Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Samorządowcy domagają się rekompensat za tarczę antyrakietową; Turcja zaatakowała Syrię; Dżihadysta zaatakował w Australii; Niemcy powrócą do powszechnego poboru?; Polacy na obchodach święta niepodległości Ukrainy

Fot. www.kkk.tsk.tr.
Fot. www.kkk.tsk.tr.

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Rakietowa baza niezgody": Słupscy samorządowcy domagają się od rządu rekompensat za utrudnienia i starty, które niesie za sobą budowa tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Amerykańskie ograniczenia  zabudowy w pobliżu bazy uderzy w rozwój gospodarki w regionie według samorządowców. Ministerstwo Obrony Narodowej obecnie analizuje postulaty władz Słupska.


EŁEM, Fakt, "Tureckie czołgi wjechały do Syrii": Turcja wkroczyła do Syrii. "[... ]W nocy z wtorku na środę turecka armia przekroczyła syryjską granicę i zaatakowała pozycje Państwa Islamskiego (ISIS), Turcja twierdzi, że wszystko odbywa się we współpracy z antyterrorystyczną koalicją powołaną przez USA do walki z ISIS. Prezydent Recep Tayyip Erdogan (62l.) chce w ten sposób podjąć kolejną próbę rozprawienia się z ISIS oraz Kurdami. W poniedziałek Turcja oświadczyła, że zamierza całkowicie wyczyścić pogranicze z bojowników Państwa Islamskiego, którzy są podejrzewani o przeprowadzenie sobotniego zamachu na kurdyjskim weselu [...]"


ZW, Super Express, "Islamista zabił dla Allaha": Tragedia w Australii, terrorysta zabił młodą Brytyjkę i ranił dwóch innych mężczyzn. "Do tragedii doszło w hostelu w Queensland. 29-latek z Francji zaatakował grupę ludzi zupełnie bez powodu. Najciszej ranna Mia Ayłiffe-Chung [...] z Wielkiej Brytanii zmarła w szpitalu. [...] 30-letni rodak Mii walczy o życie, lżej ranny został' 46-latek. Szaleniec został aresztowany. Prawdopodobnie działał w pojedynkę."


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Berlin przywraca obowiązkową służbę": Najprawdopodobniej pomimo profesjonalizacji niemieckiej armii, wszystko wskazuje na to, że Niemcy powrócą do powszechnego poboru. "W dokumencie przygotowanym przez niemieckie MSW i przedstawionym wczoraj na posiedzeniu rządu w Berlinie znajdują się informacje o systemie dostarczania zawiadomień o powołaniu do wojska na wypadek konieczności obrony zewnętrznej granicy NATO. A także mowa jest o zobowiązywaniu firm do budowy koszar i innej infrastruktury wojskowej. Armia ma też mieć możliwość zażądania przekazania jej pojazdów do transportu wojska. W nowych przepisach zawarto też informacje dotyczące racjonowania żywności."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Święto w cieniu wojny": Prezydent Andrzej Duda wraz z polskimi żołnierzami uczestniczył w obchodach święta niepodległości Ukrainy.  "Silny polski akcent na obchodach 25. rocznicy niepodległości Ukrainy Piotr Falkowski Kijów W trakcie defilady w Kijowie przemaszerował pododdział litewsko-polsko-ukraińskiej wspólnej brygady LTIPOLUK- RBRIG, a prezydent Petro Poroszenko podziękował za obecność prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Ukraińcy świętowali swoją niepodległość w cieniu wojny z Rosją. Nie zabrakło rozmów o trudnych sprawach, a kwestie historyczne należą do najtrudniejszych w relacjach polsko-ukraińskich."

Reklama

Komentarze (1)

  1. nana

    Tak się głośno zrobiło o tej nowej ustanie niemieckiej, wszyscy trzęsą tyłkami ale nikt już nie pamięta że u nas podobny projekt zatwierdzono w zeszłym roku bodajże. Jakoś wtedy takiego hałasu media nie robiły.

Reklama