Egipt: 13 dżihadystów zabitych na Synaju

13 sierpnia 2021, 10:15
Zrzut ekranu 2021-08-13 o 12.19.13
Fot. USAF, SSGT CHERIE A. THURLBY
Reklama

Trzynastu domniemanych dżihadystów zginęło w starciach z egipskim wojskiem na półwyspie Synaj na wschodzie Egiptu – poinformował rzecznik armii.

Półwysep Synaj od lat nękany jest zbrojną rebelią, a egipska armia systematycznie informuje o ofiarach śmiertelnych walk na tym obszarze.

"W ramach wysiłków sił zbrojnych w walce z terroryzmem na północnym i środkowym Synaju wyeliminowano 13 elementów (ekstremistycznych)" - powiedział rzecznik sił zbrojnych Egiptu w oświadczeniu wydanym w czwartek wieczorem.

Dodał, że dziewięciu egipskich żołnierzy zostało "zabitych lub rannych". Nie ujawnił szczegółów dotyczących okoliczności ani daty walk.

Reklama
Reklama

Armia przekazała również, że skonfiskowała 15 karabinów automatycznych, amunicję, motocykle, telefony komórkowe, lornetki i duże sumy pieniędzy w różnych walutach.

Od lat egipskie siły starają się powstrzymać obecność grup ekstremistycznych na półwyspie Synaj, głównie lokalnego odłamu dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS).

Ataki dżihadystów i przemoc nasiliły się po obaleniu w 2013 roku przez armię islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. Od lutego 2018 r. armia prowadzi szeroko zakrojoną operację przeciwko dżihadystom, głównie na północnym Synaju i Pustyni Zachodniej. Według oficjalnych danych na Synaju zginęło ponad tysiąc dżihadystów i dziesiątki funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Nie są jednak dostępne żadne niezależne dane, a muhafaza (prowincja) Synaj Północny jest zamknięta dla dziennikarzy - zwraca uwagę agencja AFP.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
stary człowiek i może
wtorek, 24 sierpnia 2021, 08:53

Dobra, armia dokonała zamachu stanu i teraz poluje na członków prawowitej władzy nazywając ich dżihadystami lub terrorystami. To jak nazwać członków tej armii.

xawer
piątek, 27 sierpnia 2021, 11:57

"Prawowitą" władzą był też Hitler. Muhammad Mursi był prezydentem i przywódcą ekstremistów(wiele ofiar) Bracia Muzułmańscy. Złamał umowy koalicyjne i chciał przejąć pełnie władzy(muzułmański kalifat) Innym współrządzącym to nie odpowiadało, więc zabrali mu zabawki. To dobrze czy chciałbyś jeździć na wakacje do kalifatu i mieć szariat(Egipcjanie też pewnie byliby zachwyceni;-)?

Tweets Defence24