Małymi literkami dopisano" o ile w coś trafi".
STJIOPA
No Poljaki ...wasze zagony pancerne budiet zerowane z 15-12km a wy co nato ...
Fun club onuc
A co je wykryje ?? Bo śmigłowiec aby przetrwał musi operować kilkadziesiąt metrów nadz ziemią ,więc jego radar ma zasieg 2 km .Aby widział dalej musi się wznieść na duży pułap .A wtedy jest łatwym celem dla opl. Chyba że jest sieciocentryczny i odbiera dane z Awacs lub F35 (małego awacs ).No ala wy macie w swoich samolotach radary Pesa więc tego nie potraficie.
Davien
A co chcecie tym pociskeim zrobic czołgom poza osmaleneim pancerza:))
Rosomak
Nowe produkty mi 28 którego model robiłem ponad 25 lat temu i aligator który ma 6 lat jak nie więcej no rzeczywiście nowości.
Gnom
Sądzisz, ze śmigłowce powstają co roku. Blackhawk obchodził 40 lecie służby w USA w roku 2019. Apache skończył kilka lat mniej.
Bogdan
My Ukraincy to mieli i z wami w tym temacie proponowali spolpracowac ale wy ze swoim honorem nas 2 lata za nosa wodzili, pozniej zmienili zdanie i podieli decyzje na izraelsku, a my zrezygnowali wtedy od wspolpracy z wami/ I tertaz nie macie zadnej rakiety, chociaz zadum byl super, my robimy glowicy a wy sam pocisk z róznymi elementami urazajacymy, ale niestety wasz honor idzie przed wami. A to w potwierdzenie co my mamy i juz to wykorzystujemy bezposrednio. https://www.youtube.com/watch?vise39OTiN8Y prosze obejrzec.
dim
I tu widać już jak bardzo spóźnione jest pozyskanie systemu Narew. Rozwalą nas jak na tarczy i nie tylko powolnie przemieszczającą się, łatwą do zlokalizowania artylerią wojsk lądowych. Czy ktoś z polityków mógłby się wreszcie, uprzejmie obudzić i powiedzieć społeczeństwu prawdę o pilnej potrzebie zaistnienia obronności RP ? A nie tylko mgliste coś tam, niby to działamy ?
Davien
Dim, zapomniałes o takiej prostej rzeczy, Newy i Kuby doskonale nadają sie na rosyjskei maszyny , a maja zasieg wiekszy niz te smeiszne 15km
B52
i oczywiście Newy i Kuby są nietykalne, aaaah
Davien
Jak wala do rosyjskich smiglaków z ponad 15km jak widac tak.
reht
Znów coś nie wyszło i FSB nie chciała tego 'superproduktu'??
Axi
A u nas dalej nawet Mi-24 latają bez jakichkolwiek rakiet kierowanych, nawet nie ma takich na stanie w magazynach...