Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartkowy przegląd prasy: Jaki wyrok za Wikileaks?; Kontakt Brunona K. zatrzymany; Materiały Snowdena jawne
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Dziennik Polski, Dziewięć srebrnych krzyży Virtuti Militari dla powstańców: Prezydent Bronisław Komorowski przekazał wczoraj rodzinom dziewięciu powstańców warszawskich Srebrne Krzyże Virtuti Militari, które zostały im nadane jeszcze w trakcie walk. Odznaczenia otrzymali też żyjący powstańcy. Orderami Virtuti Militari odznaczeni zostali zmarli żołnierze batalionów Armii Krajowej, m.in. Kazimierz Jackowski ps. Torpeda, Władysław Kalinowski ps. Włodek i Franciszek Mazurkiewicz ps. Niebora.
Czytaj także: Podejrzany o współpracę z Brunonem K. usłyszy zarzuty nielegalnego posiadania broni i materiałów wybuchowych
Rzeczpospolita, Kontakt Brunona K. zatrzymany: Funkcjonariusze ABW zatrzymali we wtorek w Warszawie 32-letniego mężczyznę związanego z tzw. Brunobomberem. - To jeden z kontaktów Brunona K. – mówi „Rz" informator z ABW. Jak potwierdził wczoraj Piotr Kosmaty, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, zatrzymany pojawił się w toku tego śledztwa. – Mężczyzna jest właśnie przesłuchiwany, nie mogę powiedzieć obecnie nic więcej – mówił wczoraj po południu prok. Kosmaty. Wiadomo, że jest kawalerem i pasjonatem militariów. Mężczyźnie postawiono kilka zarzutów, w tym nielegalnego wytwarzania broni, amunicji i przyrządów wybuchowych.
Nasz Dziennik, Materiały Snowdena jawne: Amerykańskie agencje wywiadowcze odtajnią materiały ujawnione przez Snowdena. Chodzi o dokumenty dotyczące programów inwigilacji prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) oraz na temat specjalnego sądu rozpatrującego sprawy o szpiegostwo (FISC). Mogą zostać one upublicznione już w tym tygodniu i według pomysłodawców mają dostarczyć obywatelom pełniejszej informacji o programach podsłuchiwania obywateli w kraju i za granicą (…) Deklaracja służb specjalnych USA jest realizacją części zobowiązania szefa wywiadu amerykańskiego Jamesa Clappera do większej przejrzystości. Odtajnione dokumenty mają zawierać też informacje na temat sądu FISC zajmującego się rozpatrywaniem na poziomie federalnym spraw o szpiegostwo na rzecz zagranicznych zleceniodawców.
Zobacz również: Izba Reprezentantów nie ograniczyła możliwości NSA
Gazeta Wyborcza, Ile lat za Wikileaks? : Sąd wojskowy w Fort Meade pod Waszyngtonem już we wtorek ogłosił, że 25-letni Bradley Manning dopuścił się szpiegostwa, czyli złamał przepisy amerykańskiej ustawy o szpiegostwie z 1917 r., ale nie „pomagał wrogom Stanów Zjednoczonych". Wina została zatem ustalona, pozostaje zdecydować o wymiarze kary (…) W najgorszym razie można skazać Manninga – który w 2010 r. przekazał portalowi Wikileaks ponad 700 tys. tajnych raportów armii, wywiadu i dyplomacji USA – na 136 lat więzienia (…) Wczoraj brytyjski „Guardian" ujawnił kolejne fragmenty z dokumentów Snowdena – okazuje się, że analitycy NSA mają dostęp do monstrualnej, zintegrowanej bazy danych o nazwie XKey-score, która zawiera e-maile, zapisy czatów, wpisy na Facebooku, połączenia z telefonów komórkowych lub na Skypie. Wystarczy do tej bazy wysłać zapytanie (kwerendę) z adresem e-mail.
Czytaj- USA: Komandos Navy Seals uczestniczący w zabiciu Osamy bin Ladena może być świadkiem w procesie dotyczącym Wikileaks
Dziennik Gazeta Prawna, Armia znów planuje szkolenie ochotników z rezerwy: W 2014 r. na ćwiczenia wojskowe zostanie powołanych około 14 tys. żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Mogą one trwać do 30 dni w ciągu roku. Resort obrony narodowej wyda na ten cel blisko 82 mln zł. Takie limity przewiduje p rojekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia liczby osób, które w 2014 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej, zasadniczej służby lub szkolenia w obronie cywilnej oraz do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych Trafił on do konsultacji.
(PAM)