Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Putin oskarża Ukrainę o terroryzm; We Francji obowiązuje kara więzienia za oglądanie stron terrorystów; Zgoda na ekstradycję dżihadysty do Francji; W Niemczech zatrzymano Syryjczyka podejrzanego o próbę zamachu

fot. www.mil.gov.ua
fot. www.mil.gov.ua

Czwartkowy przegląd prasy pod katem bezpieczeństwa i obronności.

Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza, "Rosja prowokuje i oskarża": Rośnie napięcie na granicy ukraińsko - rosyjskiej. Putin oskarża Ukrainę o praktyki terrorystyczne. Niepokoi również koncentracja 200 tys. wojsk rosyjskich na granicy."Od kilku dni rośnie napięcie na linii oddzielającej okupowany przez Rosjan Krym od Ukrainy. W nocy z soboty na niedzielę w pobliżu Armiańska doszło do starć z grupą, która próbowała przejść na półwysep od strony Ukrainy. Dwa dni później Rosjanie znów starli się z dywersantami przygotowanymi przez wywiad ukraińskiej armii - miał zginąć rosyjski żołnierz i dowódca kompanii FSB, 10 wojskowych zostało rannych. Schwytano kilku dywersantów, którzy składają zeznania. Napięcie daje się odczuć na całym półwyspie. Wszędzie pełno jest uzbrojonych mundurowych, którzy kontrolują samochody, legitymują ludzi."


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, "Francja: kary za oglądanie stron dżihadystów": Francja zaostrza kary za terroryzm. Nawet oglądanie stron z propagandą Państwa Islamskiego grozi karą więzienia. Podczas gdy francuscy obywatele obawiają się zamachów, w tle odbywają się przygotowania do wyborów prezydenckich, które mają odbyć się za osiem miesięcy.


Rzeczpospolita: "Mourad Hamyd, szwagier braci Kouachi, którzy dokonali na początku 2015 r. zamachu na redakcję Charlie Hebdo, zgodził się na ekstradycję do Francji. Powiedział o tym sądowi w Bułgarii, dokąd trafił z Turcji. Podejrzewa się, że próbował dołączyć do oddziałów tzw. Państwa Islamskiego w Syrii."


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Niemcy ponownie na celowniku dźihadystów":   Policja w Niemczech zatrzymała 24-letniego Syryjczyka podejrzewanego o planowanie zamachów terrorystycznych. "Rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych Nadrenii-Palatynatu poinformował wczoraj, że zatrzymany w Mutterstadt Syryjczyk chciał zorganizować zamach w ostatni weekend sierpnia, kiedy na niemieckich boiskach rozpoczyna się nowy sezon piłkarskiej Bundesligi. Nie wiadomo jednak, jak miał wyglądać zamach i gdzie dokładnie planowano jego przeprowadzenie."

Reklama

Komentarze

    Reklama