Dowódca armii Mjanmy staje w obronie puczu

9 lutego 2021, 09:28
Myanmar_Army_personal_undergoing_training_in_Pakistan_together_with_Pak_Soldiers_and_Marines
Fot:Commandernavy/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0
Reklama

Przywódca birmańskiej armii gen. Min Aung Hlaing, który po zamachu stanu przejął władzę w kraju, bronił w poniedziałek działań wojska w swoim pierwszym przemówieniu telewizyjnym od czasu puczu, przeciwko któremu protestują dziesiątki tysięcy Birmańczyków.

Generał powtórzył stanowisko wojskowej junty, która twierdzi, że listopadowe wybory parlamentarne, wygrane przez Aung San Suu Kyi i jej Narodową Ligę na rzecz Demokracji (NLD), były nieuczciwe.

Mieszkańcy Birmy powinni kierować się faktami, a nie uczuciami – oświadczył Min Aung Hlaing, który stanął na czele wojskowego rządu, Rady Zarządzania Państwem. Zapewnił, że zorganizowane zostaną nowe wybory, a władza nad krajem zostanie przekazana ich zwycięzcom.

W wystąpieniu nadanym przez należącą do armii telewizję Myawaddy TV generał przekonywał również, że obecna sytuacja w kraju różni się od tej z 1962 i 1988 roku, gdy wojskowe zamachy stanu dawały początek dekadom represyjnej dyktatury wojska - przekazał portal magazynu "Frontier Myanmar".

Tymczasem w wielu miastach Birmy od trzech dni odbywają się masowe demonstracje przeciwko puczowi. W Naypyidaw, stolicy kraju, policja użyła w poniedziałek armatki wodnej i ostrzegła protestujących, że może rozpędzić demonstrację siłą. Strajkują pracownicy ponad 100 rządowych szpitali, co zakłóciło m.in. program szczepień przeciwko Covid-19 – podał dziennik „Myanmar Times”.

Reklama
Reklama

Wojskowe władze utrudniają też dostęp do internetu i starają się zablokować serwisy społecznościowe, za pomocą których niezadowoleni mieszkańcy organizują się i nawołują do strajków. Na niektórych obszarach armia wprowadziła godzinę policyjną obowiązującą od godz. 20 do 4 rano – podał dziennik „Myanmar Times”.

Demokratycznie wybrani posłowie NLD odmówili uznania wojskowego rządu i powołali własny komitet reprezentacyjny. Zwrócili się do dyplomatów ONZ i parlamentów za granicą, by w oficjalnych sprawach kontaktowali się z nimi, a nie z juntą – przekazał portal Irrawady.

Narasta również krytyka działań birmańskiej armii na świecie. Rząd Nowej Zelandii ogłosił we wtorek decyzję o zawieszeniu kontaktów politycznych i wojskowych wysokiego szczebla z Birmą, zakaz wjazdu dla przywódców junty oraz zamiar upewnienia się, że płynąca do Birmy pomoc nie jest wykorzystywana przez wojsko.

Obecne demonstracje są największymi w Birmie od 2007 roku, gdy wspierana przez buddyjskich mnichów „szafranowa rewolucja” zapoczątkowała proces stopniowego rozluźniania wojskowej dyktatury i przekazywania władzy cywilnym rządom. Ten proces został nagle przerwany przez zamach stanu z 1 lutego.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Howgh
wtorek, 9 lutego 2021, 13:21

Głosy liczyły maszyny Dominion jak w USA i wszystko jasne.

sobota, 13 lutego 2021, 22:59

masz jakieś zrodło/wiecej informacji

12345
wtorek, 9 lutego 2021, 12:40

Nie ma co dalej drążyć tematu. Armia przejęła władzę i to jest fakt. Ja wiem że demokratom z całego świata się to nie podoba, ale to nie jest koncert życzeń. Widocznie nie było w Birmie tak kolorowo jak mówią media, że w końcu wojsko musiało zrobić porządek. Polecam Folwark Zwierzęcy Orwella - tam jest pięknie opisana każda demokracja i każdy socjalizm. Widocznie Birmańczycy są na tyle inteligentni że już nie chcą dłużej tolerować wyniszczania swojego kraju przez demokratycznych polityków, którzy dbają tylko o swoje własne i swoich rodzin interesy.

mobilny
środa, 10 lutego 2021, 06:25

Dbają o interesy swoje, korporacji zachodnich i ich polituce względem każdego którego uznają za swego przeciwnika....taki rodzaj kapo

bender
wtorek, 9 lutego 2021, 15:25

Przeczytaj Orwella jeszcze raz, bo wyraźnie nie zrozumiałeś. Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze nie dotyczy demokracji tylko rewolucji z hasłami równości na sztandarach, a przywilejami, kumoterstwem i zbrodniami w tle.

Tweets Defence24