Pekin zaprzecza pogłoskom o udział w zamachu stanu w Mjanmie

3 lutego 2021, 10:53
Wang Yi
Fot. Agencia de Noticias ANDES/Wikimedia/CC BY-SA 2.0
Reklama

Chińskie władze odrzuciły w środę sugestię, że udzieliły wsparcia lub milczącego przyzwolenia na wojskowy zamach stanu w sąsiedniej Birmie. „Takie teorie są nieprawdziwe” – oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin na briefingu w Pekinie.

Wang powtórzył również swoje wcześniejsze oświadczenie, w którym wyraził nadzieję na stabilność polityczną i społeczną w Birmie. „Jako przyjazny sąsiad Birmy liczymy, że wszystkie strony w tym kraju mogą we właściwy sposób poradzić sobie z różnicami” – powiedział.

Chiny nie dołączyły jak dotąd do licznej grupy krajów potępiających poniedziałkowy zamach stanu w Birmie. Rzecznik MSZ oświadczył jedynie wcześniej, że władze w Pekinie odnotowały wydarzenia o doniesieniach w tym kraju.

Szef chińskiego MSZ Wang Yi spotkał się w styczniu podczas wizyty w Birmie z tamtejszymi urzędnikami, w tym z dowódcą birmańskich sił zbrojnych gen. Min Aung Hlaingiem, który w wyniku puczu przejął władzę w kraju.

Chiny od dawna miały duży wpływ na Birmę, zarówno gdy była ona wojskową dyktaturą, jak i przez ostatnie lata, gdy rządziła nią demokratycznie wybrana przywódczyni Aung San Suu Kyi. Noblistka i inni wpływowi działacze jej partii, Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD), zostali w poniedziałek aresztowani.

Chiny mają w Birmie strategiczne interesy gospodarcze, przebiegają przez nią ważne ropociągi i gazociągi. Pekin promuje również inicjatywę Chińsko-Birmańskiego Korytarza Gospodarczego, sieci istniejących i planowanych połączeń logistycznych, przechodzących m.in. przez tereny, na których często dochodzi do walk z udziałem zwaśnionych grup etnicznych i birmańskiego wojska.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
mobilnyPL
środa, 3 lutego 2021, 14:13

no to za pewne USA palce w tym macza bo jako przodownik propagandy światowej o niebo lepszej niż ta gebelsowska nie ustaje w ciągłym wymyślaniu kłamstw pod adresem Chin, potem w przekonywaniu do tego kłamstwa a ostatecznie do agresji....Trzeba powstrzymać tego terroryste

Ech
czwartek, 4 lutego 2021, 13:20

Dokadnie> Rzekomo w Iraku chcieli wpwadzic Demokracje. Ciekawe czy w ta propagdne ktos wierzy?

yy
środa, 3 lutego 2021, 20:43

Chińczyk?

mobilny
czwartek, 4 lutego 2021, 14:17

Amerykanin

xd
środa, 3 lutego 2021, 13:22

co to jednak prawdopodobny "reset" rosja-usa, bo to powinni być o to oskarżeni rosjanie, też często rozmawiali z tym generałem, a kilka dni temu był tam chyba osobiście szojgu, jak nic to on namówił generała do działań

Eee tam
środa, 3 lutego 2021, 13:13

Czyli to PRAWDA inne kraje w regionie muszą uważać na "swoich" wojskowch z chińskimi juanami wystającymi z kieszeni mundurów

....mobilny
środa, 3 lutego 2021, 19:06

Nasi z dolarami .......

Tweets Defence24