Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Czym się bronić?; MON przed ważnym wyborem; Nasze śmigłowce rozkładają konkurencję na łopatki; HSW na cztery piąte gwizdka; Karabin dla ochotnika

Fot. 25bkpow.wp.mil.pl
Fot. 25bkpow.wp.mil.pl

Przegląd prasy pod kątem obronności.

Nasz Dziennik, Maciej Walaszczyk, Czym się bronić?: „Rząd nie chce, by na zakup systemów antyrakietowych i przeciwlotniczych przeznaczyć minimum 25 proc. środków na modernizację armii. (…) Podkomisja nadzwyczajna zajmująca się projektami trzech ustaw dotyczących modernizacji wojska zakończyła prace. Teraz sprawozdanie z jej prac trafi pod obrady sejmowej Komisji Obrony Narodowej. (…) Zmiany mają wejść w życie w 2016 roku.


Rzeczpospolita, Łukasz Kister, MON przed ważnym wyborem: - „(…) skończył się czas ślimaczącej się modernizacji polskich sil zbrojnych.” – Pisze Łukasz Kister w najnowszej Rzeczpospolitej. Bojowo nastawieni sąsiedzi powodują, że polską obronność musi być szybko wzmocniona. Na przykład poprzez zakup pocisków manewrujących, które mają się stać główną bronią odstraszania dla naszego kraju.


Gazeta Wyborcza – Rzeszów, Małgorzata Bujara, Huta na cztery piąte gwizdka: Pracownicy Huty Stalowa Wola będą wkrótce pracować tylko przez cztery dni w tygodniu. (…) - Na razie ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, a skrócenie czasu pracy to jeden z rozważanych wariantów - mówi Bartosz Kopyto z HSW SA. (…) - Ma to związek z (…) koniecznością zmiany planów wieloletnich. Byliśmy w tym roku gotowi na realizację programu „Regina". Ze względu na zmiany dotyczące podwozi byliśmy zmuszeni inaczej zaplanować produkcję na ten rok. - (…)Pierwsze podwozia z Korei do Polski mają trafić w lecie. Teraz pracy po prostu nie ma.


Rzeczpospolita, Marek Kozubal, Karabin dla ochotnika: „Jeśli mamy pomóc w obronności państwa, trzeba zliberalizować dostęp do broni w celu szkolenia.” – uważają przedstawiciele organizacji paramilitarnych i proobronnych. Jak czytamy w Rzeczpospolitej, prawo jest w zakresie dostępu do broni bardzo restrykcyjne, jednak nie należy się spodziewać w najbliższym czasie jego poluzowania. Natomiast gen. Pacek, odpowiedzialny za współpracę MON z organizacjami proobronnymi informuje o planach przechowywania broni dla tych organizacji na terenie jednostek wojskowych i komend Policji. Jej zakupem miałyby zajmować się samorządy. Broń byłaby udostępniana na czas szkolenia. 


Dziennik Gazeta Prawna, Maciej Miłosz, Nasze śmigłowce rozkładają konkurencję na łopatki: „PZL-Świdnik jest niezbędną częścią systemu obronnego Polski” – twierdzi prezes Krzysztof Krystowski w wywiadzie dla DGP. Przekonuje, że sprzedaż cywilnych śmigłowców AgustaWestland do Rosji nie zagraża bezpieczeństwu Polski, a potencjał Świdnika jest istotnym dla obronności naszego kraju. Jego zdaniem oferta AW149 jest najbardziej korzystna dla Polski ekonomicznie i strategicznie.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. 1234

    Pan dr Kister napisał: "pociski manewrujące (...) mają się stać główną bronią odstraszania dla naszego kraju". Przypomnijmy, chodzi o 24 rakiety manewrujące!!! Cytując klasyka, "jaki kraj, takie i odstraszanie". Dodajmy, jaki Kister, taki i argument.

    1. dr Łukasz Kister

      Siła odstraszania, to nie siła ognia! Ale jaki komentator, takie argumenty!

  2. Autor

    To może niech w ramach przestoju machną jakieś dodatkowe Langusty jeszcze i wkłady balistyczne do kamizelek. Ten sprzęt jak pokazuje wojna na Ukrainie jest bardzo potrzebny i głównie używany w boju.

  3. Obywatel

    HSW na 4/5? Jest to szkoda dla kraju, że zaawansowany, oddany zespół nie pracuje pełną parą. Pytanie czy może robić prace z innych aspektów planu. Jeśli może, nie powinien stać.

Reklama