Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy

Najważniejsze artykuły z zakresu bezpieczeństwa w czwartkowym przeglądzie prasy



- Rzeczpospolita – "Podzieleni możemy przegrać". Krzysztof Krystowski, prezes Bumaru odpowiada na pytania Zbigniewa Lentowicza: „Z tego co wiem, rząd jednoznacznie opowiada się za budową narodowego koncernu obronnego, dyskutowana jest jedynie kwestia harmonogramu. Ja osobiście cieszę się z takiej decyzji. Zawsze uważałem, że należy dążyć do maksymalnej integracji przemysłu. Tą drogą poszedł świat, nawet silniejszy i bogatszy od nas Zachód, bo to skala, potencjał, daje w branży zbrojeniowej przewagę.(…)Z HSW od lat współpracujemy. Już teraz wkład Bumaru w produkcję haubic Krab, sztandarowego produktu huty, jest znaczny. Dostarczamy do tej broni podwozia. Teraz pogłębimy te relacje.(…) Zawsze uważałem, że należy dążyć do maksymalnej integracji przemysłu, bo to skala daje w branży zbrojeniowej przewagę wejściu w życie Dyrektywy obronnej UE nr 8 i zniknie większość handlowych ograniczeń. Nasz klient, czyli MON, bez problemu może kupić dowolny produkt od zagranicznej firmy. Ale tylko rodzimy producent zwiększa szanse na uzyskanie lepszego uzbrojenia, a potem wieloletniego wsparcia eksploatacji tu, na miejscu, w kraju."

CZYTAJ TAKŻE: Bumar podpisuje kolejne kontrakty

- Rzeczpospolita - "Miliardy na helikoptery":  Gazeta o wartym prawie 10 miliardów złotych przetargu śmigłowcowym dla Wojska Polskiego: "W największym po zakupach samolotów F-16, konkursie na dostawy sprzętu dla armii, uczestniczą prawdziwi potentaci: włosko-brytyjska Agusta-Westland, francusko-niemiecki Eurocopter i amerykański Sikorsky Aircraft. Rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umów spodziewane jest w pierwszej połowie przyszłego roku. (...) Helikopterowi rywale, którzy biją się o zamówienia na dostawy 70 maszyn, już znają wojskowe wymagania taktyczno-techniczne. MON przekazało je w poniedziałek producentom. Armia oczekuje, że istotne elementy śmigłowców będą produkowane, naprawiane i serwisowane w Polsce, wojsko decyduje się na zamówienie jednej, uniwersalnej platformy w kilku specjalistycznych wersjach wyposażenia, a oferowane helikoptery zostaną dokładnie sprawdzone przed rozstrzygnięciem przetargu."

 

- Gazeta Wyborcza - "Grupa Wyszehradzka będzie się wspólnie zbroić": „To pierwszy szczyt Grupy w tak dużym składzie. Do Warszawy przyjechali wczoraj premier Czech Petr Nećas, Słowacji Robert Fico oraz Węgier Viktor Orban, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande. (…) Zanim obrady rozpoczęli szefowie rządów, na osobnym spotkaniu rozmawiało sześciu ministrów obrony. Ustalili, że kraje zacieśnią współpracę w tej dziedzinie. Chodzi o wielkie projekty modernizacji sił zbrojnych, które obecnie, w dobie cięcia budżetów wojskowych, są zbyt kosztowne,by mogło je finansować jedno państwo. Konkrety mają zostać po dane w najbliższych miesiącach, a współpracy wojskowej ma być poświęcony szczyt UE w grudniu. Ministrowie obrony Grupy podpisali też list intencyjny w sprawie utworzenia wyszehradzkiej grupy bojowej. Jej idea powstała z polskiej inicjatywy dwa lata temu podczas narady ministrów obrony Grupy."

 

- Nasz Dziennik - "Fasadowa grupa". Gazeta analizuje konkluzje szczytu Grupy Wyszechradzkiej: "Do 2016 r. ma powstać Wyszehradzka Grupa Bojowa UE - przewiduje list intencyjny podpisany w Warszawie przez ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski.(...)  Te działania krytycznie ocenia opozycja, nazywając je fasadowymi. Były wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski (PiS) wskazuje, że Unia Europejska cały czas nie ma wypracowanej polityki obronnej. - Nie ma wspólnych dla UE kierunków działania - podkreśla. Dlatego w jego ocenie, nie mogąc się doczekać jej przygotowania, niektóre państwa próbują to obejść, tworząc "fasadowe instytucje".

CZYTAJ TAKŻE: Radosław Sikorski: Litwa powinna się zdecydować: albo terminal LNG albo gazociąg z Polską

- Dziennik Gazeta Prawna – "Weterani lepiej chronieni" - Maciej Miłosz o sytuacji wracających z misji polskich żołnierzy: "Sytuacja byłych uczestników misji wojskowych zdecydowanie się poprawiła, ale wciąż nie jest różowo. Dlaczego? Bo zdarzają się problemy z uzyskaniem statusu weterana poszkodowanego czy z opieką psychologiczną. Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa weszła w życie w marcu ub.r. Poza m.in. utworzeniem odznaki wojskowej „Za Rany i Kontuzje" chodziło o rzeczy zdecydowanie bardziej wymierne, jak np. poprawę w dostępie do opieki zdrowotnej i pomocy psychologicznej. (...) Ustawa poprawiła dostęp do opieki Teraz jest tak, że z legitymacją weterana można skorzystać z pomocy lekarza bez kolejki (...)."

 

- Nasz Dziennik - "Brennan coraz bliżej zatwierdzenia" : "Nominowany na szefa CIA John Brennan uzyskał poparcie senackiej komisji ds. wywiadu. Tajne glosowanie w tej sprawie odbyło się po rym, jak Biały Dom zapewnił o dostępie kongresmanów do tajnych notatek o programie zabijania terrorystów, w rym Amerykanów. Szefowa senackiej komisji ds. wywiadu Dianne Feinstein poinformowała, że za nominacją Brennana glosowało 12 senatorów, podczas gdy przeciwko niej opowiedziało się 3 przedstawicieli tej komisji. Nie podała jednak ich nazwisk, gdyż głosowanie było tajne. To oznacza, że w sprawie zatwierdzenia Brennana będzie mógł się teraz wypowiedzieć cały Senat."

 CZYTAJ TAKŻE: Bojowe bezzałogowce będą używane także na terytorium USA?

 - "Gazeta Wyborcza" - "Jak ukraść 32 miliony – czyli przekręt z oficerem tajnych służb" gazeta opisuje przestępczy proceder: „Śledztwo dotyczące gigantycznych wyłudzeń kredytów prowadzi od czerwca 2011 r. szczecińska prokuratura okręgowa i policjanci z wydziału ds. przestępstw gospodarczych Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.(…) Z dotychczasowych ustaleń wynika, że proceder zorganizowali dwaj biznesmeni znani m.in. w branży gastronomicznej (przed aresztowaniem prowadzili m.in. „The Royal Jazz Club" oraz „Grotę"). To oni oraz współpracujący z nimi mężczyzna skorumpowali pracowników kilku banków, a także „wynajęli" kilka osób, które występowały we wnioskach kredytowych jako reprezentanci przedsiębiorstw. To ci ludzie zapewniali fałszywą dokumentację, na podstawie której udzielane były kredyty gotówkowe, hipoteczne lub obrotowe."

 

Gazeta Polska Codziennie – "Badania w USA: to był trotyl": Dorota Kania i Katarzyna Pawlak o nowych ustaleniach w sprawie katastrofy: „Nasi rozmówcy znający szczegóły śledztwa mówią wprost: Nie ma wątpliwości, że na badanych próbkach znaleziono ślady materiałów wybuchowych. Prokuratura może mówić o „cząstkach wysokoenergetycznych", ale chodzi o cząsteczki wchodzące w skład trotylu. Gra słowna niczego nie zmieni. „Codzienna" dowiedziała się, że przeprowadzone w USA badania wykazały obecność przereagowanego trotylu (co oznacza, że materiał eksplodował)."

JG
Reklama

Komentarze

    Reklama