Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: MON zawiesza NSR; Więcej miejsc dla kandydatów na uczelniach wojskowych; Embargo na import broni dla Arabii Saudyjskiej

Fot. kpr. Sebastian Czyżowicz
Fot. kpr. Sebastian Czyżowicz

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, „Ostatni dzwonek, by dołączyć do rezerwy”: Resort obrony narodowej na razie nie przewiduje likwidacji Narodowych Sił Zbrojnych, jednakże nabór do formacji zostanie zawieszony. „W 2019 r. ćwiczenia w ramach Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) może odbyć maksymalnie ok 12 tyś. ochotników. Nie będzie już naborów kolejnych chętnych. [...] Przy okazji ustalania tego limitu Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) potwierdziło, że nie będzie likwidowało NSR, ale planuje zawiesić nabór do tej formacji”


Paulina Szewioła, Dziennik Gazeta Prawna, „Zmienią się zasady kształcenia przyszłych żołnierzy”: Ministerstwo Obrony Narodowej zwiększa limity przyjęć na studia wojskowe. Zwiększenie liczby miejsc dla studentów wojskowych, resort tłumaczy potrzebami kadrowymi zgłoszonymi przez poszczególne komponenty armii zawodowej. „W roku akademickim 2019/2020 limit przyjęć na studia stacjonarne na uczelniach wojskowych został ustalony na poziomie 1440 osób. Wzrósł on zatem w porównaniu do roku 2018/2019, kiedy to wynosił 1315 osób.”


Łukasz Gajewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Embargo dla Arabii Saudyjskiej nie przejdzie”: Parlament Europejski 25 października przyjął rezolucję, w której wezwał państwa Unii do nałożenia solidarnego embarga na sprzedaż broni Arabii Saudyjskiej. „Po zabójstwie Dżamala Chasodżdżiego Parlament Europejski domaga się zakazu sprzedaży broni Rijadowi. Ale dla wielu krajów jest to zbyt intratny biznes, by się na to zgodziły [...] Królestwo rządzone przez dynastię Saudów jest też potężnym rynkiem zbytu dla francuskiego przemysłu zbrojeniowego. Prezydent Emmanuel Macron skrytykował więc plany wprowadzenia embarga, nazywając je <<demagogią>>.”


Komentarze (2)

  1. NSR

    17WBZ już nie przyjmuje i nie przedłuża kontraktów żołnierzom będącym tam w NSR do 2020 mają zniknąć z tamtej jednostki,więc to likwidacja a nie zawieszenie naboru.

  2. Obywatel RP - Wschód.

    Dawno już mówiłem jak powstał WOT trzeba było zlikwidować NSR. Albo jedno albo drugie. Kasa jest jedna a rozdrobnienie niewłaściwe.