Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Drony kapsułowe – nowe wyposażenie pojedynczego żołnierza

Fot. SpearUAV
Fot. SpearUAV

Izraelska firma SpearUAV opracowała nową serię dronów Ninox, które upakowane w specjalnych kapsułach mogą być przenoszone i wystrzeliwane przez pojedynczego żołnierza. Bezzałogowce te, po uzbrojeniu, mogą być również odpalane z wieloprowadnicowych wyrzutni moździerzowych, działając później w trudnych do neutralizacji rojach.

Ninox to nowy rodzaj dronów opracowanych przez firmę SpearUAV. Z pozoru są to typowe, małe quadrokoptery. Bezzałogowce Nonox zostały jednak tak zaprojektowane, by można było je łatwo składać i spakować do niewielkich kapsuł, o konstrukcji podobnej do typowego pocisku dla moździerza lub ręcznego granatnika. W ten sposób dron może być łatwo przenoszony i wystrzeliwany z dużą prędkością, a po opuszczeniu kapsuły samodzielnie się rozkłada i stabilizuje w powietrzu bez interwencji operatora.

image
Fot. SpearUAV

Do wyrzucenia kapsuły w powietrze mogą być wykorzystywane różne typy wyrzutni - w tym nawet specjalne „granatniki” podwieszone pod typowymi karabinkami. Dzięki temu, nawet pojedynczy żołnierze będą mogli w łatwy i bezpieczny sposób prowadzić rozpoznanie i to zarówno w działaniach na lądzie, jak i na morzu. Ze względu na swoją konstrukcję drony Ninox mogą być też idealnym systemem wspomagającym do walki w terenie zurbanizowanym.

image
Fot. SpearUAV

Analitycy firmy SpearUAV uważają, że takie rozwiązanie może znacząco zmienić taktykę działania wojsk lądowych i piechoty morskiej. Drony Ninox mogą jednak również wspomóc załogi pojazdów bojowych. Są one bowiem przystosowane także do wystrzeliwania z wyrzutni rozmieszonych np. na czołgach i bojowych wozach piechoty, w taki sposób, jak są rozmieszczane wyrzutnie moździerzowe pocisków dymnych. W razie konieczności załoga pojazdu bojowego będzie więc mogła, nie wychodząc na zewnątrz, wysłać Ninoxa, by odszukać i zidentyfikować przeciwnika, jak również by później koordynować jego ostrzał.

W podobny sposób Ninoxy mogą być odpalane z okrętów i statków powietrznych. Kapsuły są bowiem odpowiednio zabezpieczone i hermetyczne, a więc znajdujące się wewnątrz drony są odporne na działanie czynników atmosferycznych i wibracje. Tak szeroki zakres zastosowań jest możliwy, ponieważ firma SperaUAV opracowała bezzałogowce i kapsuły w kilku rozmiarach, , które można z łatwością dostosować do wymagań klienta.

image
Dron Ninox 40 przed i po rozłożeniu. Fot. M.Dura/SpearUAV

Obecnie oferowane są trzy wersje dronów Ninox: Ninox 40, Ninox 66 i Ninox 103. Za każdym razem stosuje się jednak podobną konstrukcję rozkładających się dronów oraz kapsuł przez co upraszcza się ich obsługę techniczną oraz szkolenie. Jedną z najważniejszych zalet Ninox-ów jest bowiem ich niska cena – porównywalna z komercyjnymi, profesjonalnymi quadrokopterami.

Ninox 40 to mikrodron taktyczny o wadze poniżej 250 g, Jest on tak mały i lekki, że może być mocowany na kamizelce żołnierza i noszony przez niego w czasie walki. Ninox 40 ma możliwość latania do 40 minut i ma kamery przystosowane do prowadzenia obserwacji dziennej i nocnej.

image
Dron Ninox 66 przed i po rozłożeniu. Fot. M.Dura/SpearUAV

Ninox 66 to z kolej dron zaprojektowany do startu z platform stacjonarnych i mobilnych, takich jak czołgi i transportery opancerzone – w tym również w czasie jazdy. Jest on tak prosty w obsłudze, że może nim kierować operator bez konieczności posiadania umiejętności pilotowania dronów. Ninox 66 ma już możliwość latania w czasie większym niż 50 minut i prędkości wiatru do 35 km/h przenosząc ładunek o wadze 700 g. W tym przypadku system oferuje możliwość śledzenia wykrytego celu jak również ma algorytm naprowadzania amunicji precyzyjnej.

Ninox 103 jest to już dron zaprojektowany do startu z dużych platform powietrznych, morskich i lądowych. Ponieważ bezzałogowe ten może przenosić ładunek o wadze do 1,5 kg to może on być już wykorzystywany nie tylko do rozpoznania, ale również do ataku. Ninox 103 może pozostawać w powietrzu przez ponad godzinę przy prędkości wiatru do 35 km/h.

image
Dron Ninox 103 przed i po rozłożeniu. Fot. M.Dura/SpearUAV

Bardzo ważną opcją proponowaną dla dronów Ninox 103 i Ninox 66 jest możliwość działania w roju. W ten sposób może się urzeczywistnić filmowa wizja (np. z produkcji „Świat w ogniu”) pojazdów z wieloprowadnicowymi wyrzutniami, z których jednocześnie wylatuje wiele uzbrojonych dronów atakujących później wyszukiwane przez siebie cele.

Reklama

Komentarze

    Reklama