Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: PIT-RADWAR w programie Wisła wspólnie z Raytheon; Teldat zmodernizuje Patrioty; MON rozstrzygnęło konkurs na najlepsze prace naukowe dotyczące obronności; Przerzut wojsk amerykańskich do Polski testem sprawności NATO
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Powietrzna tarcza na radarach PGZ": Polska firma PIT-RADWAR będzie znaczącym kooperantem amerykańskiego koncernu Raytheon w programie Wisła. Na potrzeby współpracy zostanie wyprodukowana antena dla systemu identyfikacji swój – obcy (IFF) nowego radaru systemu Patriot o polu widzenia 360 stopni. System identyfikacji IFF będzie również w dalszej perspektywie oferowany innym zagranicznym podmiotom w ramach kontraktów zbrojeniowych.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Teldat. Od Jaśmina do Patriotów": Teldat, prywatna firma z Pomorza i podwykonawca amerykańskiego koncernu Raytheon, zaprojektuje, a następnie zajmie się seryjną produkcją komputerowych routerów do rakietowych zestawów Patriot nowej generacji. Będzie też eksporterem urządzeń do modernizujących broń użytkowników systemu na całym świecie.
Jerzy Mostowski, Gazeta Polska Codziennie, "Rozwój dla bezpieczeństwa": Ministerstwo Obrony Narodowej rozstrzygnęło odbywający się konkurs na najlepsze prace naukowe dotyczące obronności. "Nagrodzone projekty dotyczyły m.in. amunicji do czołgów Leopard, nowoczesnego sprzętu optoelektronicznego, rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo lądowania samolotów oraz techniki morskiej. [...] Wśród naukowców nagrodzonych przez ministerstwo znaleźli się pracownicy rakietowo-amunicyjnej spółki Mesko SA ze Skarżyska-Kamiennej, specjalizującego się w produkcji zaawansowanej optoelektroniki Przemysłowego Centrum Optyki SA z Warszawy, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr l SA z Łodzi, Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej SA z Gdyni oraz warszawskiej radarowej spółki PIT-RADWAR SA".
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Pierwszy test obecności": Już 6 stycznia transporty z amerykańską brygadą pancerną pojawią się w Europie. Po kilku tygodniach przybędą do Polski. "W pierwszej zmianie do naszej części Europy przybędzie pancerna brygadowa grupa bojowa (ABCT) wchodząca w skład 4. dywizji piechoty z Fort Carson (Kolorado). W Polsce znajdą się 4 tys. żołnierzy, 87 czołgów M1 Abrams i ok. 300 innych pojazdów gąsienicowych, w tym prawie setka transporterów M2 Bradley oraz ponad 2 tys. różnych pojazdów kołowych. W wyposażeniu ABCT są elementy artylerii, rozpoznania, obrony powietrznej i zaplecza medycznego. Ta skala wykracza znacznie poza dotychczasowe doświadczenia obecności wojskowej Amerykanów w Polsce. Dotąd przybywało ich co najwyżej kilkaset w ramach współpracy sił powietrznych, a większe ilości wojsk NATO co najwyżej uczestniczyły w trwających kilka tygodni ćwiczeniach".
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie