Czwartek z Defence24.pl: Co dalej z Narwią?; Nowa definicja szpiega w kodeksie karnym; Polityka obronna Francji osłabia NATO; Wywiad z Witoldem Repetowiczem

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Przeciwlotnicza Narew wciąż tonie we mgle”: Jak powiedział "Rz" Marek Borejko, dyrektor Biura Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, baterie przeciwlotniczego systemu Narew powinny objąć służbę za sześć lat. Jednakże, wciąż brakuje kluczowych elementów aby rozpocząć produkcję. „Wart ok. 20 mld zł rakietowy system Narew, wymieniany na czele modernizacyjnych priorytetów armii, do 2026 r. powinien być już na posterunku. Wciąż nie wiadomo jednak, czy tak się stanie. [...] Chodzi o zagraniczne technologie przeciwlotniczych precyzyjnych rakiet z wieloimpulsowymi silnikami naprowadzanych wielokanałowe (broń może wówczas przechwytywać równocześnie wiele celów), o zasięgu ok. 20 km”
Wiktor Ferfecki, Rzeczpospolita, „Nowa definicja szpiega”: Nad nową definicją szpiegostwa w kodeksie karnym pracuje sejmowa komisja do spraw służb specjalnych. Posiedzenie w tej sprawie odbyło się 14 marca br. „Eksperci ABW narzekają też, że wyjątkowo trudno jest udowodnić związki z obcym wywiadem, o których mówi kodeks karny. [...] Często zdarza się, że wiemy o pracy na rzecz obcego wywiadu, ale nie możemy tego udokumentować bez narażania na dekonspirację informującego o tym naszego agenta.”
Tomasz Grzegorz Grosse, Rzeczpospolita, „Dwie twarze Paryża”: Analiza sytuacji politycznej we Francji oraz polityki obronnej prezydenta Macrona. „Kolejną linią sporu będzie zapewne kwestia polityki obronnej. Prezydent Macron zamierza budować w Europie NATO-bis, powołując Europejską Radę Bezpieczeństwa i wzmacniając klauzule wzajemnej obrony. To. może podważyć skuteczność sojuszu północnoatlantyckiego, jak również relacje z USA.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „W Iraku jest szansa na pokój”: Wywiad z Witoldem Repetowiczem, specjalistą od spraw Bliskiego Wschodu. „Pozytywnie na bezpieczeństwo Iraku wpływają z jednej strony skuteczność służb ograniczających zdolności działania terrorystów, a z drugiej strony zmiana w mentalności Irakijczyków. Nie należy również zapominać o roli, którą odgrywają w zapewnieniu porządku publicznego i bezpieczeństwa milicje szyickie.”
as
Nie ma priorytetu w Polskiej armii, który by nie był w głębokim zapóźnieniu. Wspólna polityka obronna z Francją czy to w NATO, czy NATO bis jest bez znaczenia, bo Francji trzeba bronić co udowodniła Rosja idąc za Francję na wojnę z państwem islamskim mimo, że to Prezydent Francji zapewniał, że zamachy w Paryżu to wypowiedzenie Francji wojny.
dim
Czyli w ogóle zanim ta Narew o zasięgu 20 km powstanie, przeciwnik dysponowac już będzie np. śmigłowcowymi ppk, jak dzisiejsze najnowsze Spajki, czyli NLOS, o zasięgu ponad 30 km. Czy to nie oczywiste ? Czyli to, co czytam obecnie o "przyszłej" Narwi uważam to za bardzo niepełne lub bardzo głupie. Niepotrzebne skreślić. Gdyż na wyrzutni winny oczekiwać w gotowości, obok siebie lub na sąsiednich wyrzutniach tej samej baterii, także rakiety o zasięgu kilkudziesięciu km. Poza tym do roku 2026 to suwerennej (choćby tylko pro-forma suwerennej) Polski może już nie być. O obecnych rządzących oczywiście nie raczej nie będzie już u władzy. Więc po co mieliby działać obronnie w racjonalny sposób ? Z patriotyzmu ? Nie mają go za wiele, stołki ważniejsze. Czyli kiełbasa wyborcza i to także za fundusze obronności.
Marek
Przecież w chwili obecnej nad Narwią nie ma się co zastanawiać za bardzo. CAMM/CAMM-ER i tyle w temacie. I tak na marginesie, CAMM - ER to "trochę" większy zasięg niż 20 czy 30 kilometrów.
wiktor
Problemem dla obecnych decydentów jest to, że CAMM nie jest amerykański.