Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Turcja wyśle swoich żołnierzy do Libii?; Białoruś podpisze z USA porozumienie o współpracy wojskowej?; Rosyjski wywiad wojskowy pozyskał broń w Polsce użytą do morderstwa w Berlinie?

Fot. Tureckie Siły Zbrojne/Flickr
Fot. Tureckie Siły Zbrojne/Flickr

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „Turcja wkroczy do Libii?”: Podczas wystąpienia w telewizji prezydent Turcji ogłosił, że jeśli upadający libijski rząd poprosi o pomoc militarną Turcję, to ją otrzyma. Erdogan również przestrzega Rosję, przed wysyłaniem swoich żołnierzy do Libii, mówiąc o stworzeniu drugiego konfliktu syryjskiego. „Erdogan nie ukrywa, że posyłając do Libii żołnierzy, którzy mieliby uratować chwiejący się rząd przed utratą niemal ostatniego przyczółka oficjalnych władz w Trypolisie, występuje przeciwko Rosji. Moskwa od miesięcy aktywnie wspiera gen. Chalifę Haftara, potężnego watażkę, którego siły, zwane Libijską Armią Narodową, po kilku latach walk kontrolują dziś większość kraju. Od trzech miesięcy Rosjanie posyłają mu swoich żołnierzy, najemników, broń i sprzęt.”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Łukaszenko sugeruje Putinowi, że może się dogadać z USA”: Białoruś i Stany Zjednoczone mogą podpisać umowę o współpracy wojskowej. Wcześniej władze w Mińsku również poprzez narodowe media rozważały wspólne manewry z NATO. „Białoruski niezależny magazyn <<Nasza Niwa>> twierdzi, że pomiędzy Mińskiem a Waszyngtonem trwają obecnie nieco poważniejsze rozmowy. Powołując się na źródła, gazeta podaje, że niebawem może zostać podpisany plan współpracy wojskowej, na podstawie którego powstanie odpowiednia umowa międzypaństwowa. To byłaby pierwsza w historii Białorusi umowa określająca zasady współpracy wojskowej z USA.”


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, „Jak Rosjanie działają w Polsce”: Rosyjski wywiad wojskowy najprawdopodobniej w Polsce zdobył nielegalną broń. Czy polskie służby specjalne zawiodły?  „[...] głośne zabójstwo w Berlinie obywatela Gruzji. Mordercą był Rosjanin, najpewniej pracownik rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU). Przed zabójstwem przebywał krótko w Warszawie, wynajmując pokój w jednym z hoteli. Niemieccy śledczy podejrzewają, że to w Warszawie zdobył broń, z której dokonał egzekucji. Czy nasze służby miały o tym jakąkolwiek wiedzę?”


Reklama

Komentarze (2)

  1. say69mat

    Przepraszam, że popełnione błędy, ale rzeczywistość nie pozwala na zachowanie emocjonalnej stabilności. Jeżeli choć na chwilę zatrzymujemy się i pochylamy nad tematem służby specjalne w Polsce. Stąd mając świadomość własnej ułomności nie aspirowałem i nie aspiruję do pełnienia funkcji koordynatora czegokolwiek w obszarze służb naszego państwa. Trudno jednakowoż powstrzymać się od ... komentarza. Tym bardziej, że służby łapią prestiżowe wpadki dyskwalifikujące ich potencjał operacyjny.

  2. say69mat

    @defence24: Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, „Jak Rosjanie działają w Polsce”: Rosyjski wywiad wojskowy najprawdopodobniej w Polsce zdobył nielegalną broń. Czy polskie służby specjalne zawiodły? ... ponoć palenie uzależniając mózg - w efekcie - zakłóca percepcję. Tak, jak w przypadku osoby pełniącej obowiązki Prezesa NiK, wolałbym aby była transparentną, nie budzącą medialnych kontrowersji. Tak w przypadku służb wolałbym ab osoba pełniąca obowiązki Koordynatora Służb, wolałbym aby była wolną od jakichkolwiek uzależnień czy nałogów. Ponieważ uzależnienia i nałogi mogą sugerować, że dana osoba nie do końca radzi sobie z rzeczywistością.

Reklama