Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartkowy przegląd prasy - Znamy ceny w przetargu na samolot szkolny, Kolejne Leopardy dla Polski, Rosyjska ambasada podsłuchuje Warszawę, Gen. Majewski nowym dowódcą sił zbrojnych?
Przegląd prasy
Rzeczpospolita, Znane ceny w samolotowym przetargu: Alenia Aermacchi, włoski producent samolotów M-346 Master, znokautował rywali niską ceną w przetargu wojskowym na samoloty szkoleniowe. W środę w MON otwarto koperty z ofertami. Włosi swój kompletny system szkolenia pilotów dla polskich sił powietrznych wycenili na niespełna 1,17 mld zł. W przetargu na (…) był brytyjski koncern BAE Systems z samolotami Hawk AJT (cena 1,75 mld zł) i naddźwiękowy lekki odrzutowiec T-50, produkt Korea Aerospace Industries, oferowany w Polsce przez Lockheed Martin UK za 1,8 mld zł. (…) rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia w MON Małgorzata Ossolińska zapewniała, że kryterium ceny, choć istotne, nie przesądza o wygranej w konkursie, którego rozstrzygnięcie zaplanowano na początek 2014 r.
Nasz Dziennik, Marcin Austyn, Majewski na pół gwizdka: Od 2014 roku na czele zreformowanej struktury dowodzenia wojskiem stanie gen. broni Lech Majewski. I już wiadomo, że odejdzie w połowie kadencji. (…) Majewski ma objąć nowe stanowisko od 1 stycznia 2014 r., kiedy to zostanie wdrożona w życie reforma struktur dowodzenia Sił Zbrojnych. (…) Formalnie kadencja dowódcy generalnego trwa trzy lata, ale już wiadomo, że Majewski odsłuży tylko połowę tego okresu, gdyż w połowie 2015 r. będzie musiał przejść na emeryturę.
Rzeczpospolita, Zbigniew Lentowicz, Armia pod pancerzem niemieckich Leopardów: W piątek minister obrony podpisze z Niemcami w Poznaniu umowę o zakupie 119 używanych leopardów za blisko miliard złotych. (…) 105 Leo w wersji 2A5 i 14 nieco starszych czołgów 2A4 ma dołączyć do 128 leopardów tej ostatniej wersji, przejętych na początku minionej dekady od Bundeswehry (…) Dobrze byłoby, aby wojskowi tym razem wynegocjowali z Niemcami (...) podzielenie się ze zbrojeniówką praktycznymi kompetencjami w dziedzinie remontów i obsługi (...) Po naszej stronie doświadczenie w tej dziedzinie już mają: Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy, a także poznańskie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne.(…) Szacuje się, że unowocześnienie czołgów z wykorzystaniem technologii producentów, może kosztować nawet 2 miliardy złotych.
Dziennik Gazeta Prawna, Robert Zieliński, Konrad Majszyk, Kogo słucha Wielki Brat ze Wschodu: Rosjanie przechwytują rozmowy telefoniczne w promieniu kilometra od swojej ambasady w Warszawie - wynika z informacji DGP. (…) Rosjanie są w stanie przechwytywać wszystkie rozmowy telefoniczne w odległości kilometra od swojej ambasady. W obszarze tym znajdują się kluczowe polskie urzędy - MSZ, MON, CBA, Kancelaria Premiera i Belweder. (…) były szef wywiadu gen. Zbigniew Nówek. - Jeszcze gdy kierowałem Urzędem Ochrony Państwa, przestrzegaliśmy ówczesnego szefa resortu obrony narodowej, że jego gabinet jest inwigilowany zza ogrodzenia. Problem w tym, że politycy nie chcą rozumieć alertów płynących z własnych służb - dodaje.(…) w ramach Ministerstwa Obrony Narodowej powstaje Narodowe Centrum Kryptologii. (…) - Powstanie NCK jest świetną ideą. Niesamowite, że zajęło nam taki szmat czasu dojście do oczywistych wniosków - ocenia Nówek.
Gazeta Polska Codziennie, Wespazjan Wielohorski, GUAM - reaktywacja?: Prezydent Azerbejdżanu w drugą międzynarodową podróż po zaprzysiężeniu udał się nie, jak przewidywano, do Rosji, ale na Ukrainę. Niedzielna wizyta w Kijowie, gdzie llham Alijew odbył robocze spotkanie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, sprawiła, że ukraińscy komentatorzy zaczęli mówić o reaktywacji Organizacji na rzecz Demokracji i Rozwoju (GUAM), zrzeszającej Gruzję, Ukrainę, Azerbejdżan i Mołdawię, z ewentualnym udziałem Turcji. (…) Biorąc pod uwagę strategiczne położenie Turcji oraz energetyczne zasoby Azerbejdżanu, tego rodzaju porozumienie mogłoby zwiększyć znaczenie obu tureckojęzycznych krajów oraz przyczynić się do wzmocnienia pozycji Ukrainy i zmniejszyć jej uzależnienie od dostaw rosyjskich surowców. (…) Dla Ukrainy reaktywacja GUAM-u może być wsparciem zarówno w wypadku powodzenia szczytu w Wilnie i ewentualnego odwetu ze strony Rosji, jak też na wypadek fiaska porozumienia z UE.
jang
p.gen.Nowek opowiada o podsłuchach rosyjskich. Od wczoraj!!!.Pan Bondaryk opowiada dziś/cyt Defense 24/ o olewaniu przez ministrów najprostszych procedur przy tajnej łączności.Obaj panowie to do niedawna Asy i szefowie kontrwywiadu To gdzie sa ich wystąpienia do prokuratury? Może ten bu...to dzięki tak pełnionym obowiązkom im podległych służb
miro
z czołgami to skandal ...i przykład całkowitego braku zainteresowania generalicji i MON owskich decydentów wznowieniem produkcji polskich czołgów i platform...a dokończenie Irydy albo Grota-2 byłoby porównywalne albo tańsze przy wszystkich korzyściach związanych z rozwojem zaawansowanych technologii i pracy dla specjalistów i robotników oraz podniesieniem całego poziomu polskiego przemysłu ... - perspektywiczne myslenie polskich generałów i decydentów to skansen ...
nikt
co?! A robiłeś obliczenia? Znasz koszty? Znasz potencjalny czas wprowadzenia takich rzeczy (już przestarzałych) ?? Naprawdę ludzie czy wy czasem myślicie pisząc takie rzeczy? Co do rozwoju własnych technologii - właśnie modernizacja miała być z jak największym udziałem firm polskich, a i prace nad nowymi technologiami trwają. Niestety nie wszystko można mieć od razu - a po za tym potrzeba najpierw kasę wyłożyć, dużo kasy jeśli chce się żeby coś działało. Niestety u nas więcej kradną i na pierdoły przeznaczają niż sobie to można wyobrazić
Zgryźliwy
"Skończ Waść, wstydu oszczędź" (sobie). Poczytałbyś Kolego co inni napisali w tej kwestii. Najlepiej uważnie.