Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Rosja blokuje części zamienne dla polskich i bułgarskich MiG-29; Centra cybernetyczne NATO; Półmetek przetargu na program GRYF; Ćwiczenia Sojuszu w Portugalii i Włoszech
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Przedwyborczy wyścig zbrojeń": Kontrowersyjny przetarg na śmigłowce wielozadaniowe, który wygrał Caracal zmierza ku końcowi, czyli negocjacji offsetu, a w bardzo krótkim czasie do 5 października, mija termin składania ofert w przetargu na samoloty bezzałogowe w programie GRYF. Wszystko wskazuje na to, że bój o kontrakt dla polskiej armii stoczy izraelska firma Elbit Systems oraz polska WB Electronics. W okresie przedwyborczym, na tematy zbrojeń i kontraktów dla armii wypowiadają się politycy walczący o miejsce w parlamencie.
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Haki na myśliwce": Federacja Rosyjska wstrzymuje dostawy do Polski części zamiennych MiG-29. Powodem jest współpraca między Polską a Bułgarią, która chce aby polscy specjaliści wyremontowali ich myśliwce, po znacznie mniejszej cenie niż zaoferowali to Rosjanie. W tle również słychać nie tylko finansowe, ale polityczne powody, gdyż Polska ma również dostosować bułgarskie MiG-29 do systemów NATO.
Tomasz Krysiński, Dziennik Gazeta Prawna, "Przetarg na śmigłowce, czyli wszystkie chwyty dozwolone": Wiceprezes Airbus Helicopters, odpowiedzialny za badania i rozwój, komentuje ostatnią falę krytyki, która zalała wygrany przez francuską firmę przetarg na śmigłowce wielozadaniowe. Autor przekonuje, że światowy potentat jakim jest Airbus wprowadzi nowe inwestycje oraz innowacyjność na polski rynek zbrojeniowy.
Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Zaciera się granica między pokojem a wojną": Zakończyła się konferencja CYBERSEC w Krakowie, na której poruszano przede wszystkim tematy cyberbezpieczeństwa. Specjaliści zgodnie stwierdzili, że jest potrzeba stworzenia centrów cybernetycznych w NATO. Ten temat będzie szerzej omawiany podczas przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. "Jako NATO widzimy wzrost częstotliwości i zaawansowania ataków cybernetycznych."
SUB, Dziennik Polski, "Siły odpowiedzi NATO sprawdzają gotowość": Rozpoczynają się manewry pod kryptonimem "Trident Juncture". Na ćwiczenia NATO poleciało 600 polskich żołnierzy, w tym znaczna cześć to specjaliści od obrony przed bronią masowego rażenia. W ćwiczeniach będą uczestniczyć również żołnierze z Centralnej Grupy Działań Psychologicznych w Bydgoszczy, zwani Czarnymi Pająkami.
Lotnik
Okazuje się, że państwa które pozbyły się sowieckiego sprzętu i przestały go modernizować nie muszą bać się o dostawy części zamiennych i silników z Rosji. Niestety mimo wielu ostrzeżeń polscy lobbyści i dowódcy ciągle naciskają na modernizację i zakupy części w Rosji dla SUCZEK (Su22), MIGÓW(Mig29) oraz śmigłowców Mi24. Kto stoi za napędzaniem koniunktury przemysłowi zbrojeniowemu Rosji, uzależnianiem dostaw uzbrojenia i części zamiennych i przedłużaniem resursów sowieckiego sprzętu. Wyjaśnienie tych ściśle tajnych działań może być bardzo interesująące.