Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Niejasna sytuacja modernizacji Leopardów w Poznaniu; Udział klas mundurowych w systemie szkolenia wojskowego; Projekt PiS w sprawie kontroli operacyjnej; Nuclear Sharing zwiększy znaczenie Polski w NATO

Foto: Artur Weber/DPI MON
Foto: Artur Weber/DPI MON

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Fijałkowski, Gazeta Wyborcza - Poznań, "Leopardy w Poznaniu?":  Umowa na modernizację Leopardów służących w polskiej armii ma być podpisana jeszcze w tym roku. Jednak w na chwilę obecną nie ma jeszcze w niej Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych z Poznania. Powodem jest niekorzystna umowa, którą nadal negocjuje zarząd zakładu. "Gra toczy się też o remonty leopardów. Tu również ścierają się Poznań i Gliwice. Ale wszystko wskazuje na to, że w tym przypadku udało się wypracować kompromis. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że podział napraw będzie wyglądał następująco: do Wielkopolski trafią czołgi Leopard 2A5, do zakładu na Śląsku - 2A4. WZMoty będą odpowiedzialne za remonty ponad 100 czołgów do końca ich życia w polskiej armii."


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Armia opuści cytadelę": Wywiad z wiceministrem MON, prof. Wojciechem Fałkowskim. W rozmowie z profesorem Fałkowskim, poruszane są między innymi tematy powstawania nowych obiektów, które mają utrwalać tradycję wojska oraz udział klas mundurowych w systemie szkolenia wojskowego jako realnego wsparcia Sił Zbrojnych RP.


ROCH, Rzeczpospolita, "Inwigilacja w granicach konstytucji": Prawo i Sprawiedliwość wniosło do laski marszałkowskiej projekt ustawy, który ma wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego wg którego kontrola operacyjna na obecnych zasadach, jest niekonstytucyjna i ogranicza prawa obywatelskie. Projekt wskazuje jako rozwiązanie sprawozdania do sądów okręgowych. Sądy okręgowe miały by kontrolować dostęp służb specjalnych i formacji policyjnych do danych telekomunikacyjnych.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Polska powinna zabiegać o broń nuklearną": Dyskusje na temat pozyskania przez Polskę broni jądrowej poprzez program Nuclear Sharing nie milkną. Artykuł poświęcony analizie i wypowiedziom ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa i obronności. "Jeżeli nasz kraj przystąpiłby do programu, wówczas zwiększyłoby to znaczenie Polski w planowaniu obronności NATO oraz jako ważnego partnera Stanów Zjednoczonych"

Reklama

Komentarze (1)

  1. Diidiidii

    Chyba zwiększy prawdopodobieństwo ataku jądrowego a nie znaczenie naszego kraju. Rosja posiada możliwości unicesteiwnia polski w ciągu 15 minut jeśli będzie zagrożona może to zrobić! !

    1. xawer

      Mam nadzieje, że Rosja zdaje sobie z konsekwencji ataku jądrowego na NATO(Polska to NATO). Jeśli nie to wszyscy mamy problem, niezależnie czy Polska uczestniczy w programie atomowym, czy nie! Sposób pisania("Rosja", "polska") świadczy o stosunku do tych krajów, czy to tylko analfabetyzm gramatyczny?

Reklama