Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Czarnogóra w NATO; Wsparcie państw zachodnich w Syrii; Dłuższa służba szeregowych; Putin straszy arsenałem atomowym

Fot. Corporal Steve Follows RAF/Crown Copyright
Fot. Corporal Steve Follows RAF/Crown Copyright

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Michał Kokot, Gazeta Wyborcza, "Czarnogóra w drodze ku NATO": Najprawdopodobniej w przyszłym roku Czarnogóra zostanie pełnoprawnym członkiem NATO. Poparcie społeczne w Czarnogórze dla tej inicjatywy nie jest znacząco większe niż opinia przeciwników dołączenia do NATO. Mniejszość serbska sprzeciwia się temu pomysłowi, co budzi niepokoje wśród mieszkańców. "Czarnogóra została w środę oficjalnym kandydatem do NATO. Rosjanie w reakcji zaczęli nerwowo pomrukiwać, ze podejmą kroki odwetowe. Ale bardzo zaszkodzić mu nie są w stanie."


Maciej Deja, Polska - Gazeta Krakowska, "Zachód zrzuca nowe siły przeciwko ISIS": Zgodnie z zapowiedziami, państwa zachodnie wspomogą koalicję antyterrorystyczną w walce z Państwem Islamskim. Amerykanie oraz Brytyjczycy wzmocnią swoje siły, a Niemcy zatwierdzili wysłanie sprzętu i 1200 żołnierzy na tereny objęte konfliktem. Niemcy zapowiadają, że wesprą jedynie szkoleniowo i rozpoznawczo umiarkowanych muzułmanów.


Piotr Subik, Dziennik Polski, "Szeregowi z szansą na dłuższą służbę": Szef gabinetu politycznego Ministerstwa Obrony Narodowej - Bartłomiej Misiewicz - potwierdza, że trwają prace nad zmianą przepisów, które dotyczyły szeregowych zawodowych. Obecny zapis ogranicza możliwość służby do 12 lat w korpusie szeregowych zawodowych i zmusza do odejścia najbardziej doświadczonych żołnierzy.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Putin powiększa potencjał atomowy": W związku z napiętą sytuacją polityczną na linii NATO - Rosja, Kreml próbuje pokazać Zachodowi atomową potęgę. " Zdaniem agencji RIA Novosti jeszcze w tym roku rosyjskie Wojska Rakietowe Przeznaczenia Strategicznego (RWSN) mają zostać wyposażone w dodatkowe międzykontynentalne pociski balistyczne z głowicami jądrowymi. W 2016 r. Kreml planuje zwiększyć liczbę ćwiczeń dla żołnierzy specjalnej jednostki. Według mediów w Rosji zwiększanie i modernizacja potencjału nuklearnego są obecnie jednym z głównych celów realizowanych przez resort obrony FR oraz siły zbrojne. Choć do końca roku pozostało niewiele czasu, w najbliższych dniach wojska RWSN, sprawujące kontrolę nad pociskami balistycznymi, mają zostać wzmocnione kompleksem rakiet z głowicami jądrowymi. Jak donosi agencja RIA Novosti, może chodzić nawet o 50 dodatkowych pocisków międzykontynentalnych o zasięgu do 5,5 tys. km. – Wojska Rakietowe Przeznaczenia Strategicznego otrzymają w tym roku również inny sprzęt wojskowy, taki jak wyrzutnie rakiet, mobilne stanowiska dowodzenia, systemy ostrzegania oraz pojazdy operacyjne – poinformował we wtorek rzecznik RWSN płk Igor Jegorow. Dodał, że ministerstwo obrony FR zdecydowało się zintensyfikować w 2016 r. liczbę ćwiczeń z udziałem żołnierzy specjalnej jednostki."

Reklama

Komentarze (2)

  1. bbbbb

    Nikt się nie przestraszy, bo ludzie uwierzą w atak jądrowy dopiero jak go zobaczą na własne oczy. Ruscy mogą co najwyzej wrócić do przeprowadzania prób jądrowych, ale tego też się nikt nie przestraszy, tylko będa ich oskarżać o niszczenie środowiska rosji. Coby nie zrobili putin jest w ciemnej .@#$%$#@

  2. asdi

    do 5,5 tys. km? Przecież są zakazane traktatem INF? Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi...

    1. mati

      a od kiedy rosyjskie władze przestrzegają jakiś traktatów :)

Reklama