Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartkowy przegląd prasy: Ostra walka o miliardy; Niemrawa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego; Za atakami hakerów stoi rosyjski rząd; Kurdowie się łączą; Rosyjski okręt pod lodami Arktyki; NATO gratuluje nam aresztowań
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Gazeta Wyborcza - Lublin, Sławomir Skomra, Ostra walka o miliardy: "Zaostrza się walka o miliardowy kontrakt dla armii, który chce otrzymać PZL Świdnik. Amerykański koncern Sikorsky wysłał list do prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym wskazuje, że zwycięzca przetargu jest praktycznie znany i niestety raczej nie jest to AgustaWestland, do której należą świdnickie zakłady. (...) Eksperci podpowiadają, że chodzi o Eurocopter. Ich zdaniem wielkich szans na wygraną nie ma też PZL Świdnik, bo maszyny AW-149 nie ma jeszcze w seryjnej produkcji. MON do listu nie przykłada wielkiej wagi i uważa go za element taktyki negocjacyjnej."
Nasz Dziennik, Maciej Walaszczyk, Niemrawa strategia: "Strategia Bezpieczeństwa Narodowego pokazuje, że rząd zareagował na wydarzenia na Ukrainie, ale zrobił to z dużym opóźnieniem. Polska ma skoncentrować się na zapewnieniu bezpieczeństwa własnym obywatelom oraz terytorium państwa. Dopiero potem ma wspierać obronę państw sojuszniczych, a na samym końcu brać udział w misjach wojskowych poza terytorium NATO. (...) Wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak tłumaczył, że MON chciało, by dokument uwzględniał ustalenia wrześniowego szczytu NATO w Newport. Generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, przyznał, że "wydarzyła się bardzo poważna zmiana strategiczna, istotna na wschodzie Europy - wojna rosyjsko-ukraińska, agresja Rosji, aneksja Krymu". (...) Według dokumentu jednym z najistotniejszych elementów bezpieczeństwa narodowego jest energetyka. Za ważny składnik uznano też system transportowy. Jako niepokojące potraktowano zaś podważanie wiarygodności porozumień rozbrojeniowych. Oceniono, że zagrożeniem dla globalnego bezpieczeństwa pozostaną międzynarodowy terroryzm i przestępczość zorganizowana. (...) W strategii przyznano m.in., że w sąsiedztwie Polski istnieje ryzyko konfliktów o charakterze regionalnym i lokalnym, mogących angażować nas pośrednio lub bezpośrednio. "Polska nie jest też wolna od form nacisku politycznego wykorzystującego argumentację wojskową. W jej najbliższym otoczeniu występuje duże skupienie potencjałów wojskowych, także o konfiguracji ofensywnej" - podkreślono w dokumencie."
Super Express, Amerykański medal dla polskiego generała: "Inspektor Wojsk Specjalnych gen. dywizji Piotr Patalong (...) został odznaczony Medalem Dowództwa Operacji Specjalnych USA (USSOCOM) przyznawanym za szczególne osiągnięcia w tego rodzaju operacjach. Wyróżnienie to przyznano za dowodzenie operacjami w kraju i za granicą, w tym za kierowanie ćwiczeniami Cobra 13 i Noble Sword 2014, które potwierdziły gotowość polskich Wojsk Specjalnych do dowodzenia operacjami sojuszniczymi."
Puls Biznesu, Za atakami hakerów stoi rosyjski rząd: "Za serią skoordynowanych cyfrowych ataków przypisywanych hakerskiej grupie ATP28 stoi rosyjski rząd. (...) Na liście celów domniemanych ataków rosyjskich hakerów wymieniane są rządy: polski, węgierski i gruziński, a także międzynarodowe instytucje, takie jak: NATO, KE, OBWE oraz zachodnie attachaty wojskowe, w tym osoby pracujące dla wojska w USA, Kanadzie i Norwegii. Charakterystyczne cechy ATP28: wybór celów, oprogramowania, język i czas aktywności, prowadzą do wniosku, że mamy do czynienia ze skoncentrowaną, realizowaną w dłuższym czasie, działalnością szpiegowską, a jej sponsorem jest rosyjski rząd."
Gazeta Polska Codziennie, Sabina Treffler, Kurdowie się łączą: "Znajdujące się przy granicy z Turcją Kobane, miasto zamieszkane głównie przez Kurdów, od kilku tygodni skutecznie odpiera ataki dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Na ratunek syryjskim Kurdom wyruszyło we wtorek ponad 150 ich rodaków - bojowników z Iraku. (...) Peszmergowie to oficjalna nazwa oddziałów kurdyjskich sił zbrojnych, które operują na terenie częściowej autonomii w Iraku. W ubiegłym tygodniu bronili stolicy kraju, Bagdadu, przed zajęciem jej przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). (...) 80 peszmergów wyruszyło 40 wozami bojowymi z siedziby w Erbil, w północno-wschodniej części kraju. Samochody załadowane są karabinami maszynowymi i moździerzami. Za zgodą władz w Ankarze transportują ciężki sprzęt wojskowy drogą lądową przez Turcję do Syrii. Kolejnych 72 kurdyjskich żołnierzy wylądowało wczoraj na lotnisku w Turcji."
Fakt, NATO gratuluje nam aresztowań: "Służby specjalne krajów NATO pogratulowały Polsce akcji ze schwytaniem podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji. Doceniono przede wszystkim fakt, że rozbiliśmy rezydenturę rosyjskiego wywiadu wojskowego i pięcioro rezydentów przestało w ogóle działać (...). Cześć rezydentów, którzy prowadzili zatrzymanych szpiegów, jest już poza Polską, inni mają zostać niebawem wydaleni."
Gazeta Polska Codziennie, Konrad Wysocki, Rosyjski okręt pod lodami Arktyki: "Dwaj norwescy naukowcy byli świadkami dryfowania po lodach Arktyki niezidentyfikowanego okrętu podwodnego, należącego prawdopodobnie do rosyjskich służb wojskowych. (...) Według opinii ekspertów (...) był to rosyjski okręt podwodny z napędem atomowym typu Delta. Jednostki zostały wcielone do sowieckiej Floty Północnej w 1981 r. i służyły głównie do transportu rakiet balistycznych. Obecnie, po odpowiedniej renowacji i unowocześnieniu, rosyjska marynarka wojenna używa okrętów Delta do tajnych badań głębinowych. (...) Manewry łodzi podwodnej mogą być początkiem wdrażania planu prezydenta Rosji Władimira Putina, dotyczącego przejęcia kontroli nad Arktyką. (...) Przedwczoraj agencja RIA Novosti podała, że w Arktyce powstanie co najmniej 10 stacji radarowych i 13 nowych lotnisk. W rejonie dodatkowo ma się pojawić 6 tys. rosyjskich żołnierzy."
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie