Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. por. Martyna Fedro-Samojedny/4 kpzmot, st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ /zoom.mon.gov.pl

Czwartek z Defence24.pl: Cięcia w budżecie resortu obrony narodowej?; Służby specjalne będą chronić Tarczę Antykryzysową; PGZ chce rozwijać bezzałogowce i systemy autonomiczne o podwójnym zastosowaniu

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Wojsko będzie zmuszone się skurczyć”: W związku z trwająca pandemią SARS - CoV-2 i światowym lockdownem gospodarki, powinny rozpocząć się prace nad korektą budżetu resortu obrony narodowej. Na nowo trzeba przeanalizować najkosztowniejsze programy zbrojeniowe i określić priorytety. „Ciągle można renegocjować zakup samolotów F-35 albo wręcz z niego zrezygnować [...] Warto rozważyć, czy czasowo nie ograniczyć naboru i nie postawić na rezerwistów - otworzyć im ścieżkę do służby okresowej, podpisywać z nimi kilkuletnie kontrakty, słowem: tworzyć ramy rezerwy czynnej. Poprawiłoby to kondycję finansową resortu, bo utrzymanie tych ludzi jest tańsze.”


Bartek Godusławski, Dziennik Gazeta Prawna, „Tarcza osłoni tarczę”: Służby specjalne zajmą się ochroną pomocy finansowej dla przedsiębiorców. Administracja skarbowa już przygotowała specjalny algorytm do weryfikowania wniosków. „Służby specjalne zapewnią Polskiemu Funduszowi Rozwoju i oferowanej przez niego pomocy osłonę antykorupcyjną - wynika z ustaleń DGP. To zadanie dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego. - 100 mld zł dla przedsiębiorców to będą pieniądze publiczne, bo zostaną pozyskane z gwarancjami Skarbu Państwa, a później umarzane. Trzeba więc osłonić tarczę finansową przed oszustwami i wyłudzeniami - mówi nasz informator.”


Katarzyna Kapczyńska, Puls Biznesu, „Polska Grupa Zbrojeniowa na polu walki i w cywilu”: Już prawie miesiąc temu Andrzej Kensbok został nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Pierwszym wyzwaniem z którym przyszło się zmierzyć nowemu prezesowi była pandemia koronawirusa. „Prezes PGZ chce rozwijać m.in. bezzałogowce i systemy autonomiczne o podwójnym zastosowaniu. Liczy na zamówienia z polskiej armii i zagraniczne. [...] Pandemia pokazała, że wytwarzanie przez spółki PGZ produktów podwójnego zastosowania może mieć duże znacznie zarówno w armii, jak i w cywilu.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. reorganizacji systemu edukacji naprawdę niezbędna

    Oczywiście, że z zakupu F-35 powinno się w aktualnej sytuacji zrezygnować (pomijając już fakt, że w geopolitycznych realiach Polski od początku był to całkowity bezsens mający na celu tylko i wyłącznie zrobienie ..."łaski" Wielkiemu Bratu). Wiem, że to straszne dla "prawdziwych patriotów", którzy uważają, że pieniądze "biorą się" z bankomatu a mleko z Biedronki ale taka jest prawda.

    1. Autor

      F-35 nie jest maszyną, którą Lockhead chętnie sprzedaje, bo ma zamówień na lata w przód. A potrzebujemy samolotu wielozadaniowego w trybie pilnym. Polecam kanał "gdzie zaczyna się wojsko..." na youtubie, zauktualizujesz trochę wiedzy.

  2. Logiczny

    Wywalić 90 % generałów którzy i tak nic nie robią a ta kasę można przeznaczyć na walkę z covid-19

  3. razdwatri

    Jaka renegocjacja kontraktu zakupu F-35 - przecież minister już powiedział , że nie będzie żadnych zmian w zakupach w USA . Co do zakupów w kraju to o cięciach dowiemy się po wyborach prezydenckich by nie psuć wrażenia , że obecna władza dba o naszą zbrojeniówkę /ha, ha/.

  4. Darek

    Ehhhhhh jak ruską agenturę bolą te F-35.....

  5. realista

    zakup F35 jest nie do ruszenia juz za bardzo sprawy poszly do przodu nie mozemy zrezygnowac z tego kontraktu bo wyszlibysmy na idiotow i nikt juz wogole by niczego nam nie sprzedal ,chodzi o wiarygodnosc a to w biznesie jest bezcenne ,pozatym po takim ruchu yankesi praktycznie przestaliby nam ufac w czymkolwiek i poszedlby sygnal w swiat ze Polska to kraj o dwoch obliczach a przy naszej zbrojeniowce ktora lezy i kwiczy nie mozemy na to sobie pozwolic

Reklama