Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Kryzys w stoczni ST3 Offshore podległej PGZ; Szczyt unijny w rumuńskim Sybinie; Iran zapowiedział wznowienie programu nuklearnego; 7 tys. nowych ochotników złożyło wnioski o powołanie do WOT
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Stocznia się chwieje, a PiS ma problem”: Szczecińska stocznia ST3 Offshore, która jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej zmaga się z dużym kryzysem. Stocznia jest między innymi producentem stalowych fundamentów morskich farm wiatrowych. Obecnie ma nawet problemy z płatnościami do ZUS. „Offshore, która jest częścią PGZ, zalegała z płatnościami do ZUS. W marcu spóźniła się z wypłatą pensji. Trwają poszukiwania nowego prezesa [...] Tymczasem według jednego z kontrolerów finansowych działających w spółce obecny zarząd działa na jej szkodę. - Wszystkie kontrakty, które są zawierane przez obecny zarząd, są z minusowym zyskiem operacyjnym, a opóźnienia w realizacji kontraktów powodują ujemny cash balance - informował kontroler sąd.”
Magdalena Cedro, Dziennik Gazeta Prawna, „Szczyt wolny od brexitu”: Dzisiaj unijni liderzy rozpoczynają rozmowy w rumuńskim Sybinie o podziale stanowisk w Brukseli po wyborach do europarlamentu. Unijni politycy chcą zaplanować priorytety dla Unii Europejskiej. Polscy dyplomaci wskazują na sektor bezpieczeństwa UE. „Jak mówi Szymański, Warszawa zwraca uwagę na centralną rolę wspólnego rynku. - W sferze bezpieczeństwa popieramy rozwój polityki obronnej w porozumieniu z NATO. Zwracamy uwagę, że zagrożenia dla europejskiego bezpieczeństwa płynące ze Wschodu i z Południa mają tak samo kluczowe znaczenie dla UE - wymienia.”
Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Nowa wojna wisi w powietrzu”: Iran grozi wznowieniem programu nuklearnego. Natomiast USA mobilizuje siły militarne na Bliskim Wschodzie. Czy świat zmierza ku nowej wojnie? „Nie chcemy wyjść z porozumienia. To nie jest koniec JCPOA (porozumienia atomowego z 2015 roku), lecz działanie w jego ramach - w ten sposób uzasadnił w środę prezydent Hasan Rouhani wypowiedzenie przez Iran niektórych postanowień porozumienia. […] w drodze do Zatoki Perskiej znajdowała się od niedzieli amerykańska armada z lotniskowcem <<Abraham Lincoln>> na czele. Ponadto w bazach amerykańskich w rejonie pojawiły się dodatkowe bombowce B-52. […] w niespotykanym pośpiechu do Bagdadu przybył we wtorek amerykański sekretarz stanu Mikę Pompeo, odwołując nagle swą pierwszą wizytę w Niemczech.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Siła ochotników do obrony lokalnej”: Dzięki zespołom rekrutacyjnym przy tegorocznych komisjach kwalifikacyjnych, blisko 7 tys. młodych ludzi złożyło wnioski o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej. Najwięcej wniosków zostało złożonych w województwie kujawsko – pomorskim. „W maju Wojska Obrony Terytorialnej osiągną stan 20 tysięcy żołnierzy, czyli więcej niż liczą teraz wojska specjalne i Siły Powietrzne. Do służby przygotowuje się kolejnych 7 tys. ochotników [...] W 2021 r. ruszy program szkolenia psów do poszukiwania osób zaginionych i do akcji ratunkowych (zwierzętami będzie się opiekował przewodnik).”
Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Iran prze do wojny atomowej”: Międzynarodowa społeczność jest rozczarowana decyzją Teheranu. Porozumienie dotyczące kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej obejmowało ograniczenie przez Iran prac nad wzbogacaniem uranu w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych. „Władze w Teheranie wycofują się z części zobowiązań umowy nuklearnej z 2015 r. - informację o takiej treści otrzymali wczoraj rano wszyscy sygnatariusze porozumienia nuklearnego, w tym Rosja, USA i Chiny. Równocześnie Iran grozi wznowieniem produkcji wzbogaconego uranu. [...] Do stanowiska Teheranu odniósł się m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu, który powiedział, że jego kraj nie pozwoli, by Iran pozyskał broń nuklearną. Podczas przemówienia z okazji dnia pamięci o poległych żołnierzach i ofiarach ataków terrorystycznych.”
say69mat
@„Stocznia się chwieje, a PiS ma problem”: ... jest to - generalnie mówiąc - kryzys koncepcji gospodarki narodowej, kreowanej według wzorców z czasów IIRP. W tym produkcji zbrojeniowej jako wspólnoty biznesowej - budowanej w oparciu o fałszywe założenia - konglomeratu spółek produkujących na rynek cywilny i - opcjonalnie - wojskowy.
Jan
"Dzisiaj unijni liderzy rozpoczynają rozmowy w rumuńskim Sybinie o podziale stanowisk w Brukseli po wyborach do europarlamentu. " Plenum KC dyskutuje o podziale stanowisk, hmmm, to może niech poczekają na wyniki WYBORÓW?