Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Projekt nowej ustawy o ochronie informacji niejawnych zamrożony; MON sfinansuje klasy mundurowe; We wrześniu rozpocznie się ostatni cykl szkoleń wakacyjnych w WOT

Fot. MON
Fot. MON

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Dekomunizacja tandemu Kamiński & Wąsik zamrożona”: Nowa ustawa o ochronie informacji niejawnych miała zostać przyjęta do 1 października br. W rozmowach kuluarowych powodem zaprzestania procedowania legislacji projektu ma być zbyt rozbudowana część ankiety bezpieczeństwa dotycząca finansów osoby ubiegającej się o dostęp do informacji niejawnych.  „Projekt nowej ustawy o ochronie informacji niejawnych utknął w konsultacjach międzyresortowych Zgodnie z założeniami projekt miał wejść w życie i października [...] Radykalnie rozbudowana miała zostać również ankieta bezpieczeństwa, na podstawie której takie poświadczenie jest wydawane. Sekretarz stanu w KPRM Maciej Wąsik koordynował projekt. Dotyczyłby on nie tylko służb mundurowych czy urzędów, ale także biznesu prywatnego.”


Dziennik Gazeta Prawna, „Klasa wojskowa nie w każdej szkole”: Szkoły prowadzące klasy wojskowe będą mogły liczyć na zwiększoną subwencję oświatową i wsparcie resortu obrony narodowej. Zmieni się również podejście do programu realizowanego w klasach mundurowych. „[...] Kandydatów kuszono tym, że po takiej szkole łatwiej dostaną się do służby zawodowej w armii lub na studia wojskowe. W praktyce jej ukończenie nie dawało zbyt dużych szans na zostanie żołnierzem zawodowym, a klasa poza nazwą nie miała zbyt wiele wspólnego z armią. Być może zmieni się to od przyszłego roku, bo wtedy o funkcjonowaniu klas mundurowych w szkołach średnich będzie w znacznym stopniu decydowało Ministerstwo Obrony Narodowej (MON).”


Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „Wakacje w mundurze”: 7. września rozpocznie się ostatnia tura wakacyjnego szkolenia w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkolenie jest dedykowane studentom. „Młodzi pasjonaci wojskowości mają ostatnią szansę na włożenie munduru przed rozpoczęciem roku akademickiego. [...] Wrześniowe szkolenie zaplanowano z myślą o młodzieży akademickiej, która po odbytym wypoczynku ma jeszcze miesiąc wakacji - mówi <<Naszemu Dziennikowi>> por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. <<Pług>>.”


Reklama

Komentarze

    Reklama