Reklama

Polityka obronna

Działania NSA uznane za niekonstytucyjne

Centrum operacyjne NSA - fot. DoD
Centrum operacyjne NSA - fot. DoD

Za niezgodne z konstytucją uznał sąd federalny masowe gromadzenie przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) informacji dotyczących połączeń telefonicznych Amerykanów. Działania takie, zdaniem sędziego Richarda Leona, nie tylko naruszają prawo do prywatności, ale też nie podnoszą w żaden sposób bezpieczeństwa narodowego. Akcja NSA została ujawniona przez byłego współpracownika wywiadu USA Edwarda Snowdena. 

Działania takie, zdaniem sędziego Richarda Leona, nie tylko naruszają prawo do prywatności, ale też nie podnoszą w żaden sposób bezpieczeństwa. Jak podkreślił w uzasadnieniu, NSA nie jest w stanie wskazać nawet jednego przykładu skutecznego powstrzymania terrorystów czy innego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego dzięki tym działaniom. 

Jednocześnie sędzia powstrzymał się od zakazu dalszego prowadzenia tych działań, gdyż przewidując apelację władz w tej sprawie chce aby decyzja zapadła po jej rozpatrzeniu. Przedstawiciele Departamentu sprawiedliwości nie zgadzają się z wyrokiem i są przekonani że program NSA nie jest sprzeczny z 4 poprawką do konstytucji, chroniącą prywatność obywateli. 

 

Reklama

Komentarze (3)

  1. Marcin

    Zastanawia mnie tylko jedno. Czytając wiele komentarzy, oraz artykułów w prasie "niebranżowej" (ten portal stanowi chlubny wyjątek) gotów jestem uwierzyć, że tylko Amerykanie mają wywiad, który na dodatek zajmuje się szpiegostwem. Inne kraje najwyraźniej nie zajmują się takimi niemoralnymi praktykami, a jeśli już nawet mają wywiady, to przecież nie szpiegują, bo to nieładnie.

  2. Eschelon

    Sąd tak uznał w odniesieniu do Amerykanów. O Polakach nie wspominał.

  3. Orłel

    Patroszą ludzi z prywatności i praw obywatelskich jak świnie w imię naszego dobra oczywiście...

Reklama