Geopolityka
Dialog techniczny na środki dymne nowej generacji
Inspektorat Uzbrojenia (IU) zamieścił informację o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego związanego z przygotowaniem Wstępnych Założeń Taktyczno –Technicznych oraz Studium Wykonalności na pozyskanie środków dymnych nowej generacji. Same dostawy planowane są na lata 2020-2030.
Na podstawie uzyskanych poprzez dialog techniczny informacji IU zamierza ocenić czy oferowane na rynku produkty spełniają wymagania armii, doprecyzować warunki pozyskania pakietu logistycznego, oszacować koszy całego cyklu życia tych nowych wyrobów oraz wstępne czasowe uwarunkowania związane z samymi dostawami. Zgodnie z przyjętymi planami sam dialog ma być przeprowadzony do 19.01.2018 r., ale może ulec wydłużeniu w przypadku nie osiągnięcia zasadniczych jego celów. Zainteresowani Wykonawcy mają czas do 15 grudnia 2017 roku na zgłoszenie się do udziału i przekazanie wymaganych przez IU informacji.
Stawianie zasłon dymnych było jednym z pierwszych aktywnych środków ochrony dla żołnierzy, wozów bojowych i wsparcia czy okrętów wojennych. Obecnie jest to jeden z kluczowych elementów kompleksowego systemu ochrony całej gamy wyposażenia wojskowego dającym możliwość uniknięcia rozpoznania, identyfikacji i w konsekwencji ataku.
Siły Zbrojne RP planują w latach 2020-30 pozyskać następujące środki dymne miotane:
- nasadkowy granat dymny wystrzeliwany z karabinka automatycznego Beryl;
- granat dymny wystrzeliwany z granatnika podwieszonego do MSBS;
- 81 mm granat aerodyspersyjny (wystrzeliwany z systemu OBRA);
- 76 mm granat dymny (wystrzeliwany z wyrzutni czołgu Leopard);
- 98 mm nabój moździerzowy z pociskiem dymnym.
Pozostałe środki to:
- ręczny granat dymny;
- świeca dymna podręczna;
- świeca dymna duża (do użycia na lądzie i na wodzie).
Nowe środki powinny maskować używające je wojska a sama zasłona dymna powinna utrudnić prawidłowe dzianie systemów przeznaczonych do wykrywania, identyfikacji i celowania oraz uniemożliwić prowadzenie rozpoznania (obserwacji) w zakresie widma elektromagnetycznego o długości fali od 0,3 µm do 14 µm (lub szerszym).
Zakres warunków badań takich systemów precyzuje norma NO-10-A507:2003, a poszczególni Wykonawcy powinny przedstawić dane oferowanych przez nich produktów odnoszące się do jej wymagań (tj. czasu rozpalania, czasu dziania zasłony dymnej, jej wymiarów, zakresu widma przesłaniania, masy granatu czy jego zasięgu itp.). Dodatkowo wymaga się podania warunków bezpieczeństwa podczas obchodzenia się z środkami dymnymi i związanym z nimi zakresem eksploatacji.
Nowoczesne rozwiązania osłony to głównie systemy wielospektralne pozwalające na postawienie skutecznych zasłony w cały zakresie widma podczerwonego, widma widzialnego od 0,4 do 10 µm oraz promieniowania laserowego od 5,5 do 15µm. Czas reakcji (wystrzelenia granatu i tworzenia zasłony) obecnie wynosi ok. 2,5 sek i mniej, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Masa takiego zestawu powinna być jak najmniejsza przy jednoczesnym zapewnieniu jak największej liczby granatów do natychmiastowego użycia.
Skuteczna zasłona pozwala nie tylko na przetrwanie czy uchronienie ludzi, pojazdu czy innego obiektu w czasie prowadzenia różnych działań w ramach konfliktu militarnego, ale obecnie chroni również wyposażenie i sprzęt podczas prowadzenia misji stabilizacyjnych czy pokojowych (prowadzenie patroli, rozpoznania, działania prewencyjne, wsparcie logistyczne i humanitarne).
Harry
Widziałem kiedyś w jednym z filmów jak działają takie granaty dymne wystrzeliwane z wyrzutni w czołgu Leclerc. Granaty po opuszczeniu wyrzutni na kilka, kilkanaście metrów "rozbryzgują się" błyskawicznie tworząc natychmiastową zasłonę dymną. Widziałem również takie granaty wystrzeliwane z Rosomaka. Leci toto długo, nie wiadomo gdzie, ciągnie za sobą smugę dymu i zanim zasłoni KTO to już może być za późno. Tak więc pozyskanie nowego typu granatów dymnych jest jak najbardziej uzasadnione.
Marek1
Kolejny ZAMIAR IU dot. przeprowadzenia kiedyś, któregoś z kolei dialogu technicznego na coś, co jest POWSZECHNIE znane od tysięcy lat i w czym zmienia się tylko skład środka maskującego (dym/aerozol) pod kątem jego wielospektralności. Porada darmowa - kupić/ukraść po 10 szt. różnych efektorów /granatów wiodących firm, rozebrać do sppodu i skopiować je pod polska nazwą np. "polski dym". Kilku zdolnych inżynierów i chemików załatwi to w 2-3 m-ce, ZANIM nasz nieoceniony IU zdecyduje sie w ogóle na rozpoczęcie dialogu technicznego.
uofca zombie
Nie lepiej po prostu pominąć żmudny etap kopiowania i produkowania i zwyczajnie ukraść tyle ile potrzebujemy? ZTCW kupić i nielegalnie skopiować to w zasadzie to samo co ukraść...
gość
Tylko dialogi i nic więcej .
Infernoav
250 kontraktów na 30mld PLN to efekty tych dialogów. Zauważmy, że okresy na zgłaszanie się są krótkie więc i procedura wieków nie zajmie. Taki dialog techniczny pozwala określić czy jest sens rozpoczęcia przetargu na dany produkt.
Ja
Bo to "zasłona dymna" dla nic nie robienia - a na kolejne lata też się przyda wiec jest dialog na nowy dym...