Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Śląsk chce jak najszybciej brygady OT; Zacieśnienie współpracy SZ RP i Bundeswehry; Rosja i Chiny na wspólnych manewrach

Fot. KMW/Bundeswehr.
Fot. KMW/Bundeswehr.

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Gazeta Wyborcza, "Chcą na Śląsku obrony terytorialnej Macierewicza": "Waldemar Andzel, poseł PiS z okręgu sosnowieckiego, chce, by MON na Śląsku rozpoczęło budowę wojsk obrony terytorialnej. - OT także ma cechy patriotyczne, wzmacnianie siły ducha państwa. W województwie śląskim działają zwolennicy opcji proniemieckiej, są tak szkodliwe organizacje jak Ruch Autonomii Śląska. Wydaje się, że uzasadnione by było wprowadzanie OT we wcześniejszym etapie - mówił w Sejmie Andzel."


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Nasza armia bliżej Bundeswehry": Polska zacieśnia współpracę wojskową z niemiecką Bundeswherą. Obecnie nasi zachodni sąsiedzi wraz z naszymi żołnierzami rozpoczną szkolenia na poligonie w Żaganiu. Współpraca w ramach szkoleń wojskowych będzie zintensyfikowana do 2019 roku. W planach jest również utworzenie wspólnego ośrodka dowództwa rozpoznania i wywiadu, który będzie monitorował sytuacje wschodniej flanki NATO.


Hanna Shen, Gazeta Polska Codziennie, "Chińsko - rosyjskie gry wojenne": Rosja i Chiny rozpoczęły na Morzu Południowochińskim manewry wojskowe. Są to pierwsze ćwiczenia wojskowe po wyroku  Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Hadze, który oddalił wszelkie roszczenia Chin w stosunku do wód terytorialnych Morza Południowochińskiego. "W ćwiczeniach noszących nazwę Joint Sea 2016 i mających potrwać osiem dni na Morzu Południowochińskim biorą udział okręty nawodne i podwodne, stałopłaty i śmigłowce okrętowe. Oba kraje przećwiczą m.in. operacje obronne, ratunkowe i wymierzone w okręty podwodne, desant, a także zajmowanie i obronę wysp."

Reklama

Komentarze

    Reklama