Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartkowy przegląd prasy: polska armia się zbroi - czy sny o potędze są możliwe? Holendrzy chcą przejąć stocznię MW, "nielegalny" doradca PO, rezerwiści idą na ćwiczenia
Najważniejsze artykuły z zakresu bezpieczeństwa w czwartkowym przeglądzie prasy
Zbigniew Lentowicz na łamach Rzeczpospolitej zastanawia się, czy zbrojenia polskiej armii nie są snami o potędze. Autor stwierdza, że zakupy ok. 2,3 tys. nowych pojazdów opancerzonych, do tego śmigłowców, okrętów, systemów informatycznych wspomagających dowodzenie, bezzałogowych dronów i robotów pola walki powinno spowodować przełom technologiczny i definitywne rozstanie z bronią wywodzącą się wciąż (w 70 proc.) z epoki Układu Warszawskiego.. Stawia jednak zasadnicze pytanie- czy plany te umocowano w perspektywach coraz gorszej koniunktury gospodarczej Polski?
Piotr Nisztor na łamach Pulsu Biznesu prezentuje newsa jakiego zdobyła gazeta w sprawie Stoczni Marynarki Wojennej (tekst: Wojskowa stocznia na celowniku). Z ustaleń „PB" wynika, że zainteresowana zakupem SMW jest holenderska Damen Shipyards Group (DSG), skupiająca ponad 30 stoczni na całym świecie (trzy w Polsce). Poinformował o tym w piśmie z 9 listopada 2012 r. Renę H. Berkvens, szef grupy. List trafił na biurko Wojciecha Dąbrowskiego, szefa Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), Mikołaja Budzanowskiego, ministra skarbu, oraz gen. Waldemara Skrzypczaka, wiceministra obrony narodowej- pisze gazeta.
Rzeczpospolita informuje o śmierci polskiego żołnierza podczas misji w Afganistanie: Pod transportem z polskimi żołnierzami wybuchła mina pułapka. Nie żyje st. szer. Paweł Ordyński. Do tragicznego zdarzenia doszło wczoraj na północny zachód od Ghazni. Podczas rutynowego patrolu wykonywanego przez żołnierzy, na drodze pod transporterem opancerzonym eksplodował ładunek wybuchowy.
Maciej Walaszczyk na łamach Naszego Dziennika zastanawia się nad dylematem, czy przeszłość Stanisława Hoca nie powinna go dyskredytować w kontekście niedawnego raportu ABW. W tekście "Doradca Platformy z KGB" pisze: Stanisław Hoc, doradca Platformy Obywatelskiej w sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, skończył 4-letnie studia habilitacyjne w moskiewskiej szkole KGB w Moskwie, gdy tymczasem: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego uznała , że byli funkcjonariusze SB i MO, którzy współpracowali i byli szkoleni przez KGB, stanowią dziś zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa (…) Hoc jest jednym z autorów publikacji pt. „Geneza ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa".
Dziennik Gazeta Prawna w tekście Rezerwista obowiązkowo przejdzie ćwiczenia jak zwykle relacjonuje nowości prawne dotyczące służb mundurowych: Dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie rady ministrów z 20 lutego 2013 r. w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych (Dz.U. z 2013 r., poz. 299). Wprowadza ono obowiązkowe zajęcia dla żołnierzy rezerwy. Obejmie ono tych, którzy posiadają nadane przydziały mobilizacyjne, oraz tych, którym planuje się je nadać.
Dziennik Polski w artykule Idą na rękę żołnierzom, którzy chcieli do cywila kreśli przed nami skalę problemu: Tylko w ubiegłym roku z mundurem pożegnało się 7 tys. żołnierzy, z czego 4,5 tys. na własną prośbę. Następnie opisuje działania Rządu w tej sprawie: Zniesienie kadencyjności służby dla podoficerów i oficerów, uproszczenie systemu opiniowania żołnierzy i prawo do urlopu ojcowskiego. W ten sposób armia chce zatrzymać ludzi w swoich szeregach. Rada Ministrów przyjęł a propozycje zmian w wojskowej ustawie pragmatycznej.
(PAM)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie